VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Putování po kostelech nás zavede ke svatému Jánu

Jindřichův Hradec - Průvodce Jeronymo nás dnes doprovodí do předposledního hradeckého kostela

4.2.2012
SDÍLEJ:

Gotické malby v kostele svatého Jana Křtitele nejsou k vidění v žádném jiném kostele v České republice.Foto: Jiří Tiller

Dobrý den, tak jsme se opět setkali a já jsem tomu rád. Naši minulou cestu jsme ukončili zrušením špitálu u sv. Alžběty, který byl pro své malé prostory naprosto nevyhovující. Proto se pan Jáchym II. z Hradce rozhodl všechny stávající špitály soustředit pod jednu střechu. Myslím, že to bylo velice rozumné.

Jako nejvhodnější místo vybral pan Jáchym kostel s klášterem u svatého Jana Křtitele. Mnichům z řádu minoritů, kteří zde měli přes dvě století svůj domov, vyplatil větší odškodné, a ti se docela rádi odstěhovali do Jihlavy.

A tak roku 1556 byl bez větších problémů špitál na světě. Pokud byste někdy do kláštera zavítali (dnešní knihovna a badatelna muzea, dříve městská knihovna), hned po vstupu do předsíně uvidíte dveře vpravo a vlevo. Vlevo byl špitál mužský, vpravo ženský.

Ale vraťme se zpět o dvě stovky let k založení kostela sv. Jana Křtitele, tohoto hradeckého skvostu. Stalo se tak za vlády Oldřicha III. z Hradce, v první polovině 14. století. Jistě jste si všimli, že je kostel vlastně postaven z kopce dolů. A tato nerovnost tehdy způsobila, že se začal presbytář naklánět doleva. Mystikové to vysvětlovali tím, že na tom má zásluhu sám Ježíš Kristus, který v okamžiku smrti naklonil také svou hlavu doleva.

Když roku 1434 kostel vypálili husité, byli všichni přesvědčeni, že šlo o osobní mstu. Pan Menhart z Hradce, tehdejší vladař, hájil ještě s několika dalšími českými pány hrad Rábí. Upadl do zajetí a byl uvězněn na hradu Příběnice. Když už byl strach o jeho život, sám Žižka ho propustil. Pan Menhart se mu za tuto milost odvděčil tím, že proti husitům začal veřejně vystupovat. A tak prý, podle pověsti, sám Prokop Holý zaútočil na Hradec.

Pozdější oprava vypáleného kostela, při které musel být položen nižší strop, poškodila krásné fresky v hlavní lodi chrámu. Téměř všechny postavy jsou bez hlavy.

Oheň byl ostatně v Hradci stálým hostem, a to nejen v rukou husitů. Roku 1607 vyšel z hostince „U černého medvěda“ (dnešní Kostelecké uzeniny) oheň. Zachvátil 68 domů, radnici, kostel i špitál sv. Jana a uhořelo osm osob. Plameny se dostaly až ke kostelu hlavnímu.

Když už se málem dotýkaly, náhle se obrátil vítr a kostel byl ochráněn. Podezření na žhářství padlo na lazebníka Matesa Dressera a vojáka Morice Wirfla. Lazebníka pustili, ale vojáka, kterému dům také shořel, dlouho vyslýchali. Marně, a tak ho museli pustit. To byla zřejmě chyba, protože byl téměř okamžitě zavražděn. Jeho žena taktak utekla. Chyceni byli čtyři hradečtí měšťané. Svou vinu nepopírali a navíc se divili, že mají vůbec být souzeni. Dříve se přeci žháři bez soudů házeli rovnou do ohně. To oni na vojákovi ještě mírný trest vykonali. Tím větší byl údiv, když byli odsouzeni ke smrti mečem. Hlavním důvodem tak vysokého trestu byl asi fakt, že nikdo nemohl s určitostí dokázat, že právě voják zapálil. Nakonec jim byl trest zmírněn a oni byli jen na rok z města vypovězeni.

Opravy po ohni dlouho netrvaly a tak se již po dvou letech mohla stát další nemilá událost. Kolem kostela, jak to bývalo obvyklé, rozprostíral se hřbitov. Rody bohaté a vážené si budovaly hrobky uvnitř kostela.

Jedním z takových rodů byli i Zelendarové z Prošovic. Významným představitelem tohoto rodu byl Jan, hradecký hejtman a tchán známého rožmberského regenta Jakuba Krčína z Jelčan. Oba pánové se spolu nejednou setkali při měření rybníků na Řečicku. Problém byl v tom, že oba byli téže povahy, oba paličatí a hněviví. A tak se nejednou na břehu rybníka i popadli. Když roku 1609 Jan Zelendar náhle skonal, manželka jeho chystala pohřeb do rodinné hrobky v kostele sv. Jana Křtitele. To však jezuité rázně zapověděli. Nevím, jestli to spíše nebylo z důvodu jinověrství, ale bratři jezuité tento zákaz vysvětlili tím, že se Jan Zelendar před svým skonem řádně nevyzpovídal. Jeho žena, ač hodně usilovala

o uložení do rodinné hrobky, musela nakonec ustoupit a svého muže pochovat u svaté Trojice. Ale netrvalo dlouho a paní Zelendarová tento nepěkný čin jezuitům vrátila. Ve své závěti, ve které nezapomněla vůbec na nikoho, ani na kostel u svaté Trojice, ji vypadl z paměti právě kostel sv. Jana Křtitele, který byl v držení jezuitů. Myslíte, že se až tak moc nepomstila? Vězte, že tento rod byl opravdu velice bohatý.

Ale to jsem v Hradci ještě nebyl a bohužel z doby mého působení vám o svatém Janu nemohu v podstatě nic vyprávět, protože se prostě nic zvláštního neudálo. A proto přeskočíme téměř 200 let a dostaneme se do roku 1801. Že už jsme tam byli několikrát v minulých dílech? Vím, ale není možné se této tragédii vyhnout. Snad jen zázrakem tehdy na sv. Janu shořela jen střecha a věže. Proto sem byla na čas přeložena duchovní správa. A nejen to.

Ke svatému Janu se přestěhoval i jediný přeživší zvon z hlavního kostela. Zvon, zvaný Tureček, kterým se zvonilo pravidelně v pátek ve tři hodiny proti napadení Mohamedánem. Zajímavé je, že byl ulit koncem 15. století ke cti blahoslaveného Jana Křtitele. A ke svatému Janu Křtiteli se i dostal. Že by mu byl souzen? Tím bych dnešní procházku ukončil a těším se na příští, kdy navštívíme poslední zbývající kostel.

Váš Jeronymo

Marcela Handlová

4.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 73 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech uklízeč/ka na plavecký bazén. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 73.5 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - místo vyhrazeno pro OZP, na zkrácený úvazek;, - odpovídající fyzický a zdravotní stav, flexibilita;, - úklid je prováděn za provozu plaveckého bazénu - šatny, společenské prostory;, - výpis z rejstříku trestů;, PŘEDEM TELEFONICKY SJEDNAT SCHŮZKU. Pracoviště: Simacek hs, spol. s r.o. - 001, Jáchymova, č.p. 865, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Dana Harudová, +420 727 981 957.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Specialista financí 15 000 Kč

Specialisté likvidace pojistných událostí servisní poradce pro pojistné události. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT POUZE EMAILEM!!!, - pracovní poměr na dobu neurčitou;, Popis pozice: , - sjednání termínu, příprava termínu, záznam a vystavení zakázky, zajištění opravy a servisních úkonů, kontrola kvality práce, příprava vozidla na vrácení zákazníkovi, vrácení vozidla a vyúčtování přijetí opatření k zajištění kvality práce, vyřizování komunikace s pojišťovnami, administrativa spojená s likvidací pojistných událostí;, Požadujeme: , - středoškolské vzdělání technického směru, zkušenost na obdobné pozici výhodou, znalost práce na PC, časová flexibilita, komunikativnost a profesionální vystupování, zákaznicky orientovaný přístup, ŘP skupiny B - aktivní řidič, pečlivost, zodpovědný přístup, loajalitu, samostatnost, odolnost vůči stresu.. Pracoviště: Ar servis s.r.o., Jarošovská, č.p. 869, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Klára Götzová, +420 739 401 203.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 16 500 Kč

Stavební a provozní elektrikáři provozní elektrikář. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr na 1 rok s možností prodloužení;, Požadujeme OU/SOŠ - v oblasti mechaniky, elektriky / elektroniky, osvědčení § 6, vyhláška č. 50/78 Sb., praxe v oboru min. 3 roky, zdravotní způsobilost, bezúhonnost, ŘP sk. B., Orientace v technické dokumentaci (návody, výkresy, schémata atd.) a znalost s oblasti Slaboproud a MaR výhodou., Po zapracování možnost sloužit pohotovost údržby.. Pracoviště: Nemocnice jindřichův hradec, a.s., U Nemocnice, č.p. 380, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Václav Šalek, +420 384 376 334.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 50 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté lékař/ka v oboru kardiologie s ukončenou atestací. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou;. Pracoviště: Kardia jh s.r.o., U Nemocnice, č.p. 380, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Lubomír Berka, +420 384 326 154,602 486 247.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parkoviště pod poliklinikou ve Václavské ulici v J. Hradci.

Stavba pod poliklinikou nemá omezit dopravu

Správa NP Šumava zajišťuje požární ochranu společně s obcemi.
4

Správa NP Šumava zajišťuje požární ochranu společně s obcemi

V sobotu můžete vyrazit na ples, do kina nebo na koncert

Jindřichohradecko - Sobotní nabídka kulturních tipů na Jindřichohradecku je pestrá.

Hradeckým florbalistům se vůbec nedařilo

Jindřichův Hradec – Přinášíme výsledkový sumář ze zápasů týmů jindřichohradeckého florbalového Slovanu. Nutno podotknout, že ani jedno družstvo nedokázalo ve svých soutěžích bodovat.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost. Tento týden jsou to lékaři v Jindřichově Hradci a Studené. V případě jiných zdravotních potíží se obraťte na lékařskou pohotovost v Jindřichově Hradci, Třeboni či Dačicích.

OBRAZEM: Někdo odpálil v Dvořišti bankomat, policie hledá svědky

Dolní Dvořiště – Policejní hlídka vyrazila v pátek 23. března krátce po jedné hodině noční na místo, kde se podle oznámení někdo vloupal do bankomatu u budovy stomatologické kliniky číslo popisné 161.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT