Početnější skupina návštěvníků, čítající několik německy hovořících turistů a hrstku dětí, se už těší na prohlídku, která je tematicky zaměřená na tři rody, které se na zámku vystřídaly – pány z Hradce, Slavaty a Czerniny. Mladá plavovláska Tereza Širmarová postupně všechny vpouští kovovými dveřmi dovnitř a přednáška začíná.

Ve výkladu o zámku a jeho dřívějších obyvatelích se průvodkyně opírá o dlouhou řadu vyprávění a příhod o všech postavách zpodobněných na četných obrazech visících snad v každé prohlídkové místnosti. Nejde však jen o výčet jmen, příbuzenských vztahů a dat. Mysl návštěvníkovu osloví spousta zajímavostí, které podporují hlavní vyprávění a které si zapamatujeme asi nejsilněji.

V takzvaném pokoji smyslů nezapomíná Tereza Širmarová připomenout, že právě tato místnost byla zvěčněna ve filmu Bathory. Vysokou úroveň zábavy a klid udržuje šikovná průvodkyně i prací s dětmi. Nechává je hádat, jaký stropní výjev je věnován kterému z pěti smyslů, jinde, ve Slavatovské jídelně, vypráví pověst o rokokovém zrcadle. Když se do něj podívá dítě, které nikdy nelhalo, zrcadlo prý zazpívá. Pokud se v něm zhlédne dospělý, dožije se vlastní smrti. Nikdo pravdivost této teze ale neověřuje. Vedle historicky doložených postav a řady pověstí zaujme i originální Brandlův obraz s Josefem Egyptským, Rosova Bitva křesťanů s Turky, kladívkový klavír, na němž měl hrát Jaromír Evžen Czernin se samým Mozartem, či postel, ve které údajně přenocoval i Napoleon.

close zoom_in

Z historie zámku návštěvníky nejvíc osloví asi minulé století, kdy byl zámek konfiskován. I když boj o navrácení zámku Czerninové nedávno definitivně prohráli, dodnes na něj často jezdí a připomínají si, jak žili jejich předkové. Návštěvník je tak mimo jiné svědkem působivého spojení dávné historie s přítomností.

Po interiérech zámku se skupina dostává i k prohlídce arkád a opodál stojícího rondelu, kde trasa A končí.

Absolvovaná prohlídka na návštěvníky skutečně zapůsobila, mezi nimi i na Marii Adámkovou z Benátek nad Jizerou, která se do Jindřichova Hradce přijela podívat s vnoučaty. „Ještě jsme tady na zámku nebyli. Moc se nám to teď líbilo, průvodkyně byla také příjemná,“ chválila si. Pozitivně se vyjádřila i návštěvnice z Ostravy: „Všichni jsme nadšení. Zdejší kraj je na památky bohatý, ale tenhle zámek je přímo nádherný,“ radovala se Věra Friedrichová, která je původem z jižních Čech.

Tereza Širmarová provádí turisty na hradeckém zámku šest dní v týdnu po až šesti prohlídkách denně. „S neustálým mluvením to někdy na člověka padne, a pak dochází k přeřekům,“ hodnotí úskalí tohoto zaměstnání, kde nejdůležitější je kvalita ústního projevu. „Práce je to ale krátkodobá, neděláme ani celou sezonu. Já tu jsem jen teď v červenci, jinak studuji,“ dodává Tereza Širmarová.

Štěpán Mach