Hlavním impulsem pro vznik lesní mateřinky byl nedostatek míst pro děti v suchdolské školce. "Musíme děti odmítat. V letošním roce jsme brali 34 dětí a 31 se nedostalo. Proto jsem hledala možnosti, jak kapacitu navýšit. Protože se vedení města zabývá projektem a následnou výstavbou mateřské školy klasické, říkala jsem si, že právě lesní školka by byla nejrychlejší možností. Navíc, když jsem šla do konkurzu na ředitelku mateřské školy, museli jsme představovat svoji koncepci vedení na příštích šest let a lesní školka byla vždy můj sen," řekla ředitelka mateřské školy v Suchdole Tereza Macháčková a dodala, že celý koncept už je odsouhlasený krajskou hygienickou stanicí a čeká se jen na schválení navýšení kapacity v rejstříku škol. "Jakmile se nám to podaří, tak už máme vyhráno, můžeme uspořádat dodatečný zápis a lesní školku rozjet," dodala ředitelka.

Maringotka jako zázemí lesní školky bude kompletně zateplená se zavedenou elektřinou. "Zvlášť k ní budou dvě suché kompostovatelné toalety. Stravování zůstane stejné jako v mateřské školce kamenné, pouze nám bude obec jako zřizovatel jídlo dovážet na farní zahradu do maringotky," nastínila Tereza Macháčková s tím, že lesní školka bude v provozu devět hodin denně. "Na osm dětí je vždy jeden učitel, kterému se říká průvodce kvůli systému zážitkového učení. Bude to fungovat podobně jako v mateřince klasické, ale s tím rozdílem, že se na maximální možnou míru využije pobyt venku, kde se bude odpočívat, stravovat nebo cvičit. Zázemí maringotky poslouží jen v případech, kdy nebudeme moci být venku, dětem bude chladno nebo si budou potřebovat odpočinout," popsala fungování zařízení ředitelka Tereza Macháčková. Lesní školka zůstane v provozu i přes zimu. Podle ředitelky tak padne velká zodpovědnost také na rodiče dětí, kteří jim budou muset donést velké množství oblečení, aby nestrádaly.

Přestože lesní školka v Suchdole nad Lužnicí zatím oficiálně nefunguje, zájem o její služby už teď převyšuje kapacitu. "Dělala jsem schůzku s potenciálními zájemci a máme jich už asi pětadvacet, někteří jsou dokonce až z Českých Budějovic nebo Třeboně. Školné zůstane stejné jako v klasické mateřské škole. Ostatní lesní školky jsou většinou soukromé, takže se školné pohybuje od 8 do 20 tisíc, tady bychom zůstávali na nějakých čtyřech stokorunách," přiblížila ředitelka Macháčková.

Na sociálních sítích ale návrh na zřízení lesní varianty klasické školky vzbudil emoce. Kromě pochvalných reakcí se objevily i negativní názory. Lidé argumentují například polními podmínkami. "Koukám, že se s dětmi bude zacházet jak s nějakými zvířaty, zavřít je do boudy, když bude možnost, vypustit je ven, kde se zabaví za každého počasí a když budou potřebovat vykonat svou potřebu, tak je posadí na studený kompostovatelný záchod. Svačiny kdo co si sežene a oběd někde z misky v koutě jako v bufetu. Děti by si zasloužily lepší průpravu do života, než jen nějakou boudu kde se jich bude mačkat 16 v pár metrech čtverečních." komentoval záměr pan Petr. Vedení současné školky ale upozorňuje, že lesní školka je pouze alternativou ve vzdělávání, která není provizorium. Zůstane jako moznost k rozhodování rodičům, kteří nechtějí klasiku.

Lesních školek funguje v rámci Jihočeského kraje jen několik. Na Jindřichohradecku je podobné zařízení pouze v Kruplově u Jarošova nad Nežárkou.