Logo Deník na návštěvě.Zdroj: Deník

Lužnice - německy Lainsitz je 208 km dlouhý pravobřežní přítok Vltavy. Pramení na rakouské straně Novohradských hor, na západním svahu hory Eichelberg. Protéká městem Weitra (Vitoraz) a dále po proudu tvoří hranici mezi Gmündem a Českými Velenicemi. Za obcí Breitensee se obrací do Čech a míří do Třeboňské pánve.

Asi 3 km za Majdalenou se koryto Lužnice dělí (nedaleko Novořecké bašty) vlevo na Starou a vpravo na Novou řeku. Stará řeka je původní, hlavní tok Lužnice, meandrující, dnes převážně zarostlé a těžko průjezdné řečiště Lužnice, které napájí největší rybník v Česku, Rožmberk a z něj pokračuje k Veselí nad Lužnicí.

David Sekáč, starosta obce Majdalena.
V Majdaleně mají řidiči povolenou sedmdesátku. Děti chodí podél hlavní

Nová řeka je naopak umělý 13,5 km dlouhý kanál s přímými úseky zbudovaný v 16. století Jakubem Krčínem z Jelčan, který slouží zejména k odvádění povodňové vody mimo Rožmberský rybník do řeky Nežárky a ke zmenšení nebezpečí případného protržení jeho hráze. Z Veselí nad Lužnicí pak řeka protéká dalšími jihočeskými městy k Neznašovu nedaleko Týna nad Vltavou, kde voda Lužnice (v 354 m n. m.) zvolna mizí ve vzduté vodní hladině řeky Vltavy. Meandrující koryto řeky Lužnice s řadou odstavených ramen a tůní je domovem mnoha vzácných druhů živočichů i rostlin. Proto některé lokality podléhají zvláštnímu režimu ochrany.

Zdroj: Obec Majdalena