Členové Táborské ochrany zvířat varují pejskaře před odběrateli z jiných krajů

„Zaměstnanci táborského útulku toto upozornění dostali a s nikým podobným se zatím nesetkali. Navíc každý, kdo si od nich odebírá pejska, musí zaplatit tři sta korun. To by jim to maso vyšlo draho,“ řekl Zdeněk Novák z technických služeb.

„Poplatek nehraje roli. Ta žena v Chebu dostala od Vietnamců za psa čtyři stovky. Pro ně je to pořád levné maso,“ tvrdí členka Táborské ochrany zvířat Květoslava Stoklasová a dodala, že spíš věří děvčatům z útulku, že by psa podezřelé osobě nevydaly. „Zvlášť, když si pro psa přijede někdo z jiného okresu, by jim mělo přijít podezřelé,“ uvedla Stoklasová.
Členy ochrany zvířat také nepříjemně překvapila sezimoústecká vyhláška. „Slíbili patnáct set korun každému, kdo si vezme psa nalezeného v Sezimově Ústí. Tohle přiláká jen póvl, jemuž nejde o zvíře, ale o peníze,“ říká Stoklasová.

Zatímco pejsci v táborském útulku jsou relativně v bezpečí, hrozba číhá podle Stoklasové na volně pobíhající psy nebo narozená štěňata nabízená v inzerátech zadarmo nebo za symbolickou cenu.

Odhalené případy zatím otřásají zejména severními Čechami. „Podle našich informací se ale nastrčené osoby vydávají po celé republice a dovážejí maso Vietnamcům,“ říká Stoklasová.

Táborská ochrana zvířat doporučuje všem, kdo nabízejí k darování štěňata, aby si vyžádali občanský průkaz a zbystřili, pokud se objeví někdo z daleka.

Ve smlouvě z táborského útulku je podmínka, že nový páníček musí udat adresu, na kterém bude zvíře chovat, a ochranáři ho mohou přijít kdykoli zkontrolovat. V případě špatného zacházení mu pejska odeberou.