Podle tajemníka městského úřadu Karla Přibyla to ještě v minulých volbách – komunálních v roce 2010 – bylo 65 procent okrsků. Pochopitelně to urychlí práci volební komise. „Může se ale stát, že komise zapomene na vytisknutých formulářích na podpisy. Pak se musí se vrátit a vše podepsat, ale to je o zvyku," připomíná Karel Přibyl.

Již několik voleb zpracovávají výsledky elektronicky například v Deštné. A jak říká zapisovatelka u volební komise Pavla Píglová, má to jednoznačné výhody. „Uspoří se jednak hodně času a hlavně je u toho výborná kontrola dat. Sice ručně musíme spočítat platné a neplatné lístky, obálky, počty voličů či přednostní hlasy a pak to zadat do systému. To ano, ale pak už si program udělá všechny kontrolní součty a všechno ostatní," naznačuje přednosti elektronického zpracování Pavla Píglová.

V Deštné mají jeden volební okrsek. Komise tradičně sídlí v kulturním domě. „Na žádost obyvatel z Lipovky tam v pátek po 16 hodině vyrazíme s přenosnou urnou. Žije tam 39 občanů a urnu si žádají prakticky všichni. Ještě máme dvě žádosti od voličů přímo z Deštné, za kterými dojedeme v sobotu po 9. hodině," doplnila Pavla Píglová.

Zatímco v Deštné již s elektronickým zpracováním voleb mají své zkušenosti, například v Kunžaku se letos chystají poprvé.

Teprve včera dorazily na obecní úřad počítače, které má obec zapůjčené pro tyto účely od specializované firmy. „Ještě nejsou ani vybavené programem, ten se teprve bude instalovat. Měli jsme možnost se s demoverzí seznámit na internetu. Ale teď musíme nejdříve ostrou verzi dostat do počítače. Takže zatím nemůžeme výhody posuzovat," sdělila včera zapisovatelka volební komise Marie Matoušková. Jak věří kunžacký starosta Jaroslav Čapek, výhodou by měla být automatická kontrola chyb.

V letošních krajských volbách na jihu Čech se uchází o přízeň voličů 18 politických subjektů. Krajské zastupitelstvo bude mít 55 křesel. Kandidátů v každém volebním subjektu může být až 60, což ne všechny strany využily.

Podle tajemníka jindřichohradeckého městského úřadu Karla Přibyla je v letošních volbách novinkou, že se snížila hranice preferenčních hlasů z 10 na 5 procent, aby mohl kandidát poskočit o nějaké místo kupředu.
„V krajských volbách všeobecně velice málo mohl nějaký kandidát poskočit na přední místa, na rozdíl třeba od parlamentních voleb. Kandidátky stran bývají většinou postaveny tak, že se střídají zástupci z regionů a nebylo snadné v minulosti získat alespoň 10 procent preferenčních hlasů, protože ty dávali lidé většinou jen kandidátům ze svých okresů. A kdo byl na kandidátce první a dostal nejvíc preferenčních hlasů, už stejně neměl kam poskočit," vysvětluje jednu ze zajímavostí letošních voleb Karel Přibyl s tím, že tentokrát by mohlo být „skokanů" přece jenom více.