Sakrální památky zůstanou zachovány dalším generacím. Sehnat peníze na kompletní opravy ale není jednoduché.


Část starostí o to jak práce zaplatit vyřeší mimořádný příspěvek 400 tisíc korun od ministerstva kultury z Programu regenerace městské památkové rezervace, který schválili minulý týden zastupitelé.

Farnost žádala ministerstvo o příspěvek na celkovou rekonstrukci hlavního oltáře, která začala již před třemi roky, celkem ve výši 700 tisíc korun. „Restaurátoské práce přesto, že jsme dostali méně, než jsme očekávali, pokračují dál,“ řekl třeboňský Hugo Josef Pitel.

Dále uvedl, že se letos také opravuje oltář Panny Marie Bolestné v čelním výhledu kostela. Práce jsou hrazeny z darů, které farnost získala. Tento i hlavní oltář by měly být podle pátera na podzim zcela zrestaurovány.

„Začaly se také opravovat kanovnické lavice v kněžišti. Podařilo se zachránit horní ozdoby, které byly poškozené škůdci, a šest soch, které lavice zdobí,“ upřesnil páter. I zde jim však ještě chybí peníze na pozlacení a uvedení do úplného původního stavu.

„Pan páter je velmi vitální a vidí, co je potřeba opravit. Aktivně se snaží zařídit vše potřebné, aby byly památky zachovány dalším generacím. Peníze na opravy zatím vždy sehnal,“ uvedl zastupitel Jan Ouška.
Díky zmíněným darům se postupně daří zachraňovat části kostela. Například vloni byl opraven Oltář svaté Barbory za částku 700 tisíc korun. Peníze věnovala jedna americká žena z dědictví, aby tak uctila památku své matky, rodačky z Třeboně.

Do kostela přicházejí každoročně velké skupiny turistů a lázeňských hostů. Konají se zde několikrát v měsíci, od května do září, koncerty, a to i v rámci hudebního festivalu Třeboňská nocturna. Do prostor tak vstupuje velké množství různých lidí, věřících, i bez vyznání.

„Kostel sám o sobě má důstojnou atmosféru a výbornou akustiku,“ řekla kulturní referentka Informačního a kulturního střediska Eva Potužáková.
Doplnila, že to, že je již tři roky oltář rozebraný, lidem na koncertech nevadí. Chápou to, je tam podle ní ještě mnoho dalších zajímavostí, na které se mohou dívat.