Tento sport se řadí mezi cyklistickou MTB disciplínu, jejíž podstatou je co nejrychleji projet určenou trasu. Ta je většinou jen s přírodními, občas i s uměle vybudovanými překážkami.

Jak dlouho se mu věnuješ?
Kolu se věnuju asi od svých 12-ti let, když jsem poprvé uviděl bikové video a prohlédl jsem si nějaké časopisy zabývající se koly. Hned jsem věděl, že je to sport přesně pro mě.

Jaké byly tvoje začátky?
Začátky byly těžké, nebylo moc s kým jezdit, a když už se někdo našel, tak to zase rychle vzdal. Kola byla drahá, peněz málo… takže bylo jasné, kam půjde první výdělek z brigády. Moje první kolo bylo BMX, jezdil jsem si jen tak pro radost, bez jakéhokoliv zaměření. Zkoušel jsem různé triky, skákal schody, byla to ale nuda, a tak jsem začal pokukovat po něčem svižnějším. Samozřejmě jsem chtěl zůstat u kol, a proto jsem si koupil svoje první MTB kolo a začal jsem jezdit po různých cestách a lesích. Zjistil jsem, že je to to, co potřebuji. Od té doby jezdíme po různých lokalitách, objíždíme závody. Opravdu mě to baví.

Co ti tento sport dává? Je to určitý adrenalin?
Přesně tak, adrenalin je to, co mě na tom baví. Řítit se v co největší rychlosti lesem z kopce dolů, do toho nějaký skoky. Nádherný pocit. Navíc jsem pořád v přírodě, takže je to i celkem uklidňující, jen máme problém s místy, kde jezdit. Město zde sice postavilo skatepark, ale ten pro nás sjezdaře není vhodný. Musíme proto často jezdit do jiných měst, kde jsou na tom lépe.

Uvažoval jsi někdy o jiném sportu?
O jiném sportu jsem zatím neuvažoval, i když jednu dobu mě trochu zajímalo veslování. Zatím to měnit nebudu. Jediné, co by mě donutilo dělat jiný sport, by bylo asi nějaké zranění, se kterým bych už nemohl dál jezdit.

Kdo tě podporuje?
Do nedávna mě sponzorovali rodiče, ale jelikož už mám zaměstnání a moje nároky se neustále zvyšují, tím pádem i cena, tak už jde všechno z vlastní kapsy. Jinak v ježdění mě podporuje Bike sport Joma, na ty se můžu kdykoliv obrátit, když mám s kolem jakýkoliv problém – tímto bych jim chtěl také poděkovat.

Co bys radil lidem, kteří by chtěli také zkusit downhill?
Nejlepší by bylo spojit se s někým, kdo tomu rozumí, vybrat nějaké vhodné kolo, no a pak si určitě někoho zkušenějšího vzít i s sebou k ježdění. Poradí vám správnou techniku, rychlost a mnoho dalšího. Určitě to není tak, že si koupíte kolo a hned budete jezdit bez chyb. Chce to hodně tréninku a hodně dřiny, a pak už jen koupit helmu, chrániče a hurá na Déhá.
Kdyby někoho něco zajímalo, může se třeba podívat na naše stránky www.bike-jh.wz.cz. Každý z jezdců vám všem ochotně poradí.

Jak musí být takové kolo vybaveno?
Kolo by mělo být vybaveno co nekvalitnějšími komponenty. S kolem se skáčou několikametrové skoky, jak do dálky, tak z velké výšky, takže je potřeba se na jednotlivé díly spolehnout. Důležité jsou samozřejmě i brzdy, z kopce se řítíte poměrně velkou rychlostí a trať je místy dost nevyzpytatelná. Často je potřeba rychle zabrzdit. Dále to chce mít dobré pláště, aby jezdce podržely na rozbitém terénu. Určitě je dobré mít odpružení, když ne celé kolo, tak aspoň přední odpruženou vidlici.

V jakých cenových relacích se kola pohybují?
Je to hodně různé, kolo se dá složit za „pár“ korun anebo také za peníze, za které by se dalo pořídit slušné auto. Sám jsem začínal na nějakých dvaceti tisících, teď už je to jednou tolik. Nebudu uvádět konkrétní ceny, záleží, jak člověk jezdí. Jestliže si jezdí jen tak pro zábavu, tak stačí levnější komponenty, ale když už chce jezdit na vyšší úrovni, tak se vyplatí kupovat kvalitnější, tím pádem dražší díly. Na kolo je potřeba se opravdu spolehnout.

Lucie Schmiedová