Bouřky měly spíš lokální charakter, ale nad krajem se všelijak točily a vracely se. Naštěstí během podvečera nenapáchaly velké škody.

„Vyjeli jsme do Trhových Svinů čerpat ze sklepů, teď zasahujeme v Týně, tři výjezdy byly na Táborsku, pět na Českobudějovicku, na Písecku jely osádky dvakrát k padlým stromům,“ řekl Deníku kolem sedmnácté hodiny operační Hasičského záchranného sboru.

„Zatím je to naprosto snesitelné, nic velkého,“ dodal.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu napršelo odpoledne na Strakonicku, Českobudějovicku, Táborsku a Písecku až 40 mm vody za hodinu. Radarová mapa zaznamenávala na východě kraje mezi 14. a 15. hodinou nejvýš 29 mm, v následující hodině už jen 13 mm.

Přívalový déšť splavoval zem s polí, zvedal menší „rychlejší“ potoky, ale řeky zůstávaly v normě. V 17 hodin teklo Malší v Roudném 6,7 m³, Vltavou v Březí 15,7, Lužnicí na Pilaři 5,5, v Klenovicích 13,4 a v Bechyni 23,2, v 18 hodin ale už 43,5 při 181 centimetrech (stupeň povodňové aktivity začíná u 240 cm).

Lokálně ale liják a bouřky působily na Jihočechy s opakovanými zlými zkušenostmi z povodní děsivě.

„Je to hotové peklo. Kolem Němčic všude podél cest stojí auta, některá i v silnici,“ zavolala nám před pátou odpoledne do redakce řidička z Prachatic.

Podle jejích informací se valily z polí potoky vody, kroupy ležely na silnici ještě několik minut po bouřce, na silnici byly hluboké kaluže.

Dobrovolní hasiči z Netolic a profesionálové z Prachatic se neprodleně vydali Němčickým pomoci odčerpávat vodu ze zatopených sklepů.

V Bušanovicích a ve Vlachově Březí zase odstraňovali padlé stromy. Centrum srážek se k večeru přesunulo pod Šumavu.