Na tak zvaný Gymnich, jak se akce nazývá, se už připravují kromě Hluboké nad Vltavou i další města a instituce. V plném proudu jsou přípravy i na Jihočeském letišti v Plané u Českých Budějovic.

„Na páteční přílet ministrů budeme mít připravenou veškerou letištní techniku, konečně při nákupu letištních speciálů už jsme s touto akcí s předstihem počítali.,“ říká ředitel letiště Ladislav Ondřich. „Cvičný let proběhl na jedničku, prakticky jsme si zkusili, že letadlo takovéto velikosti hladce zvládneme,“ hodnotí Ondřich minulou středu, kdy na ranvej cvičně dosedl vládní speciál Airbus A–319.

Ten samý stroj přiletí do Plané už s ministry na palubě v pátek dopoledne. V souvislosti s tím čeká samotné letiště a přilehlá prostranství řada omezení.

„Na žádost Úřadu vlády a Policie České republiky bude letiště od čtvrtka až do soboty pro veřejnost uzavřeno. V celém areálu, ale i v přilehlých prostorech budou platit velmi přísná pravidla speciálního režimu ochrany. V těchto dnech platí přísný zákaz vstupu do areálu letiště, který se vztahuje i na přilehlé okolí, lesy a prostranství,“ upozorňuje ředitel letiště.

V pohotovosti budou také složky Letištního hasičského záchranného sboru, kterému pomůže několik jednotek profesionálních hasičů.

S dopravními omezeními musejí počítat i řidiči, kteří budou v pátek dopoledne projíždět Českými Budějovicemi. Dopravní omezení se budou týkat hlavně ulice Dlouhá louka a pak levobřežní komunikace, kudy pojednou vládní speciály z letiště přímo na hlubocký zámek.

„Krátkodobá omezení v dopravě se předpokládají v čase mezi desátou až dvanáctou hodinou. Důvodem je neformální setkání ministrů zahraničních věcí Evropské unie, které se koná v rámci českého předsednictví Radě EU v Hluboké,“ vzkazuje řidičům tisková mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová. „Dopravu v křižovatkách budou řídit příslušníci dopravní policie,“ dodává Welzlová.

Po skončení Gymnichu už ministři pojedou domů auty.