VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psa nelze odložit do skříně

Deštná, Jindřichův Hradec – Štafetové otázky předal starosta Deštné David Šašek redaktorce Jindřichohradeckého deníku Lence Novotné.

25.1.2011
SDÍLEJ:

Starosta Deštné David Šašek.Foto: rodinný archiv

Znám vás hlavně z Jindřichohradeckého deníku jako novinářku. Viděli jsme se i na akcích typu Týden knihoven, kde jste i fotografovala. Jak byste vlastně své zaměstnání specifikovala?
Nikdy nekončící kolotoč, věčně vás honí čas. Ale vážně, znamená to denně jednat s lidmi, mnohdy je i přesvědčovat, aby s vámi mluvili do „novin“. Ne všichni chtějí, aby jejich jméno a vůbec jejich názor byl někde publikován. Takže nabrat materiál, sehnat více hlasů k jednomu tématu, aby byly i z druhé strany, případně nafotit a pak zpracovat.

Byla tato profese vaším snem od dětství?
Vůbec ne. Chtěla jsem být veterinářkou a nakonec jsem původní profesí zootechnička. Nikdy by mě nenapadlo, že se budu živit psaním. K práci v redakci jsem kdysi přišla úplně náhodou, když pomalu končil zverimex, kde jsem byla zaměstnaná. No a už jsem tu patnáct let.

K vaší práci je asi nutné vystudovat školu žurnalistiky? Nebo stačí mít jen talent a prostě se do toho pustit?
Mám vystudovanou vysokou školu zemědělskou a do doby mého nástupu k Deníku byla vrcholem mé publikační činnosti diplomová práce z oboru genetika, která měla asi 85 stránek, z nichž 80 stran bylo tabulek. Ani sloh mi nebyl nikdy nijak vlastní, ve škole jsem měla ráda matematiku, fyziku a chemii, ale prostě jsem si zvykla.

Je těžké vybrat vhodné téma, na které chcete psát?
Hodně se musí sledovat veškeré dění v republice a na některé věci se pak reaguje v regionálním tisku. Taky je to o tom, jaké informace se k vám donesou od kamarádů či známých.

Stihnout všechny akce a události z okolí asi všechny nejde. Jak se dostáváte k těmto informacím a jak tyto akce vybíráte?
Skutečně hlavně o víkendu to není v silách sloužícího redaktora vyhovět všem. Ale dnes v době digitálních fotoaparátů a internetu je hodně šikovných lidí, kteří umějí udělat hezkou fotku a poslat. Tím se podílejí na tvorbě Deníku. Za to jim patří obrovské poděkování. Ostatně přidat se k velké skupině čtenářů reportérů, kteří mají v Deníku i svou stranu, se může každý.

Kdo přichází s novými nápady na témata jako je třeba tato „Štafeta“, kde se dá čerpat?
Mnohé pravidelné rubriky si připravujeme sami, aby byly šité na míru čtenářům Jindřichohradecka, některé jsou společné i pro další regiony.
Kolik času denně jste, jak se říká, na telefonu a kolik na cestách? Ve střehu musíte být asi celých 24 hodin.
Na telefonu býváme pořád, sledujme zprávy v dalších médiích, procházíme internetové zpravodajství. K naší práci patří i reportáže z večerních akcí, ale i výjezdy k nehodám, požárům, tragédiím.

Máte po pracovní stránce nějakou pomyslnou metu, které byste chtěla dosáhnout?
V tomto směru nemám velké ambice. Těší mě ale, když třeba kamarádi pejskaři z jiných koutů kraje mi nějaký článek pochválí. Všem se člověk samozřejmě nemůže zavděčit.

Abych se vás neptal jen na práci. Vím o vás, že velkým koníčkem jsou psi. Jaké plemeno chováte?
Pro mě je již čtyřicet let jedničkou německý ovčák. Prostě zvíře, které mě jako malou chytilo za srdce a už nepustilo. Zrovna o víkendu se nám narodila tři štěňata a ještě další čekáme.

Dá se tento koníček skloubit s vaší profesí? Na psi je potřeba mít každý den přece jen chvíli čas…
Pejskařina je pro mě hlavně sport. Má však oproti většině ostatních sportů nevýhodu v tom, že sportovní náčiní, tedy psa, nejde na dva tři dny do dalšího tréninku odložit do skříně.

Denně se musí krmit, starat se, venčit a navíc pes potřebuje denní kontakt s člověkem. A je to důležité už od narozeného štěněte.
Je to sice velice pracné a časově náročné, ale odměnou jsou jak chvíle strávené s našimi miláčky, kamarády podobně nakaženými kynologií, tak i úspěchy našich odchovů na mistrovství republiky, světa, ale i ve službách policie, vězeňské služby a podobně.

Na závěr vám popřeji mnoho pracovních i soukromých úspěchů a zeptám se vás: Chystáte se v letošním roce navštívit Deštnou ať již pracovně nebo soukromě?
Děkuji. Naposledy jsem byla v Deštné na reportáži při komunálních volbách.
Určitě to nebyla poslední návštěva. Navíc bych se ráda podívala do Muzea letectví, kam se chceme vypravit s přáteli.

25.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Patricie Kryzanová se narodila 21. září Vendule Zdychyncové a Lubomíru Kryzanovi ze Slavonic. Měřila 50 centimetrů a vážila 3500 gramů.
5

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Členové klubu Okinawa Karate Do Slovan J. Hradec. Zleva: Jiří Snížek, Karolína Šlechtová, Jana Stropková, Anna Rypalová a trenérka Eliška Hriadělová.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

Hokejový obránce Zbyněk Michálek bude hrát ve Spartě, láká ho olympiáda

Jindřichův Hradec, Praha – Zvučnou posilu do své defenzivy získali hokejisté pražské Sparty. Jejich řady rozšíří 34letý obránce Zbyněk Michálek, který je odchovancem jindřichohradeckého hokeje.

Lidé zapomínají peníze v bankomatech

Jindřichův Hradec - Zhruba každé dva měsíce si někdo v Hradci vybere peníze, ale už si je neodnese.

Ve Staré Hlíně se lidé napojují na kanalizaci

Stará Hlína - Čistírna odpadních vod a splašková kanalizace ve Staré Hlíně byly předány k předčasnému užívání.

Sobota láká za zvířátky nebo na pouštění draků

Jindřichohradecko - V sobotu rozhodně nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat za zábavou. Výběr tipů je velký.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení