Samozřejmostí se stávají například šlapadla se skluzavkou nebo plošinkou na opalování. Zajímavou novinku v podobě takzvaného Mořského kajaku mají v Kempu U Tomášků ve Staňkově.

„Jedná se o kajak, ve kterém se dá nejen pádlovat, ale také šlapat. Šlape se dopředu a dozadu, přičemž se na kajaku hýbou ploutve. Kajak je určen pro jednu nebo dvě osoby a může jet rychlostí až 15 kilometrů za hodinu, navíc je stabilnější než klasická kanoe,“ lákal na novinku provozovatel staňkovské půjčovny lodí v Kempu U Tomášků Jiří Tomášek mladší. Pramici nebo šlapadlo si mohou půjčit lidé také u rybníku Hejtman v Chlumu u Třeboně. „Od loňského roku máme 10 nových pramic, cena za půjčení je 70 korun na hodinu,“ informoval vedoucí Rekreačního zařízení městyse Chlumu u Třeboně Stanislav David.

V Autokempu Komorník ve Strmilově nabízejí k půjčení kromě lodě a šlapadla také surf. Stále více lidí stojí o zážitek ze sjíždění řek. Také oni si mohou půjčit potřebné vybavení. „Lodě půjčujeme na den za 200 korun. V ceně je ale i vybavení, to znamená dvě pádla, dvě vesty a dva barely. Vesty máme ve výbavě kvůli bezpečnosti lidí, protože v poslední době většinou šetří a pořídil by si je jen málokdo,“ vysvětlil provozovatel půjčovny lodí v Suchdole nad Lužnicí David Winkler.

V nabídce mají i servis v podobě jednodenního výletu za 300 korun, kdy je v ceně svoz lodi i posádky zpátky. Nejoblíbenějším úsekem za zmíněnou cenu je podle Davida Winklera Suchdol nad Lužnicí – Majdalena. V kempu v Lužnici sice nemají vlastní půjčovnu, ale podle jeho provozovatele Zdeňka Radosty spolupracují s půjčovnami, takže pro ně není problém zájemci loď zařídit.

Ceny za půjčení loděk a šlapadel.

Stanislava Koblihová, Renata Pávková