„Pro každého jsme připravili obsáhlý materiál a udělali jsme prezentaci projektu. Nikdo k tomu neměl žádné připomínky a dostali jsme jen tři dotazy. To bylo na pracovním jednání zastupitelstva, pokud vím, tak pak už o tom nejednali,“ podivuje se předseda představenstva společnosti Progress Medical Miloš Philipp Štrajt.

Podle jeho slov nabídla firma městu partnerskou smlouvu, kdy by město do společnosti vložilo pouze svůj majetek, investice ve výši asi 250 milionů korun by hradila společnost. Štrajt dále tvrdí, že nabídka obsahovala i usnesení, že případné ztráty by město nekrylo a zisk by muselo vložit zpět do nemocnice. Myslí si i to, že by se byli schopní domluvit se současným provozovatelem špitálu, kterému už vypršela výpověď z nájmu, ale v nemocnici stále působí.

Deník se zeptal na názor na nabídku dačických zastupitelů napříč celým politickým spektrem:

„Mně se projekt z počátku docela líbil. Nezdála se mi ale podmínka, že by budovy připadly po pěti letech firmě. Nicméně pan Štrajt říkal, že by se o konkrétních podmínkách dalo jednat,“ netajil se sympatiemi zastupitel Josef Marek.

Opatrnější už byl František Weidenthaler. Podle něj zní každá taková nabídka lákavě, ale po zkušenostech se současným provozovatelem se mu k tomu těžko vyjadřuje.

„V momentě, kdy se to v Dačicích zavře, se bude nemocnice těžko obnovovat. Od podání naší nabídky se situace zhoršila,“ upozornil na časově omezenou nabídku Štrajt.

Cílem společnosti podle něj je, aby se nemocnice soustředila na základní zdravotnické problémy, kam patří například operace slepého střeva nebo infarkty.

Projekt počítá i se spoluprací města při propojení celého areálu nemocnice se zámeckým parkem. Myslí i na rekonstrukci budov, kde mají pronajaté ordinace privátní lékaři. Počítá i s provozem rehabilitace, kde by chtěli navýšit počet lůžek.

Přestože nabídka společnosti zní lákavě, zastupitelé se k ní staví opatrně.

„Byl to málo konkrétní projekt a po prezentaci se už zástupci firmy neozvali. Navíc pokud by se vedení města rozhodlo nabídnout nemocnici soukromé firmě, mělo by se udělat výběrové řízení,“ myslí si zastupitel Jan Jelínek. Zároveň dodal, že spíš vidí cestu v přechodu špitálu pod Nemocnici Jindřichův Hradec a poté pod Jihočeský kraj.

Ještě dál jde s hodnocením Pavel Antonů, podle kterého jde o nereálnou vizi, která navíc neodpovídá potřebám města nad Dyjí. Dodal, že podklady pro projekt viděl až chvíli před prezentací a nestihl je pořádně prostudovat. Chyběla prý i vůle zastupitelů se předloženou nabídkou dál zabývat.

Projekt přebudování areálu neoslovil ani zastupitelku Evu Macků. Po negativních zkušenostech se soukromým provozovatelem se obává, že by město mohlo přijít i o zbývající majetek.

Naopak za schůdnou ji považuje ředitel Nemocnice Dačice Leoš Dostál. Je to i kvůli tomu, že nemocnice v Jindřichově Hradci, která má dačické zdravotnické zařízení převzít, řeší nedostatek personálu. Nasvědčuje tomu i dočasné uzavření diabetologie, kardiologie a chirurgické ordinace v Dačicích, které tady nemocnice z okresního města zajišťuje.

Upozornil i na to, že jen zateplení, výměna oken a termostatických ventilů, které je potřeba udělat, by přišlo na 40 milionů korun. To by podle něj pro firmu s takovým kapitálem neměl být problém.

Zatím ale nevypadá, že by radnice chtěla o nabídce dál jednat.

Najdete v souvisejích článcích.