Od březnového protestu zemědělců proti nízkým výkupním cenám mléka se nic nezměnilo. Agrárníci se rozhodli, že na sebe opět viditelně upozorní.
V pondělí po deváté hodině ranní vyjedou od letiště Všechov po obchvatu směrem na Veselí nad Lužnicí a odtud zpět do Tábora. Protestní akce se zúčastní zhruba šedesát osobních i nákladních aut a dodávek.
„V žádném případě nepojedeme s traktory ani kombajny, jak proběhlo v médiích,“ uklidňuje řidiče předseda Zemědělského družstva Hroby Pavel Dudák.
Auta vyzdobená českými vlajkami a transparenty se blokovat silnice ani příjezdy k supermarketům nechystají.
„Pouze pojedeme v koloně rychlostí zhruba čtyřicet kilometrů v hodině, vynecháme ulice Tábora i Veselí nad Lužnicí,“ vysvětlil způsob protestu Dudák.
Zemědělci se dušují, že nechtějí blokovat silnice a lidi rozčilovat. Nehodlají bránit ani v předjíždění. Jejich protest má vyslat signál vládě, že se dokáží spojit a bojovat za společnou věc: za udržení chovu krav a výroby mléka.
„Jízdy se zúčastní zástupci zemědělských družstev, dodavatelské firmy, zpracovatelé, dodavatelé strojů, prodejci osiv či hnojiv a další navazující organizce, které mají něco společného se zemědělstvím,“ vypočítává řady demonstrantů Dudák.
Jedním bude i soukromý zemědělec Vladimír Vácha z Ratibořských Hor. Upozorňuje na krátkozrakou politiku státu.
„Co nám tady zůstane, když zemědělci vybijou stáda a skončí výroba mléka? Skot je dlouhodobá záležitost a chov nejde obnovit ze dne na den. Vždyť se mu věnují celé generace,“ uvedl Vácha.
Při průměrné výkupní ceně mléka 6,03 koruny za litr, kdy se náklady vyšplhají v průměru na 8,50 korun, zemědělec prodělává až 2,50 koruny na litru mléka.