Strmilovský strážník Rudolf Séč měl doposud na starost udržování veřejného pořádku výhradně ve svém domovském městě. Nyní mu ale povinností značně přibylo a v brzké době navíc do služby přivítá nového kolegu.

Strmilov totiž podepsal veřejnoprávní smlouvu se čtyřmi okolními obcemi, takže jeho městská policie rozšíří svou působnost i na jejich území. Jak informoval strmilovský starosta Jaromír Krátký, nejedná se prý o úplně novou myšlenku. „Poprvé jsme se tím zabývali už někdy před pěti lety, kdy tady byla idea spolupracovat v tomto ohledu s Kunžakem a Studenou. Jednání však tehdy nakonec nedopadla. Ve Studené měla služebnu státní policie a nakonec odmítl i Kunžak," vypráví Jaromír Krátký a popisuje, co vedlo ke vzkříšení nápadu.

„Měli jsme určité signály, že některé z obcí by tuto možnost uvítaly. Začali jsme se proto trochu hlouběji zabývat tím, co by to obnášelo. Náš strážník se byl například podívat na některých místech, kde už podobná kooperace funguje. Nakonec jsme oslovili šest obcí a čtyři na naši nabídku reflektovali," nastínil strmilovský starosta. Těmi obcemi, jejichž občané budou v ulicích vídat uniformu strmilovské městské policie, jsou Střížovice, Zahrádky, Nová Olešná a Bořetín. V Kunžaku a Popelíně zatím nabídku odmítla místní zastupitelstva. „Trochu jsme na ně spoléhali, ale třeba ještě časem svůj názor změní. Nejčerstvější zprávou je, že se nám ozvali ještě z Horního Meziříčka, právě to budeme probírat v radě," poznamenal starosta Jaromír Krátký a dodal, že současný jediný strmilovský strážník se díky těmto opatřením dočká posily.

„Našli jsme ideálního člověka, který je policistou ve výslužbě a působil právě na Strmilovsku. Jelikož má policejní výsluhu, tak mu nic nebrání pracovat na poloviční úvazek a navíc má potřebnou kvalifikaci i zkušenosti," uvedl starosta.

Strmilovský strážník Rudolf Séč začal svou práci pro okolní obce vykonávat již v uplynulých dnech.

„Měl jsem schůzku se starosty, kteří mě seznámili s katastrálním územím, poměry a případnými problémy. Ten začátek bude nyní spočívat v pochůzkách, během nichž chci poznat místní lidi. Některým podnikatelům, jako jsou třeba provozovatelé pohostinství, jsem rozdal vizitky, aby na mě měli kontakt a mohli mě případně volat. S nástupem druhého strážníka se činnost i přítomnost v obcích daleko více zintenzivní," vypočítal Rudolf Séč. To, kolik času v jednotlivých obcích strmilovští strážníci stráví, odpovídá jejich velikosti a je to zaneseno i v samotné veřejnoprávní smlouvě.

Působení strmilovské městské policie by ale nemělo být vysloveně represivní, jak bývá často zvykem ve větších městech. Na tom se shodli všichni zúčastnění včetně Zdeňka Kantora, starosty Střížovic, které budou ze všech obcí využívat službu strážníků v největším rozsahu. Tedy nějakých čtyřicet hodin měsíčně.

„Především by měli nahradit výpadek Policie České republiky, která k nám dříve zajížděla ze Studené a plnila preventivní funkci. Prevence je také to, co si od té spolupráce slibujeme nejvíc. Kromě zlepšení veřejného pořádku a ochrany majetku," konstatoval Zdeněk Kantor. Avšak jedním dechem doplnil, že na strážníky čekají i další úkoly.

„Žádné velké konkrétní problémy tady sice nemáme, ale přeci jenom se občas něco vyskytne. Kolem Ratmírovského rybníka je velké množství chat, které mohou lákat nenechavce a služeb strážníků určitě využijeme i při řešení běžných občanských sporů, zejména na sídlišti Vlčice," naznačil střížovický starosta.

Strážce pořádku pochopitelně neposkytne Strmilov svým sousedům zadarmo. Podle smluvního rozsahu musí obce za služby městské policie odvést do strmilovského rozpočtu adekvátní částku. Nejedná se ovšem o žádné horentní sumy. U výše zmíněných Střížovic jde o necelých 100 tisíc ročně, některé menší obce pak zaplatí jen zhruba 16 tisíc. Strmilovu zůstanou i případné vybrané pokuty, ale jak upozornil jeho starosta Jaromír Krátký, jde o ně až v té poslední řadě. „Znovu říkám, že cílem opravdu není represe. Strážníci by měli většinu věcí řešit radou, domluvou či upozorněním. S trochou nadsázky můžeme říct, že by měli připomínat prvorepublikové četníky, kteří dokonale znají svůj rajón, dokáží pomoci, poradit či urovnat jakýkoliv problém. Samozřejmě, že v některých případech to není vždy možné, ale věřím, že to budou spíše výjimky," podtrhl Jaromír Krátký.

Co za to?

Za služby MP Strmilov zaplatí:

Střížovice  - 40 hodin měsíčně - 99 600 Kč ročně

Bořetín - 8 hodin měsíčně - 16 600 Kč ročně

Nová Olešná  - 8 hodin měsíčně - 16 600 Kč ročně

Zahrádky - 20 hodin měsíčně - 39 600 Kč ročně