V sobotu pak výročí připomenou položením kytic na památných místech. Veřejnost si bude moci prohlédnout i Muzeum československého opevnění Klášter II nedaleko Landštejna.

„První z kamenů leží nedaleko Nové Bystřice u lyžařského vleku u Hradiště. Jedná se o skálu s vytesaným nápisem ČSR. V těsné blízkosti se nachází objekt lehkého opevnění a zákop, vykopaný za zářijové mobilizace vojáky jindřichohradeckého pěšího pluku 29. Protože tento útvar nemá žádný pomník, což je logické, neboť v roce 1938 kvůli mnichovské kapitulaci nebojoval, chceme z tohoto kamene vytvořit památník, který jsme nazvali Památník obránců vlasti,“ říká provozovatel muzea opevnění Miloslav Sviták.

Kámen u Hradiště. Autor: Miloslav Sviták

Vytvoření památníku je podle jeho názoru v tomto místě příznačné: „Už samotný fakt, že nápis na skále vytesala ruka neznámého vojáka a skutečnost, že skála leží přímo na linii opevnění a nachází se u něho dochovaný střelecký zákop, vybízí k jeho zřízení.“

Druhý památný kámen se nachází opět u Nové Bystřice, u jednoho z objektů lehkého opevnění nad Ovčárnou. Jsou na něm vytesány zřejmě iniciály osádky pevnůstky a celý nápis je datován 10. září 1938.

Kámen u Ovčárny. Autor: Miloslav Sviták

Třetím místem, které v sobotu členové klubu vojenské historie navštíví a kam položí kytice, je Kámen republiky nacházející se u Lesního hotelu Peršlák nedaleko Nového Vojířova.