Na silnice se vydalo z Jindřichova Hradce na Veselí nad Lužnicí celkem 67 traktorů a z Dačic do Jindřichova Hradce zamířilo pětadvacet strojů a z Třeboně na Hradec zamířilo kolem 25 traktorů.

Kolona v Jindřichově Hradci vyjela v 10 hodin od Lidlu. "Sjeli se zde účastníci od Nové Včelnice a Hospříze," sdělila ředitelka Okresní agrární komory v Jindřichově Hradci Marta Urbanová.

"Nesouhlasíme s politikou Evpropské unie a zejména s Green Dealem, který pravděpodobně nikdo rušit nebude, ale měl by se trochu přizpůsobit zemědělcům," vysvětluje důvody k protestní akci předseda Zemědělského družstva Pluhův Žďár Karel Bednář.

Zdroj: Deník/Lenka Novotná

Zemědělci zemí střední a východní Evropy včetně Česka vyjíždějí ve čtvrtek k hranicím, kde se chystají protestovat proti agrární politice Evropské unice. Vadí jim zejména byrokratická zátěž a dopady Green Dealu (Zelené dohody pro Evropu). Protesty také upozorňují na bezcelní dovozy produktů z třetích zemí, kvůli kterým výrazně propadly ceny komodit.

Část českých zemědělců demonstrovala už v pondělí před ministerstvem zemědělství v Praze. Požadovali mimo jiné, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu. Od tohoto protestu se nicméně hlavní zemědělské organizace distancovaly.

Kolona, která vyjela od Lidlu, se na semaforech ve Zbuzanech spojila s kolegy, kteří dorazili od Deštné, tedy z Agry Deštná, ZD Pluhův Žďár, ZD Radelo Velký Ratmírov. K nim se ještě přidali zemědelci ze ZD Plevis, Ratiboř a řečické Eurofarms Afro B.

Cesta podle Marty Urbanové se odehrála v klidu. Kolonu přerušily i stažené závory na přejezdu u Barbory.

Na jihočeské silnice a hraniční přechody vyrazí traktory. Podívejte, kdy a kam.Na jihočeské silnice a hraniční přechody vyrazí traktory. Podívejte, kdy a kam.Zdroj: Deník/Miroslava Jindrová

Z Třeboně jela kolona traktorů na Jindřichův Hradec a na kruhovém objezdu u hradeckého Lidlu se otočila zpět. Zemědělci z Dačicka pak jeli po hlavním tahu do Hradce a rovněž u Lidlu se obraceli na zpáteční cestu. Deník byl u toho.

Protestní jízda zemědělců na jihu Čech v roce 2022.
Tři silnice na Hradecku ve čtvrtek dopoledne zpomalí protestní jízdy zemědělců

Protestní jízdy mají upozornit na to, že podle agrární komory je zemědělská politika Evropské unie nespravedlivá, nepředvídatelná a nesrozumitelná. „Vede k postupné likvidaci jihočeského i českého produkčního zemědělství,“ uvedla Hana Šťastná.