Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protestující: Snížení platů je nemilé, ale nejde jen o to

Jindřichohradecko – Včera ráno desítky uniformovaných i neuniformovaných státních zaměstnanců vyrazily do Prahy, aby se zúčastnily protestní demonstrace proti avizovaným škrtům vlády.

22.9.2010
SDÍLEJ:

Včera ráno bylo před budovou jindřichohradecké požární stanice rušno. Foto: Deník/Lenka Novotná

Profesionální hasiči v Jindřichově Hradci nechtějí zase závidět popelářům jejich auta

Již před půl osmou přešlapovali před Obvodním oddělením Policie ČR v Jindřichově Hradci odboráři Josef Maxa a Milan Synek. Připravovali seznam „účastníků zájezdu“. „Hodně je jich ještě na baráku, oni přijdou na poslední chvíli,“ komentovali skutečnost, že jsou tam sami dva. A měli pravdu, na půl osmou se začali policisté scházet.

Policisté jeli podle Synka do Prahy s několika pevně stanovenými požadavky: „Odmítáme jakoukoliv změnu zákona o služebním poměru. Dále drastické a neuvážené omezení výdajů na provoz a investice policie, plošné škrty ve služebních příjmech policistů a platech občanských zaměstnanců, neboť již v roce 2010 došlo k jejich citelnému snižování. Jsme proti nekoncepční snižování počtu příslušníků policie a také rušení obvodních oddělení v obcích a městech.“

K policistům do autobusu přistoupila i pracovnice státního archivu a deset úřednic z jindřichohradeckého pracoviště správy sociálního zabezpečení.

„Jedeme do Prahy hlavně kvůli zrušení tarifních tabulek a samozřejmě snížení platů. Nevěříme tomu, že se se zavedením vyšší pohyblivé složky mzdy sníží celkový plat jen o deset procent, protože na pohyblivou složky není nárok,“ vysvětluje důvody, proč jedou protestovat úřednice ze správy sociálního zabezpečení Hana Řepová.

Do autobusu nakonec nastoupilo devatenáct lidí, ale s dalšími odboráři počítají v Třeboni, kde by mělo přistoupit jenom kolem dvacítky policistů. Pak už jen Josef Maxa vylepí označení autobusu odborovým svazem a bus vyráží.

Také u hasičské stanice bylo ráno rušno. Plánovaný odjezd autobusu byl v osm hodin. Mezi prvními zde byl předseda základní odborové organizace při Městském úřadu v Jindřichově Hradci Bohumil Krejčí, jinak šéf stavebního odboru. V ruce měl historickou dřevěnou řehtačku: „Našel jsem ji na půdě. Je z 30. let a tehdy se jezdilo stávkovat s ní.“

Ne o všech důvodech, proč jeli do metropole protestovat státní úředníci, ale občané vědí. Většinou si lidé myslí, že je to jen o platech. „Přidali jsme se k hasičům a jedeme s nimi. U nás je to ještě horší v tom, že stát dal do návrhu zkrácení státních peněz na výkon státní správy o 17,4 procenta. A to už bude znát,“ vysvětluje Krejčí.

Hlavně pro pověřená města třetího stupně, tedy pro Jindřichův Hradec, Třeboň a Dačice to bude obrovský skok.

„Naším hlavním cílem je zachovat akceschopnost policie pro zajištění práv a svobod občanů. Jsme schopni akceptovat promyšlené a smysluplné úspory, ale nikoliv nekompetentní škrty.“ protesní nóta policistů

„Na jindřichohradeckém městském úřadě je 176 úředníků a z toho je na stovku dotace. A když tento balík peněz se sníží o 17,4 procenta, pak si musí nějak tajemník poradit. A má zhruba dvě možnosti, buď snížit stavy o 17 až 20 lidí a nebo dát platy úplně na dno. Samozřejmě je tím ohrožen chod státu,“ vykresluje případný nepříjemný dopad škrtů Krejčí.

To by se pochopitelně rovněž dotklo i občanů, neboť by se mohly prodloužit čekací doby při vyřizování záležitostí na některých odborech a podobně.
O nepříznivém dopadu zejména pro občany hovořil také předseda základní organizace odborů u jindřichohradeckých profesionálních hasičů Miroslav Kadeřábek.
„Jde nám především o bezpečnost občanů. Jedna věc je mzdová záležitost, která nás samozřejmě mrzí a o které se hodně diskutuje, ale pro nás je nyní zásadní, že v návrhu státního rozpočtu je snížení o 25 procent na věcné výdaje a 90 procent na investice. A to už je likvidační. Neinvestovat se dá vydržet rok, ale jak to bude více let za sebou, tak se vrátíme zpět do doby, kdy jsme záviděli popelářům jejich auta. Jezdili jsme starými trambusy a oni měli moderní vozidla. A to nechceme,“ uvedl včera před odjezdem autobusu.

Co říkáte protestům státních zaměstnanců?

Vendula Vopálková, Jindřichův Hradec
Ti, co o tom rozhodují, by si měli zkusit sami sobě snížit nejdříve platy. Nyní jsem na mateřské, takže by mě víc zasáhlo její zkrácení.

Tomáš Urbanec, Brno
Nejsem pro tak razantní snižování platů. Tyhle škrty jsou špatně. Odejdou odborníci, od policistů až po lékaře, a budou chybět.

Jaroslava Homolková, Kamenice nad Lipou
Musím si dávat z platu na stranu na poplacení všeho a utratit mohu, až co zbyde. Tohle by měly vlády dělat taky a ne mrhat penězi.

Karel Sláma, Kardašova Řečice
Mohu posoudit školství. Peníze se rozpliznou na činnost různých projektů, ústavů a podobně, kde se přiživuje hodně lidí.

Ladislav Hokr, Jindřichův Hradec
S hasiči i policisty sympatizuji. Kdyby se škrty naplnily, tak nebudou ani lékaři, kteří utečou, a kdo tady zůstane, aby pomohl?

Autor: Lenka Novotná

22.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení