Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro Čechy je Evropský parlament vzdálený, proto nepřišli k volbám

Jindřichohradecko – Pod celorepublikovým průměrem byla na Jindřichohradecku účast voličů při eurovolbách. K volebním přišlo jen 16,83 procenta voličů. Celorepublikový průměr činil 18,2 procenta.  

27.5.2014 2
SDÍLEJ:

Volby do Evropského parlamentu na Jindřichohradecku.Foto: Lenka Novotná

V regionu stejně jako v rámci republiky zvítězilo hnutí ANO 2011, na druhém místě skončila ČSSD a v těsném závěsu za ní KSČM. Jinak v rámci republiky druhá koalice TOP 09 a STAN obsadila až čtvrté místo. Posun zaznamenala KDU-ČSL, která se na Jindřichohradecku vyhoupla před dvouciferné číslo a naopak pod celorepublikovým průměrem skončila ODS.

A jak výsledky eurovoleb komentují regionální politici?  Většinou se shodují na tom, že nízká volební účast je dána jistou vzdáleností Čech od Bruselu.

Jan Bartošek, místopředseda poslanecké sněmovny, místostarosta Dačic (KDU-ČSL): Nízká volební účast se promítla i do výsledků voleb. Je to škoda, neboť se jedná o důležité volby pro Českou republiku, i když se bývalý prezident Václav Klaus vyjadřuje v tom smyslu, že Unii nepotřebujeme. Přesto všechno je Evropská unie pro nás přínosem.

Jsem rád, že v součtu všech hlasů jsou u nás proevropské politické strany oproti Francii, kde to byl výsledek na pováženou. V naší společnosti stále převažuje představa, že nové politické subjekty vyřeší situaci, ale to je dle mého názoru mylné, nejsou na to připravené.

Alena Nohavová, poslankyně poslanecké sněmovny, předsedkyně OV KSČM, Třeboň:
Je vidět, že lidé o evropskou politiku nemají zájem a jsou znechuceni přesto, že se musíme řídit osmdesáti procenty nařízení Evropské unie. Některá nás mohou skutečně svazovat, ale nemůžeme existovat mimo Unii.
KSČM se nepodařilo obhájit čtyři mandáty, které jsme získali v minulých eurovolbách a budeme mít jen tři křesla. Ale politická scéna je hodně roztříštěná, do voleb šlo více stran a tím se to rozmělnilo. Navíc v minulých volbách měla Česká republika o jeden mandát navíc.

Radim Staněk, místopředseda jindřichohradecké ODS: Odhadoval jsem, že k volbám přijde kolem třiceti procent lidí. Podepsalo se na tom jednak počasí, kdy hodně lidí odjelo na víkend. Ale významnou roli sehrává, že Evropa nás až tak nezajímá. Ještě nižší účast měli Slováci, takže v zemích, které přistoupily v pozdějších vlnách, jsme si ještě nezvykli, že něco můžeme v Evropském parlamentu  změnit.
Přál jsem si, aby ODS překonala dvoucifernou hranici, ale zhruba jsme zůstali na stejných číslech jako u parlamentních voleb a důležité je, že neklesáme. Myslel jsem, že by to eurovolby mohly nastartovat, ale mohla to i ovlivnit média kampaní kolem Nagyové a tak dále.

Vojtěch Duba, předseda jindřichohradecké TOP 09: Podle mého nízkou účast zapříčinily politické  strany tím, že nedokázaly najít pro voliče zajímavá témata. A spousta z nich si pletla Brusel s Moskvou a svou antievropskou kampaní i voliče odrazovala.

V Jindřichově Hradci Koalice TOP 09 a STAN vyhrála, takže jsem rád a myslím si, že výsledky jsou důsledkem toho, že jsme měli srozumitelnou a proevropskou kampaň.

Stanislav Míka, místopředseda jindřichohradeckého okresního výboru  KSČM: My všichni politici jsme zřejmě nedokázali přesvědčit lidi, že většina zákonů, kterými se musíme řídit, se vytváří právě v Evropském parlamentu. Proto zřejmě voliči eurovolby nepovažují za tak důležité, jak tomu skutečně je.
Bohužel, ani KSČM nedokázala přesvědčit své voliče, aby šli k volbám, jinak by byl výsledek pro nás jistě lepší. Ale to se zřejmě až na ANO a TOP 09 asi nepovedlo nikomu.

Vít Svoboda, předseda OV KDU-ČSL, Dačice: Myslím, že nízká volební účast je odrazem toho, že občané Evropu tak trochu bojkotují. Je to slyšet ze všech stran, Unie je daleko od nich. Hodně lidí slyší na zákaz rumu, pomazánkového másla, a to je ovlivňuje.

Chci věřit, že máme disciplinovanou členskou základnu. V Dačicích je trend vzrůstající obliby KDU-ČSL, na čemž má  podíl i Jan Bartošek. My jsme se v rámci kampaně snažili být víc vidět, mít kontakt s lidmi.

Radek Hloušek, oblastní předseda ANO, kandidát do erovoleb, Suchdol nad Lužnicí: Je mi líto, že veřejnost využívá tak málo svého volebního  práva. Tolik práv nemá, aby jím mohla opovrhovat. Podle mého politici, kteří v Evropském parlamentu pracují, nešíří moc informací o své práci a o jeho významu. Spíše se zaměřují na bulvární zprávy o zakřivení okurek či pomazánkovém másle, ale o důležitých věcech, jak z pohledu ekonomiky i bezpečnosti, se moc lidé nedozví. Navíc jsou na kandidátkách hlavně tradičních etablovaných stran kandidáti, z nichž některé čeká již třetí volební období a já nevidím, že by odvedli odpovídající práci.

Výsledky jsem sledoval přímo v naší centrále. Překvapilo mě a mám radost, že ANO uspělo i na jihu Čech, kde obecně Jindřichohradecko volí hodně oranžově a červeně. Za to bych chtěl voličům poděkovat a je to pro mě i signál k podzimním komunálním volbám. Nyní se potvrzují teze, že na eurovolby chodí k urnám jiný druh voličů. A když se sečtou hlasy ANO a TOP, tak to směřuje středopravě.

Zdeněk Mráz, předseda třeboňské ČSSD, člen krajského výkonného výboru, místostarosta Třeboně: Z pohledu lidí, se kterými mluvím, jsou europoslanci dost vzdálení, a to nejenom problémy, které řeší, ale i otázkou odměňování. Ten, kdo žije na hranici chudoby, když se dozví, jaký je plat europoslance, není ochotný ho podpořit.

Na Jindřichohradecku ČSSD skončila druhá, takže v takto těžké konkurenci jako parlamentní strana na tom není špatně.

jak volili Jihočeši

Autor: Lenka Novotná

27.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Tajemník městského úřadu v Jindřichově Hradci Karel Přibyl.

Jak se volí v Hradci? Volby v číslech

Jindřichohradecké kino v kulturním domě Střelnice.

Koncert, kino nebo beseda. Kam se v pátek vydat?

Policisté pátrali cvičně po ztraceném houbaři pomocí nové technologie

Boletice - Sto třicet policistů z pořádkové jednotky, včetně psovodů, strávili čtvrteční noc v boletických lesích. Trénovali pátrání po ztracených houbařích.

Odvolit je možné i v posteli

České Budějovice – V pátek a v sobotu voliči odevzdají hlasy svým vyvoleným stranám a kandidátům do Poslanecké sněmovny.

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Prachaticko - Nelegální úpravy a prodej hromadně účinných zbraní odhalili kriminalisté z českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Následoval zásah na několika místech na Prachaticku, a také obvinění šesti lidí z nedovoleného ozbrojování.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Třeboň - Lodhéřovská malotřídka se již popáté zapojila do dobrovolnického projektu 72 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení