"Děláme podobnou akci v Praze, je to úspěšné, tak jsme to chtěli vyzkoušet i tady, jak na to budou slyšet Hradečáci. S Janou Závodskou spolupracujeme už dlouho, děláme tady u ní naše Kočičí kavárny," vysvětlila, jak vlastně nápad na uspořádání bazaru vznikl, místopředsedkyně spolku Cibela Klára Černá.

Již několik týdnů před samotným dnem D se kavárna začala plnit dětským, dámským i pánským oblečením, které věnovali dobrovolníci z Jindřichova Hradce i okolí. Něco ze svého šatníku sem donesly i Karolína Havlíčková a Vendula Karlíčková, které se do FotoCafé vypravily i v den prodeje. „Přišly jsme sem podpořit Cibelu, protože tenhle spolek známe. Něco jsme sem daly k prodeji a teď jsme se přišly podívat a něco snad i koupit," vypověděly obě společně.

Něco málo nakoupila i Helena Štoncnerová, která sem zavítala i s rodinou. Její synkové David a Adam přidali do kasičky Cibely i něco nad rámec nákupu. „Cíleně jsme přišli podpořit pejsky, něco jsme si i koupili a když se včas dozvíme, že se koná další taková akce, určitě zase přijdeme," přislíbila.

Již v průběhu dne měla Jana Závodská, která kavárnu v muzeu provozuje, z nové akce radost. „Už teď vidíme, že naše idea byla smysluplná a že to snad bude mít nějaký význam. Je vidět velký zájem lidí, od těch, kteří poskytli oblečení k prodeji, kterých bylo opravdu hodně, i po ty, kteří si přišli něco koupit. Všichni mají ke zvířatům blízko," zmínila.

Nakupující nakonec Cibele přinesli 7 496 korun a První charitativní bazárek ve FotoCafé tak jistě nebude posledním. „Jsou to velice pěkné peníze, navíc na to, že jsme to dělali poprvé," vyzdvihla Klára Černá a ihned dodala, že už je předběžně domluvené konání dalšího charitativního trhu. „Přesné datum zatím není, ale opakování plánujeme někdy koncem dubna. Jsme opravdu všichni moc spokojení a doufáme, že se tahle akce zavede a bude mnohem frekventovanější," přeje si místopředsedkyně spolku.

Z prvního bazaru si zároveň organizátorky nesou ponaučení pro příště. „Spousta věcí nám zbyla, k některým se ani lidé nedostali, takže příště to určitě ještě lépe zorganizujeme. Prodávat se budou zbylé věci, i když nějaký sběr nových také uděláme, ale jen opravdu v malém," upozornila.

Mezitím mohou zájemci a příznivci spolku Cibela pomoci i jinak. „Snažíme se najít dobrovolníky, kteří by chodili naše pejsky pravidelně venčit. I to je forma pomoci," připomněla Klára Černá s tím, že lidé na venčení by byli potřeba spíše například ze sídliště Hvězdárna. „V centru města jich už máme víc," dodala.

V současné době se v péči Cibely v Jindřichově Hradci nachází osm pejsků, další je v depozitu v Praze. K tomu je k adopci připravená i dvacítka koček a kocourů. „Lidé, kteří si je od nás berou, mají tu výhodu, že jim o nich jsme schopní říci všechno možné. Velmi dobře je totiž poznáme, protože s námi žijí. Víme, jak reagují v domácím prostředí, když se setkají s dětmi nebo s jinými zvířaty," vyjmenovala. Většina zvířat se do Cibely dostává od původních majitelů, například z důvodů alergie, nebo i úmrtí či nemoci někoho z rodiny.

Petra Lejtnarová