Hlídka zastavovala řidiče od osmé hodiny ranní na výjezdu z Jindřichova Hradce směrem na Třeboň. Během dvouhodinové akce dopravní policisté zkontrolovali celkem 41 řidičů. "Pozitivní byla skutečnost, že žádný z kontrolovaných řidičů neřídil vozidlo pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek. Hříšníci ale byli muži zákona odhaleni. Dopravní policisté uložili celkem tři blokové pokuty" shrnula výsledky policejní mluvčí Hana Bílková Millerová. Řidiče, kteří měli vše v pořádku policisté obdarovali nealkoholickým pivem a testem na alkohol. Děti pak dostávaly reflexní přívěsek v podobě zvířátka.

Kontrola ale přinesla i překvapení. Přístroj na měření alkoholu v dechu totiž ukázal u jednoho ze šoférů přes dvě promile. „Rozhodně jsem to nečekal, byl jsem si jistý, že jsem nepil. Na benzínce za Hradcem, asi minutu před kontrolou, jsem si dal ústní vodu, protože jedu na návštěvu a nestihl jsem si vyčistit zuby,“ vysvětlil naměřené hodnoty překvapený řidič Milan z Lán. Policistům opravdu nelhal, opakovaná dechová zkouška totiž ukázala nulovou hodnotu. Případ proto hlídka pouze zaevidovala a řidiče s úsměvem propustila.

Alkohol za volantem je podle odborníků nebezpečný v jakémkoliv množství. "V naprosté většině případů může ovlivnit reakce řidiče i jeho pozornost. Malé množství alkoholu v nás dokáže vybudit do určité míry zrychlení reakcí, které ale může být ve zvýšeném provozu nebezpečné," varoval krajský koordinátor BESIP Václav Kovář. Každý z nás navíc alkohol odbourává jinou rychlostí. "Je to závislé na spalování a fungování organismu. Rychlejší je tento proces u mužů. Obecně platí, že pokud si dám jedno pivo desítku, tak minimální doba, po kterou bychom neměli řídit, je hodina nebo spíše hodina a půl," doporučil dopravní expert.

Jindřichohradečtí policisté se s alkoholem i návykovými látkami u řidičů setkávají poměrně často. "Od začátku letošního roku do konce června řešili policisté v okrese Jindřichův Hradec 27 dopravních nehod pod vlivem alkoholu. Při běžných silničních kontrolách zjistili celkem 36 řidičů pod vlivem alkoholu," doplnila statistiky mluvčí policie s tím, že dalších 17 řidičů mělo dokonce pozitivní orientační test na návykové látky.