A to u příležitosti zahájení ustavující schůze sněmovny, při níž osobnosti, které budou hájit zájmy Jihočechů, složily svůj poslanecký slib.

Z tuctu poslanců, kterým dali obyvatelé Jihočeského kraje svůj hlas 
v říjnových předčasných volbách, je většina nováčků. Svůj mandát z minulého volebního období totiž obhájili jen tři lidé, a sice Zdeněk Bezecný (TOP 09), Vojtěch Filip (KSČM) a Vítězslav Jandák (ČSSD).

Ještě předtím, než Jihočeši poprvé zasedli do poslaneckých lavic, jim náš Deník položil několik otázek. Ptali jsme se jich na to, zda poslanci jako své asistenty angažují rodinné příslušníky, i na to, kde ve svém regionu budou mít kancelář, kam za nimi budou moci chodit voliči. Poslancům jsme ale předložili i několik dotazů od našich čtenářů.

Přinášíme odpovědi poslanců z Jindřichohradecka.

Druhá série otázek:

Budete využívat poslanecký byt v Praze?

2. Co prvního uděláte v roli poslance pro Jihočeský kraj?

3. Víte, kde bude sídlit vaše poslanecká kancelář?

Jan Bartošek (Dačice)
KDU-ČSL

1. Ano, budu muset. Tak blízko Praze Dačice zas nejsou.
2. Budu například schvalovat rozpočet a tlačit spolu s ostatními na to, aby se nehospodařilo podle rozpočtového provizoria, což by náš kraj vážně poškodilo.
3. Kde budu mít kancelář, zatím nevím, ale pracujeme na tom.

Vítězslav Jandák (Chlum)
ČSSD

1. Nebudu.
2. Chtěl bych prosadit zákon o atomovém kontě, které by se dalo využít i na podporu zaměstnání v okolí jaderných elektráren, tedy i u Temelína. Chceme se zaměřit i na opravu památek a dobudování dálnice D3.
3. Poslaneckou kancelář budu mít doufám i nadále v Jindřichově Hradci v Klášterské ulici.

Alena Nohavová (Třeboň)
KSČM

1. Jsem z Třeboně a dojíždění by bylo časově náročné, proto mám v Praze zajištěno ubytování.
2. Jihočeský kraj má řadu problémů – nedostavěnou dálnici D3 či chybějící železniční koridor. Důležitá je i podpora lázeňství – návrat indikačního systému před reformu z roku 2012.
3. Má kancelář bude v Českých Budějovicích.

První série otázek:
1. Už jste si jako poslanec vybral svého asistenta? Je to někdo z příbuzenstva?
2. Víte, jaké odměny včetně náhrad budete jako poslanec měsíčně pobírat?

Ani v tu chvíli však mnozí podle výsledků ankety našeho Deníku netušili, za jakou odměnu budou ve sněmovně pracovat. Zcela jasno však měli poslanci v tom, zda dají svým příbuzným příležitost výdělku z pozice poslaneckého asistenta. „V žádném případě," sdělila například Alena Nohavová (KSČM). V podobném duchu hovořili i další poslanci. „Příbuzný jako můj asistent? To by bylo proti Etickému kodexu našeho poslaneckého klubu," dodala Radka Maxová (ANO).

Jan Bartošek
KDU-ČSL (Dačice)

1. Nikdo z příbuzenstva mým asistentem není. Je jím profesionál, vynikající analytik a administrátor.
2. Hrubý součet je kolem 60 tisíc korun. Náhrady a příplatky jsou složitě konstruovány a přibývají v drobné míře, pokud vykonáváte nějaké funkce ve sněmovních výborech. Plat je to štědrý.

Vítězslav Jandák
ČSSD (Chlum)

1. Asistenty mám z minulého období a nic na tom měnit nebudu.
2. Myslím, že je to kolem 55 tisíc korun, odvíjí se to potom i od dalších funkcí. Ale kvůli tomu jsem do politiky nešel.

Alena Nohavová
KSČM (Třeboň)

1. Ano, asistenty mám již vybrané a v žádném případě to není nikdo z příbuzenstva.
2. Odměny a náhrady poslanců jsou veřejně známé a dostupné na internetových stránkách Poslanecké sněmovny.

Jak odpovídali další jihočeští poslanci včetně jihočeského hejtmana, se dočtete v úterním vydání Jindřichohradeckého deníku.