Vyhřívaná schránka k anonymnímu odložení nechtěného dítěte je umístěná v prostorách za novou vrátnicí nemocnice.

„Bohužel jsme nenašli lepší místo. Myslím však, že za tmy je zaručena dostatečná anonymita,“ vysvětlil ředitel nemocnice Jan Mlčák.

Žena, která se rozhodne zanechat ve schránce svého potomka, musí projít kolem vrátnice a pak ještě několik metrů ke schránce umístěné vpravo vedle hlavních dveří. Úplně spokojený s umístěním není zakladatel babyboxů Ludvík Hess. „Původně mi ukazovali jiné místo, tohle se mi moc nelíbí. Prý to ale nešlo z technických důvodů,“ řekl Deníku včera Hess. Jedním dechem ale dodal, že i například ve Fakultní nemocnici Olomouci je babybox umístěný uvnitř areálu a přesto se zde našly už dvě děti.

Jakmile do schránky někdo odloží dítě a zavře za ním dveře, dostane o tom zdravotnický personál zvukový i světelný signál. Zároveň se o tom dozví i Ludvík Hess a další lidé, kterým o této skutečnosti přijde zpráva na mobil. Osoba, která zde dítě odložila, ale má dost času, aby stačila z místa odejít. Poté převezmou dítě do péče zdravotníci a uvědomí i sociální pracovníky. Přestože podle informací policie případ odloženého dítěte neřešili na Jindřichohradecku už dvacet let, většina námi oslovených lidí zřízení babyboxu hodnotí kladně.

„Určitě to vítám. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se taková zařízení nemusela dělat vůbec. Na druhou stranu, i kdyby zachránilo jen jeden život, tak se to vyplatí,“ myslí si maminka Markéta Viktorinová z Jindřichova Hradce.

Přitom zařízení nemuselo ve městě nad Vajgarem vůbec být. Původně ho totiž Ludvík Hess nabízel krajské nemocnici v Českých Budějovicích. „Nebyli tomu naklonění a mám za to, že mi nakonec ani neodpověděli. Proto jsem oslovil další nemocnice v kraji. Jindřichův Hradec akceptoval moji nabídku okamžitě,“ řekl Hess. Mimo jiné kontaktoval i vedení nemocnic v Písku a Strakonicích a nevylučuje, že by zde mohly babyboxy vzniknout v příštím roce. Zařízení za čtvrt milionu korun financovala z velké části Nadace Jistota Komerční banky a také drobní dárci v regionu. Provozní náklady bude hradit jindřichohradecká nemocnice ze svého rozpočtu.