Kino a kavárna

Rekonstrukce interiéru kina Světozor je v současné době v plném proudu. Na konci minulého roku byla dokončená digitalizace, na kterou se vedení města podařilo získat 1,2 milionu korun a dalších 1,2 milionu zaplatilo z městské pokladny.

 „Když jsme už zaplatili takovou částku, tak jsem si říkal, že by bylo zapotřebí upravit i interiér, aby se kino přiblížilo takovému, za jakým jezdí lidé do Českých Budějovic,“ uvedl na setkání starosta Jan Váňa.

Změny však budou v budově kina natolik zásadní, že po jejich dokončení by je měl provozovat nájemce.

Radní města už ve středu schválili zveřejnění záměru na pronájem nebytových prostor kina a nové kinokavárny obálkovou metodou. Kino dosud provozovalo Informační a kulturní středisko. Nová kinokavárna totiž vzniká ve vstupní hale, přes kterou bude muset projít každý návštěvník filmové projekce. Proto podle Jana Váni nebude možné kavárnu provozovat zvlášť.

Kvůli pohodlnosti diváků se zmenší kapacita sálu z původních 200 sedadel na pouhých 120, které však budou mimo jiné i kvůli větším vzdálenostem od sebe mnohem pohodlnější.

„Budou tam i dvousedačky pro páry, které chtějí sedět spolu. Lidé budou moci mezi sedačkami procházet, aniž by někoho obtěžovali,“ doplnil Jan Váňa.

Zájemci se tam podle něj budou moci podívat třeba i na satelitní přenosy koncertů nebo sportovních utkání. „Práce by měly být dokončené do 15. dubna. 28. dubna už tam bude projekce filmů společnosti Anifilm a budou se tam promítat i 3D filmy. 1. května to bude navíc 90 let od otevření kina, takže oslavíme výročí už v novém,“ vysvětlil Jan Váňa. Díky digitalizaci uvidí návštěvníci třeboňského kina i novinky, na které museli dříve čekat třeba i dva měsíce.

Beseda

Multifunkční kulturní zařízení, které vzniká v Besedě, má být dokončené do 31. července. Vznikne tam mimo jiné například velký sál, další restaurace a rockový klub pro mladé.

Radní města už schválili také ve středu obálkovou metodou záměr pronájmu nebytových prostor v části objektu včetně nádvoří. Celý komplex bude propojený chodbami i s divadlem Josefa Kajetána Tyla. Budou tam však v pasážích vytvořené prostory také pro obchody. Navíc vznikne propojení mezi náměstím a Rožmberskou ulicí. „Ještě záleží na vyjádření zastupitelů, ale chtěli bychom celý areál Besedy pronajmout jednomu nájemci, který by měl vše na starosti a jednotlivé už městem zařízené prostory by podnajímal dál,“ doplnil Jan Váňa.

Na dotaz, zda se do půdních prostor Besedy přestěhují i loutkáři, jak bylo plánováno, odpověděl Jan Váňa: „Bohužel to kvůli památkářům padlo, proto zůstanou dál v prostorách divadla.“

Co s Roháčem?

Protože se dá očekávat, že konference, plesy a jiné události se po otevření Besedy budou pořádat v jejích prostorách, ptal se jeden z přítomných občanů na osud kulturního centra Roháč. Od dokončení rekonstrukce kasáren se už tam nekonají ani jednání zastupitelů.

„V Roháči pak vznikne druhá sportovní hala, která zůstane v majetku města. Už teď ji využívá základní škola, funguje tu třeba stolní tenis nebo spinning. Mohlo by tu pak ještě vzniknout například také fitness centrum,“ uvedl Jan Váňa.

Prodej bytů

Další vznesený dotaz se týkal prodeje dalších bytů, jehož záměr schválili radní, konkrétně v ulici Boženy Němcové. Rozhodovat o prodeji však budou ještě zastupitelé.

„Cena je ve srovnání s devadesátými lety osmkrát vyšší, budeme se snažit ceny dostat trochu níž než je v místě a čase obvyklé. Kdo se rozhodne do měsíce, dostane bonus, slevu o 20 procent. Ceny se budou pohybovat od 12 až 15 tisíc za metr čtvereční. Kdo nebude chtít, byty si kupovat nemusí, nechceme nikoho nutit,“ vysvětlil Jan Váňa.