Historickou atmosféru umocnili mnozí účastníci i dobovým oblečením. Na Křivonosku neváhali přijet ze širokého okolí, ale i vzdálených míst. Nechyběli zahraniční jezdci především z Rakouska, Německa, Slovenska, ale dokonce ani z Francie či Kanady.

Mnozí si snad květen bez Křivonosky ani neumí představit. Třeba hasiči z Trhových Svinů, kteří při této příležitosti oblékají dobové uniformy a startují Pepinu, Pragovku z roku 1929 s nástavbou z dílny Josefa Vystrčila, dědečka současného předsedy Senátu. Hasiči ze Svinů ji pořídili před mnoha lety už jako veterána, ale ve službách hasičských sborů, které ji vlastnily dřív, se osvědčila i při skutečných zásazích. Sloužila ještě několik let po válce a i dnes je plně funkční. „Je schopna normálního provozu, jen je třeba ji zavodnit a může se s ní hasit. Má dokonce dost silné čerpadlo," říká o Pepině člen sboru Jaroslav Mařík.

Veteran Rallye Křivonoska 2023.
Legendární Rallye Křivonoska opět potěšila nádhernými veterány

K ohni s ní Svinenští pochopitelně už nevyjíždějí, ale v plné parádě ji mohou lidé vídat při slavnostních příležitostech nejen místních hasičů, ale v celém kraji. Nechybí mnohdy ani na svatbách, kdy vozí nevěstu se ženichem. Je také již tradičním účastníkem Rallye Křivonoska. „Tu jezdíme pravidelně už minimálně dvacet let," usmívá se za nadšeného přitakávání kolegů.

Ale vyrážet na silnice s takovým veteránem není zdaleka jen zábava. Pepina potřebuje mimořádnou péči. „Je to stará dáma, má svoje mouchy a musíme se o ni starat. Když něco nefunguje, náhradní díl nekoupíte, musíte si ho vyrobit nebo si zkrátka nějak poradit," naznačuje další z trhosvinenských dobrovolných hasičů Vladimír Veselka. „Dost zlobí třeba svíčky, taky je potřeba často kontrolovat předstih," doplňuje pro představu Jaroslav Mařík. „Ale je to nádhera, krásná zábava," dodal jedním dechem během odpolední pauzy v programu závodu v Třeboni.

Rallye Křivonoska
Legendární Veteran rallye Křivonoska: Závodily i vozy z počátku minulého století

Právě tam po několikaleté odmlce pořadatelé z Veteran Car Clubu České Budějovice vytyčili letošní trasu. Vedla z Křivonosky přes Hlubokou, Zámostí, Hosín, Lhotice, Kolný, Velechvín, Hrutov, Hůrky, Dolní a Horní Slověnice, Dunajovice a Břilice do lázeňského města, kde se účastníci na pár hodin zastavili. Odpolední etapa veterány pak zavedla přes Brannou, Hrachoviště, Lipnici, Kramolín, Jílovice, Jílovice zastávku, Třebeč, Dvorec, Borovany, Ledenice, Zaliny, Zvíkov, Lišov, Levín, Velechvín, Kolný a Lhotice do cíle na Hluboké.