Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prvňáčků ani v příštím školním roce neubude

Jindřichohradecko - Loni se zápis do první třídy týkal přibližně osmi stovek dětí z celého Jindřichohradecka. Letos jich jen v Jindřichově Hradci čekají téměř 270.

14.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Pavel Kalina

Tento týden se první předškoláci začnou scházet u zápisů do prvních tříd. Ty odstartují již ve čtvrtek ve Velké Lhotě, v pátek potom budou následovat základní školy v Dačicích a Starém Hobzí. V Jindřichově Hradci se budoucí prvňáčci vydají k zápisu 23. ledna.

„Dětí rozhodně neubývá. Letos očekáváme, že by k zápisům mělo dorazit 267 dětí z Jindřichova Hradce a našich spádových obcí," informovala vedoucí odboru školství jindřichohradeckého městského úřaduJitka Čechová. V loňském roce byla předpokládaná účast u zápisů 271 dětí, ale nakonec jich nastoupilo dokonce 288. „Konečné číslo je vždy trochu jiné a tak to může být i letos. Jednak není jasné, kolik bude odkladů školní docházky a také, jako v loňském roce, nám potom přicházejí další žáci i z jiných obcí," vysvětlila Jitka Čechová.

Žáků tedy podle jejích slov rozhodně neubývá. „Je to srovnatelné s předešlými roky a navíc se zdá, že v budoucnu by jich mělo ještě přibýt," dodala. I letos by tak jindřichohradecké školy měly otevřít po dvou prvních třídách. „Budoucí prvňáčci jsou letos dokonce i pěkně rovnoměrně rozmístění, ale nakonec vždy záleží na tom, jak se rozhodnou rodiče, kteří mají samozřejmě právo si školu pro své dítě vybrat," nadnesla Jitka Čechová. Nejvíce naplněné jsou dlouhodobě v Jindřichově Hradci především 2., 3. a 5. základní škola.

Podoba samotného zápisu se na jednotlivých školách může samozřejmě do jisté míry lišit. „Sám jsme působil na třech školách a mohu říct, že všude je to hodně podobné. Zápisy připravují zkušení kantoři a nemyslím, že by bylo potřeba na tom něco měnit," míní ředitel 2. základní školy v Jindřichově HradciJaromír Sváček.

Právě na jeho škole ale přece jen k jedné změně při letošním zápisu došlo. „Hlavní změna se týká zápisu do třídy s rozšířenou výukou hudební nebo výtvarné výchovy. Letos jsme již průzkum předpokladů prováděli přímo na naší škole a zkoušejícími byli jen naši zaměstnanci. Přítomna byla i budoucí učitelka prvňáčků, která dohlížela především na zralost uchazečů," vysvětlil. Na základě tohoto průzkumu pak vznikl jeden seznam s pořadím dětí, o jejichž přijetí či nepřijetí se teprve rozhodne. „Dětí do 1. E se tentokrát nehlásilo tolik, ale zase máme hodně dětí ze spádové oblasti, takže o tom, kolik zájemců nespadajících pod naší školu bude nakonec přijato do třídy s rozšířenou výukou estetické výchovy, se teprve rozhodne," uzavřel ředitel.

Zápis pro školní rok 2014/2015

koho se týká:

děti narozené do 31. srpna 2008

co s sebou k zápisu:

doklady k ověření trvalého bydliště a údajů o dítěti (nejlépe občanský průkaz a rodný list dítěte)

co by měl budoucí prvňáček umět:

umět se obléknout, obout, najíst a zvládnout základní osobní hygienu

znát své jméno, příjmení, adresu

poznat základní barvy a tvary

znát názvy běžných zvířat, rostlin, povolání, věcí denní potřeby

dodržovat pravidla chování, podřídit se pokynům, i když jsou pro něj nepříjemné

správně vyslovovat a mít přiměřenou aktivní i pasivní slovní zásobu

Podle výchovné poradkyně Radky Škulavikovéze Základní školy Sokolská v Třeboni je v této době jistě pro rodiče důležité, mít o dané škole co nejvíce informací a podle toho se moci rozhodnout: „Mezi priority našeho vzdělávacího programu řadíme především respektování osobnosti žáka, individuální přístup učitelů i individuální péči o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami."

Z opačného konce se na zápisy dívají v menších obcích, kde naopak řeší, aby do školy přišel dostatek dětí. Základní škole v Českém Rudolci již několik let hrozí, že bude její provoz omezen. Tamní ředitelkaVlasta Dušejovskáale i nadále doufá, že škola bude pokračovat ve stejném duchu jako doposud. „Na druhém stupni se nesmějí slučovat ročníky, takže my tam máme pospojované pouze výchovy, což legislativa umožňuje. Na prvním stupni máme třídy spojené. Doufáme, že i letos nás zastupitelé podpoří," říká. Do první třídy se tady chystá 14 dětí. „Doufám, že jich přijde co nejvíc, i když určitě budou i nějaké odklady. Loni jsme nakonec zapsali 13 dětí ze 16," dodala.

Termíny zápisů 2014 na Jindřichohradecku.

Petra Jouzová

Autor: Redakce

14.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Úspěšná štafeta hradeckých orientačních běžkyň. Zleva:Eliška Hojná, Kateřina Blažková a Tereza Kinštová.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Nádraží Jindřichohradeckých místních drah.

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Dvě nehody zavřely dvě silnice

Jindřichohradecko - V rozmezí čtvrt hodiny zablokovaly dvě dopravní nehody silnice u Nové Vsi nad Lužnicí a u Kunžaku.

Stoprocentní zůstávají už jen včelničtí hokejisté

Jindřichohradecko – Okresní přebor hokejistů pokračoval druhým kolem.

Muž zpronevěřil peníze od důchodkyně

Novobystřicko - Seniorka svěřila muži peníze. Zřejmě o ně přišla.

Na Jitřence se čtyři hodiny stojí zadarmo

Jindřichův Hradec - Parkoviště na okraji centra Hradce funguje od začátku letošního října ve zlevněném režimu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení