V pořadí třetí letošní akcí pořádanou Klubem historie letectví Jindřichův Hradec v prostorách konferenčního sálu Muzea Jindřichohradecka byla v pátek 28. dubna 2017 beseda se skutečnými mistry bezmotorové letecké akrobacie Miroslavem Černým a Alešem Ferrou (mladším). Jsou dlouholetými reprezentanty České republiky a oba jsou ověnčeni řadou medailí z prestižních leteckých soutěží.

O svých aviatických začátcích i současném létání hovořili tito sympatičtí mladí muži bezmála dvě hodiny během besedy nazvané: „Bezmotorová letecká akrobacie pod blankytnou oblohou“. Své vyprávění doplnili promítáním řady leteckých fotografií a videodokumentů, při kterých se posluchačům často tajil dech.

Miroslav Černý se narodil v roce 1975. Od útlého věku chodil na letiště v Praze - Točné, kde létal s modely. Sice pokukoval po velkých letadlech, ale díky silným brýlím mu to nebylo umožněno. Zlom v jeho leteckém životě nastal v Mírových 17 letech, kdy mu poradil kamarád návštěvu letiště u Benešova. Zde potkal skvělého instruktora Miloše Ramerta. Pod jeho dohledem začal létat na kluzácích. Když bylo Mírovi asi třicet, Miloš Ramert mu nabídl možnost výcviku na letounu Z-225. Po nějaké době se však objevil jeho zlomový stroj, a to Zlín Z50M. Aby na něm mohl Míra létat, bylo třeba si udělat kvalifikaci akrobacie. „Naprosto jsem tomu propadl. Sice mi to moc nešlo, ale hodně mě to bavilo!“ V době, kdy byly motorové stroje v servisu, dostal Míra opět novou výzvu, tedy možnost akrobacie na kluzáku. „Od té doby se snažím učit akrobatit a využívat každou možnost k létání.“, uzavřel své vzpomínky Miroslav Černý. A že mu bezmotorová akrobacie jde skutečně více než skvěle, je důkazem například jeho titul mistra světa z roku 2015 na kluzácích v kategorii Advanced. Miroslav Černý byl poté vyhlášen českým Leteckým sportovcem - akrobatem roku 2015.

Skupina skalních posluchačů krátce po besedě s reprezentanty České republiky v letecké bezmotorové akrobacii Miroslavem Černým (7. zprava) a Alešem Ferrou mladším (5. zprava), v konferenčním sále Muzea Jindřichohradecka.Zdroj: Vladislav Burian

Skupina skalních posluchačů krátce po besedě s reprezentanty České republiky v letecké bezmotorové
akrobacii Miroslavem Černým (7. zprava) a Alešem Ferrou mladším (5. zprava), v konferenčním sále
Muzea Jindřichohradecka.

Aleš Ferra se narodil v roce 1988. „První lety jsem absolvoval na rogalu se svým tátou, když mi byly dva roky.“, zavzpomínal Aleš. Sám začal létat na větroních v roce 2003 v Aeroklubu v Jindřichově Hradci. Vystudoval střední školu ve Vodochodech, obor letecký mechanik, po roce práce v Aeru Vodochody přešel do společnosti F-AIR v Benešově, kde pracuje dosud jako letecký mechanik a instruktor. Zde také získal kvalifikaci sportovního pilota. „V roce 2011 mě na letišti v Jindřichově Hradci zasvětil bývalý vojenský špičkový stíhací pilot plukovník František Hlavnička do tajů akrobacie a nočního létání.“ V následujícím roce získal akrobatickou kvalifikaci na kluzácích a poté na Mistrovství České republiky v Kolíně obsadil 4. místo v kategorii Sportsman. Následující rok v téže kategorii získal titul mistra republiky a byl nominován do české reprezentace v kategorii Advanced, kde v roce 2014 na Mistrovství světa v Polské Toruni získal bronzovou medaili za povinnou sestavu. V roce 2016 na MS v maďarské Mátkopusztě obsadil celkově 4. místo z 39. soutěžících. Díky dosaženým úspěchům byl Aleš Ferra nominován v roce 2017 do reprezentace v nejvyšší kategorii Unlimited na MS v polské Toruni. V pátek 10. března 2017 byl oceněn titulem Letecký sportovec - akrobat roku 2016 na 2. místě, za známým pilotem mistrovství světa „Red Bull Air Race“ Martinem Šonkou.

Aleš Ferra i Miroslav Černý jsou na zemi nejlepšími kamarády a na nebi velkými soupeři, ač jeden druhému fandí. Své skutečné kamarádství představili také během besedy, za kterou byli odměněni zaslouženým potleskem.

Pánové, díky! Ať Vám to i nadále - mistrovsky - akrobatí!

Vladislav Burian