Tady totiž není důležité vyhrát, ale ve zdraví se probít všemi disciplínami a pořádně při tom pobavit nejen sebe, ale také diváky, kteří se sem sjíždějí z širokého okolí.

Třeba Libuše Lososová sem přijela z Příbraze. „Jsme tady teprve podruhé, ale jsme velice spokojené jak s občerstvením, tak se skvělou zábavou," říká. Jana Hrbková ze Stráže nad Nežárkou, která přijela s ní, potvrzuje, že právě dobrá zábava je důvod, že na akci Chlapi sobě přijely. „Je tu sranda, potkáme spoustu známých. Zkrátka je tu dobrá společnost. Dozvěděla jsem se to od jednoho známého, který tady taky soutěží," vypověděla.

Jedním ze soutěžících je i pořadatel Petr Písař. „Letos máme přihlášeno deset týmů, pro které je připraveno osm soutěžních disciplín. Sedm je stálých, ale máme i jednu novinku," popsal. A jak vznikají nové soutěže? „U piva, tam nás toho napadne nejvíc," směje se.

Do soutěžního klání se už potřetí zapojil i Vítězslav Lukášek z týmu První od konce. „Název vymyslel bratránek, který je v týmu také. Minulý rok nám to nevyšlo, snažili jsme se dostát názvu týmu, ale bohužel byli tady i lepší," podotkl.

V prvních jedenácti ročnících se v roli soutěžícího představil i Jiří Písař ml., který, jak sám podotkl, už loni přenechal místo v týmu mladším. „Našel jsem si nástupce a teď působím v roli trenéra," vysvětlil s úsměvem.

Právě rodina Písařových má celou akci na starosti. Marie Písařová se stará o to, aby návštěvníci i závodníci měli co do žaludku. „Loni se tady snědlo asi tak půl metráku brambor, nejméně sedmdesát kilo masa a deset bochníků chleba. Piva se vypije tak kolem dvaceti sudů, k tomu ještě limonáda. Je toho hodně," konstatovala.

Mohlo by se zdát, že právě maso bude nejžádanějším pokrmem, ale Marie Písařová vše uvádí na pravou míru. „Nejvíc chutnají brambory. Lidi se na ně chodí ptát a jsou netrpěliví, už aby byly hotové. Ptají se i na recept, ale vždycky říkám, že takové si doma neupečou," kroutí hlavou a recept neprozradí.

Soutěžní odpoledne již tradičně zahájila kapela Grass and Roses, která provázela závodníky celým dnem a vyplňovala hraním přestávky potřebné k přípravě herní plochy, například donesení stupňů, které museli soutěžící zdolat i s plným sudem piva v disciplíně S padesátkou na vrchol, nebo instalaci stolku s lednicí. Do té se museli dostat pro lahvové pivko, což by nebylo tak obtížné, kdyby v tom soutěžícím nebránilo pružné lano přivázané na vzdálený sloup, které je neustále odmršťovalo a znemožňovalo jim úkol dokončit tím, že pivo z lednice nejen vyndají, ale také vypijí. „Právě Pivní jump je u diváků hodně oblíbený," podotkl Petr Písař.

Podle něj je dobré, pokud by se chtěl někdo do akce Chlapi sobě zapojit, přihlásit se hned na aktuálním ročníku. „Bývá velký zájem. Ale stává se, že v průběhu roku se někdo odhlásí, takže potom je možné se dohlásit," vysvětlil. A stát se prý může i to, že se tým přihlásí přímo na místě před zahájením. Takže, kdo se zapojí příště?

Petra Lejtnarová