Začátky silvestrovské akce, která má připomenout význam spisovatelky Vlasty Javořické, ale byly hodně skromné. Prvního výstupu v roce 1998 se zúčastnilo patnáct lidí. Zakladatelem stále oblíbenější turistické atrakce je Antonín Fučík ze Studené.

„Myšlenka uspořádat výstup na Silvestra na Javořici vznikla v době, kdy jsem se jako důchodce vrátil z Prahy do rodné Studené. Tam jsem zjistil, že nikdo moc netuší, kdo to byla Vlasta Javořická, která ve Studené žila i pracovala. Do městečka jezdili lidé z jižní Moravy, kteří četli její romány, ale místní jim o své slavné rodačce nebyli schopni nic moc říct,“ vysvětlil Antonín Fučík.

Autorka románu o vesnickém životě se totiž stala nepohodlná pro komunistický režim. Její dílo, kde se otevřeně hlásila k víře k Bohu, bylo záměrně zapomenuto. V době komunismu se její knihy šířily jako samizdat. Spisovatelka měla ke kraji pod Javořicí velmi blízko, což dokazuje i její pseudonym. Ve skutečnosti se jmenovala Marie Zezulková.

„Po dohodě se spisovatelčinou rodinou jsme uspořádali první pochod. Silvestra jsem vybral záměrně, protože dříve se konaly spíše novoroční pochody a Silvestr jako termín byl tak volný pro ten náš výstup. Ze začátku byli lidé skeptičtí, že na Silvestra, kdy bývá škaredě, nikdo na Javořici nepůjde. Ale akce se během těch čtrnácti let stala doslova masovou. A v posledních letech se v okolí koná stále více silvestrovských pochodů,“ doplnil Fučík.

První ročníky výstupu na Javořici byly velmi populární i díky možnosti prohlédnout si zařízení vysílače na vrcholu. „Chodili jsme také do Světlé, kde byla hospoda mého kamaráda. S partou přátel jsme tam hráli a zpívali, dělaly se všelijaké veselé kousky. Tím se vlastně začal slavit konec roku. Dnes takhle lidé chodí například do hospody v Klátovci,“ uzavřel Fučík.