Jedním z důvodů protestů je rušení obvodních oddělení, na Jindřichohradecku má v ruce „černého Petra“ Studená

Pojedou s nimi i občanští zaměstnanci a aby se naplnil autobus, tak se přidají i další státní zaměstnanci z jiných oblastí.

Jak ve čtvrtek uvedl koordinátor jindřichohradecké základní organizace Nezávislého odborového svazu policie Milan Synek, nejvíce protestujících policistů bude z obvodních oddělení, kteří budou mít v ten den volno. „U ostatních, třeba na kriminální službě a podobně, je to otázka dovolených a navíc také všechny služby musejí fungovat a nelze uvolnit všechny lidi, ale i z těchto pracovišť protest podporují,“ sdělil.

Nyní hodně diskutovaný záměr zrušení některých obvodních oddělení na Jindřichohradecku, kde jsou v současné době asi nejžhavějšími kandidáty Studená a možná i Slavonice, je podle Synka také jedním ze stěžejních důvodů chystaných úterních protestů.

„Policisté v těch místech bydlí, mají zde rodiny, zázemí a hlavně mají místní znalost, kterou dokáží využít. Jsou však další věci, a to především snižující se platy policistů, ale i občanských zaměstnanců. Ti již dokonce mají denně o čtvrt hodiny kratší pracovní dobu, což je v součtu pak na výplatě znát. A policisté již nyní mají o deset procent nižší platy a další snížení by se negativně promítlo do rodinných rozpočtů.

Hovoří se o úpravách rizikových příplatků a podobně. Už dnes, když se vezme, že policista může ročně zadarmo odpracovat navíc 150 hodin, pokud to dostane nařízeno, tak se ještě snižuje i průměr na hodinu,“ vypočítává Synek.

Dalším neméně důležitým důvodem nespokojenosti, byť nyní možná na chvíli zažehnaným, jsou tlaky na změnu služebního zákona. „Byla zde hlavně snaha zjednodušit možnost propuštění policisty, což by u některých kauz mohlo být politizováno. Někdy se policisté zabývají i případy, kde může být podezřelým vlivný člověk, politik a podobně,“ dodal.

Prostest 21. října
V 7.30 hodin bude vyjíždět autobus s protestujícími od budovy policie v Jindřichově Hradci.
V 11.45 hodin se vydá protestní průvod z Letné Prahou.
Ve 13 hodin začne samotná demonstrace pracovníků ve státní správě na Palachově náměstí.

Policisté ani odboráři se úsporám nebrání, ale škrty by něměly být ta překotné. „Jde to moc rychle a nikdo asi nedomyslel, jaké to může mít dopady, a to nejen pro policisty samotné, ale nakonec i pro občany,“ říká koordinátor jindřichohradecké ozganizace Nezávislého odborového svazu policie Milan Synek.

Na Jindřichohradecku je sice u odborů organizováno jen asi 35 policistů, ale protestů se zúčastní mnohem více mužů v uniformách.

Protestovat v Praze však nebudou jen hasiči a polciisté, ale chystají se také například pracovníci z katastrálního úřadu, státního archivu, úřadu práce, ale i třeba obecních a městských úřadů či celníci.

„Aktivují se i v odborech neorganizovaní lidé. Vidí čtyři nejožehavější problémy. A nejsou to jennom platy, ale také připravované změny v zákoníku práce. Ty by byly pro zaměstnance velice nepříjemné. Jedná se o řetězení pracovních smluv a také výpověď ze strany zaměstnavatele bez udání důvodu. To je zločinné,“ vysvětluje jihočeský regionální zástupce Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Mörtl, který včera na Jindřichohradecku několik odborářů navštívil. Pokračuje, že odboráři jsou ochotni akceptovat i zmrazení platů na čas, ale nejde donekonečna lidem všechno, i to, na co mají nárok, osekávat.