„Je to výstup grantového programu, který poskytla Evropská unie. Cílem je vytvoření a otevření sedmi informačních center v celé České republice. Po otevření budou následovat ještě přednášky týkající se typů tolerančních modliteben s fotografiemi a další dokumentací,“ popsala farářka Českobratrské církve evangelické Eva Melmuková.

Sobotní otevření pobočky je spojeno s letošním IV. ročníkem Putování do Velké Lhoty, které bude věnováno vývoji stavebního typu tolerančních modliteben a objevitelské trase vycházející ze Šachu.

„Půjde se ze Šachu k cihelně, úkolem je odkrývání různých znalostních věcí. Trasa vede starobylým úsekem cesty, zúčastnit se mohou i turisté a široká veřejnost,“ sdělila dále farářka Eva Melmuková.

V Telči se poté rovněž další víkend v sobotu 11. září ve 14 hodin uskuteční slavnostní otevření informačního centra Českobratrské církve evangelické.

Toleranční modlitebny
Na konci 18. století byla Velká Lhota jednou ze čtyř vesnic (ještě i Šach, Radlice a Brandlín), kde i po 150 letech pronásledování žilo více než 95 procent evangelíků. Toleranční modlitebny byly protestanské sakrální budovy a byly v období toleranční doby potupně nazývány modlitebny na místo kostelů. Modlitebna musela vypadat jako stodola, nesměla mít věž se zvony, okna musela být malá bez ozdob. Modlitebna musela stát na okraji obce a mít vchod ze zadní strany z polí, nikoli z hlavní ulice.
Zdroj: Historická společnost Veritas