Důvodem většího náporu je završení sezonních prací například v lesích. Mnohé podniky navíc propouštějí.


V pondělí kolem jedenácté hodiny bylo zaevidováno v Třeboni dalších 16, v Dačicích 32 a v Jindřichově Hradci 45, a spousta dalších lidí čekala ve frontě, až přijdou na řadu.

„V pátek 2. ledna jsme přijali do evidence 100 uchazečů o práci v Jindřichově Hradci, 65 lidí v Dačicích a 35 v Třeboni,“ upřesnila ředitelka jindřichohradeckého úřadu práce Stanislava Zemanová.
„Jsem tu poprvé. Pracoval jsem třináct let jako údržbář v Almě v Nové Bystřici, byli jsme tam poslední tři zaměstnanci, protože jsme ještě rozebírali stroje,“ svěřil se muž z Nové Bystřice.

Dodal, že se už po práci díval na internetu a má také nějaké kontaktní schůzky domluvené. Je si však vědom zejména toho, že má pět a půl roku do důchodu, a proto má obavy, zda se mu podaří práci najít.
Podle slov Zemanové se finanční krize zatím ještě v těchto počtech výrazně neprojevila. Důvody, které lidi na pracoviště úřadu práce přivedly, jsou podle slov Zemanové zejména ukončení sezonních prací, například v podniku České lesy Český Rudolec nebo ve stavební firmě Swietelsky.

„Chodím sem touhle dobou každý rok. Pracuji pro firmu Swietelsky, děláme silnice, takže máme vždycky zimní přestávku. Jsem tam spokojený, takže jsem o jiné práci ani neuvažoval. Firma nám navíc přes zimu dělá také různá školení a na jaře s námi zase uzavře novou smlouvu na dobu určitou,“ vysvětlil Josef Med z Pleší. Důvodem, který přivedl lidi na úřad, bylo ukončení smluv na dobu určitou i v jiných podnicích.

Tím, že tyto smlouvy nejsou prodlužovány, se snaží vedení některých firem na Jindřichohradecku vyhnout propouštění dlouhodobých zaměstnanců v době, kdy byli nuceni omezit výrobu kvůli klesajícím počtům zakázek.

„Ve výpovědní lhůtě je nyní sto zaměstnanců z jatek ve Studené. Jsme v kontaktu s jejich personalistou, posíláme jim i nabídky pracovních míst. Na informativní schůzku s nimi pojedeme 28. ledna,“ vysvětlila Zemanová.