Důvěra Přátel parku Husovy sady byla otřesena, když radnice před rokem zahájila „revitalizaci“, vykácela 12 zdravých stromů a ignorovala tak 2500 hlasů občanů, kteří s plošným kácením stromů v parku vyjádřili nesouhlas formou petice v roce 2014.

Zbývající stromy v parku nejsou bezpečnostním rizikem a jejich zničení při provádění akce tzv. „revitalizace“ je zbytečnou ekologickou škodou. Všechny stromy v něm jsou živé a vitální a jejich pokácením podle projektu nedojde k „znovuoživení, posílení“, jak pojmu revitalizace rozumí slovník cizích slov, ale k jejich zničení.

Rozhodnutí o povolení kácení vydal odbor životního prostředí v Jindřichově Hradci, nikoli krajský úřad, který je naopak příslušný rozhodnout o našem odvolání, které směřuje ke zrušení tohoto povolení pokácet ještě dalších 47 stromů.

Odsunutí realizace 2. a 3. etapy tzv. Revitalizace podle projektové dokumentace, která stála 847 000 Kč, představuje pro park stálou hrozbu.

Odnést si památku na kaštanovou nadílku a zároveň se vyjádřit ke zrušení rozhodnutí mohli lidé na úterním happeningu v parku.
OBRAZEM: Bojovali proti dalšímu kácení v parku

Radnice může svůj souhlas zrušit a zastavit další kácení stromů v parku. Nic nebrání zastupitelstvu, aby revokovalo původní usnesení bývalého vedení města ze srpna 2011 o provedení „revitalizace“, protože vyšly najevo nové skutečnosti a vady, kterými je souhlas s kácením zatížen. Možná ani bývalé vedení města netušilo, že pro souhlas k kácením nebyly splněny zákonné podmínky a zaměnilo potřebu odstranění nebezpečných stromů za jejich komplexní odstranění.

Ponechání parku přinese úspory pro radniční pokladnu, protože odpadne nejen investice do nových prací ve výši nejméně 12 milionů Kč, ale také nákladná mnohaletá údržba se zaléváním a ošetřováním nové výsadby.

Ale není-li kácení na pořadu dne, pak je nutné nečekat a o park pečovat a obnovovat jej, aby nové stromy odrostly dříve, než postupně dožijí nejstarší jedinci. Rádi připravíme návrh obnovy parku bez zbytečného plošného kácení, pokud si radnice neví bez drahých projektů rady.

Náhrada starých cenných a života schopných stromů mladými stromky, které stejnou funkci a užitek začnou plnit za několik desetiletí, nedává smysl. Ještě může být ortel smrti nahrazen amnestií.

Proto má velký význam probíhající nová petice proti kácení parku. Názor každého občana může hrát roli ve hře o zachování klenotu v samém srdci města, kterým se můžeme pyšnit jako jediní ve svém okolí.

za Přátele parku Lenka Navarová