Rudolf Střítecký, který se narodil ve Znojmě 9. července 1946, musel mít ve své rodině velmi inspirativní dětství. Jeho tatínek, uznávaný lékař, miloval rodinu a všem pěti dětem se snažil dát do života to nejlepší, včetně vzdělání. Rudolf Střítecký vystudoval medicínu v Brně a jako mladý absolvent přichází do Jindřichova Hradce, kde nastoupil do zdejší nemocnice.

My, přátelé a známí Rudy Stříteckého, jsme měli opravdu dosti důvodů, mu co závidět. Na předním místě to byla přirozená inteligence. Měl charismatickou, přitažlivou, velmi empatickou osobnost. Měl zvláštní typ krásy, měli jste pocit, že je neuvěřitelné dítě štěstěny.
Měl krásnou, dokonalou rodinu, v níž se vše dařilo. Postavil dům, děti poslal úspěšně do života. Co více si přát?

Na prvním místě byl asi lékař, který rozvinul jako primář jindřichohradecké pediatrické oddělení. Je součástí šťastných šedesátých let jindřichohradecké nemocnice. Ale vždy jsme měli pocit, že kde je Ruda, tam jdou šťastná šedesátá dál.

Nedovedu si představit, že by Ruda Střítecký, anebo někdo z jejich lékařského příbuzenského klanu, někdy někomu nepomohl.

Pořád jsem to já. Darina.
Chci žít každý den, každou hodinu. Je tady moc hezky

Miloval lyže, moře, jachting a cestování. Jako mladý, při cestách do Afriky, kde pracoval jeho tatínek, procestoval veliký kus Evropy. Naučil se francouzsky a dokonce se mu podařilo dostat na audienci u tehdejšího papeže.

Dlouhé roky jezdil jako lékař i jako lyžařský instruktor s jindřichohradeckým gymnáziem na zimní lyžařské kurzy a velmi dlouho v jeho osobnosti zůstal ten bláznivý kluk, který se řítí po svahu dolů hlava nehlava. Všichni ho milovali nejenom proto, že uměl říct leccos humorného, ale i proto, že humorné příběhy svou osobností přímo vytvářel.

Na jeho pracovním stole i za komunismu naprosto přirozeně spočívala busta prezidenta Masaryka. Hluboký vztah měl i k široké kultuře a mnoha uměleckým žánrům. Byl blízkým přítelem akademického malíře Josefa Müllera, jemuž byl také velkou oporou. Miloval knihy a neustále se vzdělával.

Naprosto přirozeně se ocitnul v čele jindřichohradeckého Občanského fóra a byl jednou z nejvýznamnějších osobností, která projektovala velmi úspěšnou budoucnost rozvoje našeho města ve všech oblastech. Byla škoda, že se nepodařilo zrealizovat jeho hlavní komplexní projekt.

Je třeba vyzdvihnout, že to byl on, kdo po boku docenta Zdeňka Žemličky dokázal uvést v život Vysokou školu v Jindřichově Hradci, na níž zakládá katedru zdravotnického managementu. Mnoho let se věnoval pedagogické vysokoškolské činnosti.

V první fázi revoluce je kooptován do České národní rady.

Již za komunismu se podílel na tvorbě mezinárodních programů, ale i po revoluci plně naplňuje svou touhu pozdvihnout město a tím i svůj národ. Snaží se realizovat myšlenky a sny sametové revoluce.

MUDr. Rudolf Střítecký byl vzácným člověkem, který pro občany Jindřichova Hradce vykonal neskutečně mnoho dobrého. Za to mu bude navždy patřit naše poděkování a místo v srdci Jindřichova Hradce.

Poslední rozloučení s MUDr. Rudolfem Stříteckým proběhne v úterý 27. března od 13 hodin v Kostele Nanebevzetí Panny Marie. Poklonit se památce je možno již od 12.30 hodin.

Jaroslav Cempírek