Podle jednatele společnosti Jikord a poradce jihočeského hejtmana v oboru dopravy Zdeňka Žemličky nyní běží zhruba čtyři měsíce pilotní projekt na Milevsku a nejdříve se po ročním provozu musí vyhodnotit.

„Jsme ale ve spojení s dopravci společností Icom a Štefl Tour, které na Dačicku dopravní obslužnost zajišťují, a snažíme se prosadit, aby nasazovali malokapacitní autobusy. Ty mají zhruba o třicet procent nižší provozní náklady na kilometr. A tato úspora by se mohla využít na větší četnost spojů,“ říká Žemlička. Připouští ale, že to není jednoduché, neboť třeba Icom modernizoval vozový park, a pořízení menšího autobusu není nijak levná záležitost. Prakticky stojí téměř stejně jako velký.

A jaké jsou první zkušenosti s mikrobusem na zavolání na Milevsku? „Za necelé čtyři měsíce radiobus vyjel jen ve 30 procentech, to znamená, že 70 procent jízd si cestující neobjednali. A na jedno vozidlo je průměr 1,7 cestujícího,“ pokračuje Žemlička. Výhodou je, že řidič sice je v pohotovosti vyjet na zavolání, ale přece jen se spoří náklady, může mezitím dělat jinou práci. Mikrobusy mají normální jízdní řád, a když má cestující zájem, tak si zavolá na dispečink dopravce, radiobus vyjede a projede celou linku. Podle Žemličky by se další rozšíření mělo směrovat právě na Dačicko.

Je to jako začarovaný kruh, tam, kde jezdí autobusy málo lidí, tak ubývají spoje a ještě méně lidí tuto dopravu využívá. V řadě míst pak dopravu suplují vlastními mikrobusy obce.

Jednou z takových obcí jsou Zahrádky, které se nacházejí na okraji regionu, a jak říká starosta Josef Kohout, není dobře, když člověk ráno vyrazí k doktorovi a vrátí se až po 2. hodině odpoledne. „Proto každý čtvrtek dovážíme občany do Strmilova k lékaři. A pokud třeba někdo potřebuje odvézt na vlak, nebo děti ze školky, tak mu také vyhovíme,“ zmínil zahrádecký starosta. Doplnil, že pokud by zavedení radiobusů na zavolání znamenalo větší hustotu spojů, že by to bylo pro občany jen dobře. Jinak by to smysl nemělo. A má spíše obavy z toho, že úspory sice vzniknou, ale tím, že se sníží příspěvek.

Do Zahrádek také dojíždí osobní auto ze Strmilova, které odsud sváží tři děti do strmilovské školy. Podle starosty města Jaromíra Krátkého byl záměr radnice, aby se více naplnila místní škola a sousední obci nabídli zdarma svoz dětí. „Zatím je od 1. září vozíme služebním autem, ale počítáme s tím, že by to do budoucna mohlo být ještě víc školáků a pak bychom využili i náš devítimístný mikrobus,“ zmínil Krátký.

Rovněž ve Studené obec disponuje mikrobusem a když někdo potřebuje, tak ho odvezou. Navíc starosta Vítězslav Němec zdůrazňuje, že obec provozuje i sanitu, která na základě požadavků lékaře převáží pacienty. Nově je vybavená i schodolezem pro nepohyblivé občany. „Teď jsme ještě od policie dostali Volkswagen Transporter, který připravujeme pro hasiče, ale chceme ho využít i jinak,“ zmínil starosta. Další možností pro občany je využít nabídku firmy Ledax v pečovatelském domě.