Řidiči by si také měli nejprve rozmyslet, kde si zaparkují svá auta.

U vážného úrazu hlavy zasahovala včera v poledne například v Mladé Vožici záchranná zdravotnická služba. „Asi devítiletý chlapec zůstal v bezvědomí po zásahu ledem, který se zřítil ze střechy domu. Po ošetření byl hoch s podezřením na mozkolebeční poranění převezen do táborské nemocnice a odtud pak na specializované pracoviště do Prahy,“ uvedl včera ředitel Záchranné zdravotnické služby Jihočeského kraje Marek Slabý.

I když se zmíněný úraz stal mimo Jindřichohradecko, mohl se stát podobný na jakémkoliv jiném místě. Obezřetnosti i preventivních opatření proto není nikdy dost. Od konce minulého týdne bývá vidět ve městech na Jindřichohradecku vysokozdvižné plošiny, ze kterých pracovníci buď technických služeb nebo často i hasiči odstraňují sněhové převisy nebo rampouchy ze střech, ale stále ještě zůstává bezpočet nebezpečných.

Hasiči i pracovníci firem totiž pokračují většinou podle pořadníku, kde dávají přednost těm nejnebezpečnějším místům a všechno nestíhají.
„Hasiči sundavají sníh ze střech na požádání, protože na některé se jejich majitelé těžko dostanou. Lidé, kteří mají problémy se střechami, si mohou objednat firmy s vysokozdvižnými plošinami, jako je třeba Mihos nebo Ave, ale třeba i některé další,“ uvedla vedoucí jindřichohradeckého odboru kanceláře starosty Jana Říhová.

Se zavedením takzvaného chodníkového zákona často vedení měst a obcí uzavírala nové pojistné smlouvy právě kvůli úrazům na chodnících. Ale pokud si někdo zlomí nohu na ledovce, kterou způsobilo tání ze střechy, odškodné zraněný nedostane z pojistky města, ale bude je moci vymáhat pouze na majiteli nemovitosti, u které se mu nepříjemná nehoda přihodila.

Stejné je to se sněhem, který spadne a majitel střechy jej neodstraní, rovněž jako nebezpečně trčící či přímo padající rampouchy.
Počasí bohužel poručit nejde, takže všichni čekají, jak se situace vyvine dál. Dokud se však neustálí a nebezpečí nepomine, je třeba dávat si pozor na to, kam šlapeme, ale také na to, co máme nad hlavou.