O pasece, kterou může způsobit zbloudilá rachejtle pod střechou, mohou psát romány i hasiči. A protože opakování je matkou moudrosti, přinášíme rady, podle čeho vybírat pyrotechniku, jak s ní zacházet, co rozhodně nedělat s přáním, aby se ten váš silvestr opravdu vydařil.

Podle mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů vše začíná prodejem pyrotechniky, respektive jejím uskladněním v obchodě, aby výrobky nenavlhly a zároveň, aby byly splněné všechny bezpečnostní předpisy.
„Každý výrobek musí být označen certifikátem státní zkušebny a klasifikační třídou, do které jsou pyrotechnické předměty zařazeny podle jejich nejnižšího stupně nebezpečnosti,“ říká Matějů.

Policejní mluvčí Hana Millerová připomíná, že při nákupu je dobré i sledovat, aby zboží nebylo poškozené, navlhlé a podobně a je dobré se vyhýbat nákupům za podezřele nízké ceny.

„Dnes již nemá veřejnost, zejména mládež potřebu vyrábět různé třaskavé směsi, které měly za následek těžké újmy na zdraví. Stejně tak je vyloženým hazardem si zahrávat při oslavách s vojenským materiálem. Nejeden těžký úraz způsobila i nevybuchlá pyrotechnika. Pokud pyrotechnický předmět pro zábavné účely neexploduje, je bezpodmínečně nutné jej nechat 4 až 5 hodin bez povšimnutí, například zahrabat do sněhu. Rozhodně nezkoumat, proč exploze nastala nebo si předmět snad dokonce uložit doma pod postel. Další oblíbenou zábavou je i spojování dvou a více různých druhů raket, ohňů či gejzírů s cílem dosáhnout většího světelného nebo zvukového efektu. Opak je pravdou. Odpálí se pouze jeden předmět a ostatní se znehodnotí bez žádaného efektu,“ upozorňuje na možná rizika Millerová.