VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pytláci se těžko chytají, říká vrchní komisař

Jindřichohradecko – V pondělí začíná pro většinu myslivců hlavní lovecká sezona.

15.5.2011
SDÍLEJ:

Vrchní komisař jindřichohradeckého územního odboru Policie ČR Miroslav DufekFoto: Hana Millerová

Jak ji vidí policista a příslušník Hubertova cechu v jednom vrchní komisař jindřichohradeckého územního odboru Policie ČR Miroslav Dufek?

Již druhým rokem platí novela trestního zákona, dle které se stalo pytláctví trestným činem od škody na zvěři přesahující pět tisíc korun. Pokud je hodnota upytlačené zvěře pod touto hodnotou, jedná se „pouze“ o přestupek. Nenaplnily se obavy nejenom policie, ale i myslivců, že pytláci budou mít pré?
S platností nového trestního zákoníku je pytláctví přečinem, přesáhne-li hodnota ulovené zvěře pět tisíc korun. Vyhláškou ministerstva zemědělství však byly stanoveny ceny jednotlivých druhů zvěře a je nutné říci, že hodnota ulovené zvěře se neřídí cenou za kilogram zvěřiny, ale její chovnou hodnotou, a ta v naprosté většině případů přesahuje částku pět tisíc korun!
I když lov některých druhů zvěře probíhá po celý rok, začíná pro myslivce hlavní lovecká sezona dnem 16. května. Od tohoto data se začíná s lovem spárkaté zvěře, a to odlovem srnců. Chtěl bych upozornit širokou mysliveckou veřejnost na povinnosti, které s sebou lov nese, tak aby se nedostali do střetu s platnými předpisy. Každý myslivec vypraví-li se se zbraní na lov, musí být řádně vybaven a mít s sebou doklady, které jej k lovu opravňují.
Samozřejmostí je lovecký lístek, doklad o pojištění a řádně vyplněná povolenka k lovu s určením druhů zvěře, které je oprávněn lovit. Pokud se týče zbraní, musí mít platný zbrojní průkaz a průkaz zbraně, se kterou bude lovit. Povinnosti jsou i po ulovení zvěře, kdy musí ulovenou zvěř řádně označit plombou a lov zaznamenat na lístek o ulovení zvěře.

Kolik případů pytláctví jste na Jindřichohradecku vloni zaznamenali a jaká byla jejich objasněnost?
V roce 2010 jsme na okrese Jindřichův Hradec zaznamenali několik případů pytláctví, ale bohužel ani v jednom případě nedošlo ke zjištění pachatele. Problém je v tom, že o pytlákovi se dozvíme až v době, kdy je nalezen vývrh a myslivecký hospodář příslušné honitby zjistí, že zde žádný z oprávněných lovců nelovil.

V zimě jste dělali kontroly v lesních, které byly mimo jiné zaměřené na krádeže vánočních stromků. Nyní je ještě zvěř dva dny hájená, dělají se stále namátkové kontroly a setkali jste se již s nedočkavými lovci?
V zimním období jsme dělali několik kontrol, které se zaměřily na krádeže vánočních stromků a také již v této době jsme se zaměřili na dodržování předpisů myslivci. Je pravdou, že nebyl zjištěn žádný případ, který by bylo nutné dále řešit. Dle vyjádření veřejnosti se tyto kontroly setkaly s kladným ohlasem.

Co mohou lovci v nadcházející lovecké sezoně čekat ze strany policie a čeho se mají především vyvarovat?
V letošním roce budeme v rámci běžného výkonu služby provádět ve větší míře kontroly, které se zaměří na převážené zbraně a ulovenou zvěř. Nebráníme se ani tomu, budeme-li požádáni provést v určitých lokalitách větší akci, aby se pytláci chytili a pytlačení se zabránilo. Myslím si, že se slušnými myslivci nejsou problémy, jsou však i tací, kteří se snaží neoprávněným lovem vylepšit si svou finanční situaci.

Dnes se v oboře v Radouňce u Jindřichova Hradce slaví Den myslivosti, jak jste se k zelené kamizolce dostal vy?
Můj děda byl myslivec a vzhledem k tomu, že jsem spoustu času trávil v jeho blízkosti, tak nějak mě to vzalo a vydrželo mi to dodnes. Vždy mi bylo nejlíp v přírodě, myslivost není jen o lovu, to je výjimka, kdy vezmu zbraň a vystřelím. Nejraději mám ten klid, kdy večer příroda usíná, a nádherná rána, kdy se probouzí. V této rodinné tradici pokračuje i můj syn. Vlastním rovněž loveckého psa border teriéra, poznal jsem spoustu loveckých psů, ale tato rasa není jen lovecký pes, je to i domácí mazlíček.

Určitě máte hodně loveckých zážitků, můžete s některým seznámit i čtenáře?
Vzhledem k tomu, že myslivcem jsem již od svých osmnácti let, tak těch zážitků je hodně. A nejsou jen ty, kdy lov byl úspěšný. Mezi ty nejkrásnější zážitky patří lov medvěda v Kanadě, lov kamzíka v Alpách, kde je ještě příroda nedotčená civilizací, a samotná návštěva těchto míst je zážitkem. Pořád mě však láká lov černé zvěře, kdy ulovení každého kusu je lovecký zážitek.
V policejní praxi jste určitě řešil i nepříjemné případy v souvislosti s myslivostí. Vzpomenete si na nějaký, který patřil třeba mezi ty nejzávažnější?
Za svou policejní praxi jsem společně se svými kolegy řešil několik případů, kdy někdo neoprávněně lovil a i případy závažnější. Nejvíc mi vadí to, že část veřejnosti si myslí, že myslivost je jen o lovu. Převážná část myslivosti je zejména starost o zvěř, spousta hodin krmení v období nouze, spousta hodin čekání, než přijde okamžik, kdy se vezme zbraň a vystřelí se.
Nejsme tady pro to, abychom zvěř jen lovili, ale hlavně proto, abychom ji chovali, protože zvěř tady byla před námi a my jsme tady proto, aby tady byla i po nás!

A co byste na závěr popřát všem příslušníkům Hubertova cechu do nadcházející lovecké sezony?
Hodně loveckých úspěchů a krásných mysliveckých zážitků.

Autor: Lenka Novotná

15.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

V bystřické knihovně je až do konce letošního roku k vidění výstava Pocity.
4

OBRAZEM: V Bystřici vystavují Pocity

Mladík se projel na cizím kole

Třeboň - Čtveřice mladých lidí vzbudila pozornost strážníků svou noční zábavou.

Volejbaloví veteráni bojovali u Vajgaru o republikové tituly

Jindřichův Hradec - V jindřichohradecké městské sportovní hale se uskutečnilo mistrovství republiky ve volejbalu nejstarší věkové kategorie nad 50 let. Představilo se celkem 16 týmů, z toho byl půltucet ženských družstev.

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Jindřichohradecko - Představujeme miminka narozená od 16. do 21. září.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

České Budějovice - V tělocvičně českobudějovické ZŠ Emy Destinnové se konalo III. kolo ligy talentů v karate s názvem „Ninja Cup“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení