Přinášíme reportáž ze samotného natáčení, při kterém vládla především dobrá pohoda.

Nejdříve se slova ujali pamětníci sboru, kteří připomenuli časy, kdy šlo všechno poněkud jednodušeji. A nešetřili historkami, které by dnes snad ani nebyly možné.

Pavel Pavelec se k břilickým hasičům dostal v roce 1949. „Měli jsme tehdy slíbeno, že nás autobus doveze do Lišova na soutěž a najednou se rozbil. Pak kluci Leštinů přišli za mnou, abych je dovezl. Jeli jsme traktorem, neměl jsem na to ani papíry. A tak to začalo," vzpomíná Pavel Pavelec.

Spolu s Vojtěchem Leštinou a Janem Vaněrou pak také zavzpomínali na starou ruční stříkačku, kterou dnes břiličtí hasiči udržují a jezdí s ní na různé přehlídky. „Hasili jsme s ní ještě u dvou požárů stodol někdy v 50. letech. Pak jsme dostali motorovou stříkačku a tahle se používat přestala. Faktem však je, že vždycky natáhla vodu a fungovala. Prostě byla spolehlivější. Ale po pěti minutách pumpování toho měl každý dost," zmínil Vojtěch Leština.

Jan Vaněra ho doplnil: „ To už jsme vyjeli k jednomu požáru stodoly s motorovou stříkačkou, ta nám ale zdechla, tak jsme zase použili tu ruční. Byla spolehlivá, ale náročná na lidi."

Hlavní slovo při natáčení měl starosta sboru Petr Michal, který odpovídal na všetečné dotazy reportéra Zdeňka Zajíčka. S hrdostí mu představoval historické artefakty od helem, přes kroniky, uniformy až po prapor sboru, který však patří do novodobé historie. „Máme ho šest let, nechali jsme si ho dělat ke 100. výročí založení sboru," naznačil.

Vzhledem k tomu, že v Třeboni je profesionální hasičský sbor, břilická jednotka má zařazení JPO5, takže nejezdí ke všem zásahům. „Spíš děláme technické výjezdy, ale před šesti lety jsme byli u velkého požáru seníku ve Dvorcích a absolvovali jsme všechny povodně na Třeboňsku. Plnili jsme pytle s pískem, čerpali vodu ze sklepů a pomáhali všude, kde to bylo zapotřebí," popsal.

Dnes jdou břiličtí hasiči hlavně cestou spolkové činnosti, zajišťují kulturní život ve vesnici, jezdí s historickou stříkačkou na ukázky po různých slavnostech a propagují hasičinu. „Škoda jen, že nemáme následovníky. Chybí nám děti, které by se zabývaly požárním sportem a navázaly na naši práci," dodal.

DOBRÁCI ROKU:

Dobráci roku je soutěž Českého rozhlasu pro všechny sbory dobrovolných hasičů z Jihočeského kraje. Celkem navštíví 40 obcí. Pro jednotlivé sbory hlasují prostřednictvím SMS zpráv jejich příznivci. Vítěz získá veselici plnou hudby, grilovaného masa a piva za 100 tisíc korun! Zároveň postoupí do celostátního finále, ve kterém se v červnu 2016 utká o hasičské vybavení za stovky tisíc korun. Tento týden (do 11. září) můžete podpořit hasiče z Břilic. Pošlete SMS ve tvaru DOBRACI BRILICE na číslo 900 11 04.
Cena jedné SMS činí 4 koruny.