Opatření schválila už v roce 2006 Evropská unie a má vést ke snížení dětské obezity. Program se však nyní pozastavil, protože byla zatím zvládnuta pouze legislativní část. Ovoce a zelenina by se ve školách mělo objevit na přelomu února a března. Ředitelé škol na Jindřichohradecku zatím vyčkávají na další informace o projektu.

„Program byl pozastaven, takže nemáme zatím další informace a ještě jsme se nerozhodli, zda se do projektu zapojíme. V současné době využíváme program Školní mléko, kde ze 60 procent odebíráme mléko a Lipánky,“ informovala ředitelka Základní školy Sira Nicholase Wintona v Kunžaku Eva Krafková.

Finance z Unie

Hlavním zdrojem k financování ovoce a zeleniny bude rozpočet Evropské unie, z něhož má na ovoce jít do škol 53 milionů z celkového rozpětí téměř 73 milionů korun. Zbývajících 20 milionů korun poskytne ze svého rozpočtu stát.

„O programu Ovoce a zelenina pro žáky zdarma jsme prozatím neuvažovali. Jsme zapojeni do projektu Školní mléko, který funguje dobře,“ sdělil ředitel 1. základní školy v Jindřichově Hradci Josef Brabec. Projektu zaměřeného na školní mléko se účastní přibližně polovina škol z celé republiky. Stát dotuje školní mléko od začátku letošního školního roku opět po roční pauze. Celková podpora ze státního rozpočtu a peněz Evropské unie v nynějším školním roce dosáhne 80 milionů korun, z toho 60 milionů korun půjde ze státního rozpočtu a zbývajících 20 milionů korun poskytne Unie.

Záleží na rodičích

Názor na zapojení škol do programu, který má za cíl snížit obezitu, mohou vyjádřit také rodiče. Ti totiž vědí nejlépe, zda bych jejich děti skutečně ovoce a zeleninu jedly. Kromě čerstvého ovoce a zeleniny dostanou školáci podle mluvčího ministerstva zemědělství Petra Vorlíčka od státem schválených dodavatelů zdarma také balené ovoce a zeleninové šťávy bez chemických přísad.

„Možnost zapojení do projektu zvažujeme. Myslím si, že bude záležet také na komunikaci s rodiči, zda budou mít pro své děti o ovoce a zeleninu zájem. Protože jim samozřejmě program nemůžeme nutit násilím,“ uvedla zástupkyně 6. základní školy v Jindřichově Hradci Jana Šperlová.

Šance dodavatelů

Zájemci se mohou o dotace přihlásit do půlky ledna. O úspěšné dotažení projektu by se měl podle Vorlíčka postarat především Státní zemědělský intervenční fond. Dodavatelé, kteří podmínky splní a dotaci získají, pak budou sami kontaktovat základní školy. Dotace je určena pro školní rok 2009/2010. Pokud se nevyčerpá celá, bude její zbytek vrácen do obou rozpočtů. Po celou dobu čerpání bude dodržen poměr mezi částkou od Evropské unie a státu. Do projektu se mohou prostřednictvím žadatele schváleného Státním zemědělským intervenčním fondem přihlásit první až páté třídy základních škol.