Průhlednost vody zde byla totiž značná. Vytrvalé silné dešťové srážky však v posledních dnech kvalitu vody zhoršují.
„Deště nyní přinesly do rybníka sice dostatek vody, ale i splachy a živiny. Teprve další analýzy ukáží, zda bude silnější efekt ředění nebo hnojení,“ uvedl za Komisi pro lázeňství a životní prostředí v Třeboni Jaromír Lukavský.
Po neobyčejně slibném začátku, kdy průhlednost vody byla podle jeho slov koncem května 1,5 metru, se však postupně snižovala a nyní již klesá pod jeden metr. To je sice hodnota na jihočeský rybník mimořádně dobrá, ale normě pro koupací vodu stále ještě nevyhovuje. Ta vyžaduje průhlednost 2, minimálně 1,5 metru.
Řasy Coelastrum sphaericum a Ceratium hirundinella autor: Jaromír Lukavský
„Začátkem června byl fytoplankton rybníka Svět tvořen hlavně zelenými kokálními druhy řas, které jsou charakteristickou součástí společenstev rybníků a úživnějších vodních ekosystémů. Další monitoring teprve ukáže, jak se bude kvalita vody vyvíjet po současných deštích,“ upřesnil Lukavský.
Rybník Svět, který je majetkem společnosti Rybářství Třeboň, pravidelně monitorují od roku 2001 a kvalitu jeho vody hodnotí Komise pro lázeňství a životní prostředí. Dlouhodobé snahy třeboňských rybářů o zlepšení kvality vody pomocí účelové rybí obsádky v této významné lokalitě, která je určená pro rekreaci, potvrzuje dlouhodobý trend zvyšování průhlednosti vody. Nicméně rybník podléhá počasí, které rybáři ovlivnit nemohou. Pravidelné a dostatečně časté analýzy kvality vody jim však mají pomoci.
Zlepšování kvality vody ve Světě potvrzuje také výskyt nového nápadného organismu. Je jím bochnatka americká, neboli Pectinatella magnifica.
Ta tvoří až pětikilové oválné slizovité útvary, přichycené zpočátku na ponořených větvičkách. Na povrchu slizu jsou drobní jedinci, zoidi seskupeni do roset. Drobnými chapadélky si přihánějí potravu, planktonní prvoky, sinice a řasy. Čistí tedy vodu. Všude, kde se bochnatka objevila poprvé, budila neobyčejnou pozornost.