Pro Česko bude k dispozici milion očkovacích látek, což je pro půl milionu lidí, protože vakcína se podává ve dvou dávkách.

„Očkování proti prasečí chřipce dostanou tři skupiny lidí. Za prvé pacienti, které by chřipka ohrozila na životě. Jejich seznam vytvoří lékařské společnosti. Za druhé státní infrastruktura, seznam si vytvoří jednotlivá ministerstva, a za třetí jednotlivé kraje si sepíší svůj seznam potřebných lidí,“ informoval tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Mezi důležitými osobami by podle jeho slov měli být například záchranné složky, ale také lidé pracující v potravinářství, energetice nebo vodárenství.

„Proti prasečí chřipce je u nás dostatečné množství antivirotik a zatím byl její průběh u nás velice mírný, proto není třeba vyvolávat paniku,“ upozornil praktický lékař v Jindřichově Hradci David Kinšt.

Podle jeho slov by se však vyplatilo plošné očkování proti běžné chřipce. Vakcína proti ní je dostupná a stojí kolem 200 korun. Navíc ohroženým skupinám, tedy lidem starším 65 let, lidem s onemocněním srdce a malým dětem do pěti let hradí vakcínu zdravotní pojišťovna. Očkovací látka však proti pandemické chřipce nezabírá.

Očkování zajišťuje také Institut péče o zdraví v Jindřichově Hradci, který nyní jako samostatný subjekt sídlí stále v budově Zdravotního ústavu v Bezručově ulici, vchod je nově zepředu. „Vakcín proti běžné chřipce je dostatek. Lidé by se měli nechat určitě očkovat, protože očkovací látka posílí tělo, takže bude odolnější i proti chřipce prasečí. Očkujeme vždy ve středu od osmi do jedenácti hodin a odpoledne do půl třetí. Ve čtvrtek také od osmi do jedenácti a po obědě od dvanácti do půl čtvrté. Vakcína u nás stojí 250 korun,“ shrnula lékařka Marie Cihlová.
Sami lidé jsou k vakcínám rozpačití.

„Myslím si, že očkování je dobrá věc, ale chřipek může být několik, takže na některou třeba nemusí zabrat,“ míní Jana Holá ze Stajky.

Renata Pávková