Pozdní výplaty

Do finančních problémů, které vedou k zadlužování, se dostalo na 240 zaměstnanců společnosti ŽOS České Velenice. Na mzdy za odpracované hodiny museli lidé čekat. Poslední normálně vyplacený plat prý dostali v červnu.

Do finančních problémů se podnik dostal jednak kvůli výraznému poklesu zakázek od Českých drah na přelomu roku, a to na méně než jednu polovinu, jednak kvůli o více než půl roku opožděnému vypsání nové soutěže na opravy vozidel.

Porucha vodovodu

Celý Jindřichův Hradec kromě části sídliště Hvězdárna se 2. října probudil bez vody. Problémy kvůli úniku vody z potrubí u hřbitova pocítily nejen domácnosti, ale zejména nemocnice a také například společnost Fruko – Schulz.

„Museli jsme odložit naplánované operace. Ale jinak pacienti újmu nepocítili. Máme v areálu náhradní zdroj vody, takže jsme z něj zásobovali horní část areálu. Některá oddělení jsme vybavili balenou vodou,“ vysvětlil předseda představenstva společnosti Nemocnice Jindřichův Hradec Jan Mlčák, jak si poradili s nepříjemnou situací.

Zubaři přibírají

Zubních lékařů může být někde nedostatek, na Jindřichohradecku však někteří lékaři přijímali nové pacienty.

„U mě se nic nezměnilo, stále přibírám nové lidi,“ potvrdil v říjnu zubní lékař Josef Liškař z Deštné. Podle předsedy Oblastní stomatologické komory Luboše Pokorného je už takových lékařů více. „Situace je nyní dobrá, objevili se i mladí lékaři, takže je již více zubních lékařů, kteří přijímají nové pacienty. Přitom je dostatek i starších zkušených lékařů,“ informoval.

Poznamenal, že je třeba se zubařů ptát. Seznam všech zubních lékařů lze najít na webu České stomatologické komory, kde jsou i adresy ordinací s telefonními čísly.

Dluhy za bydlení

Lidé neplatí za bydlení ani pokuty od městské policie. Města na Jindřichohradecku evidovala i dlouhodobé dlužníky. Například v Dačicích jich bylo k říjnu pět. Odbor správy budov města Dačice evidoval k 23. září devět dlužníků, kteří nemají zaplacené nájemné a poplatky z prodlení. V období od roku 2004 do října dlužili tito lidé částku přesahující 200 tisíc korun. Z toho je pět dlužníků dlouhodobých, se kterými bylo zahájeno soudní řízení na vymáhání dluhů.

V Jindřichově Hradci byly od začátku loňského roku do konce srpna 769 lidem uloženy pokuty od městské policie v částce přes 300 tisíc korun, uhradit zatím zbývá 171 tisíc od 369 osob.

Problémy na hřišti

Milovníkům koleček, kteří využívají jindřichohradecký skatepark, dělala na podzim vrásky na čele skupinka starších dětí, která tam zanechává nepořádek.

Ačkoliv nejezdily a byly jen diváky přihlížejícími husarským kouskům, jež jejich starší vrstevníci na kolech, skateboardech, ale třeba i koloběžkách provádějí, zůstávaly po nich překvapivě hlavně nedopalky od cigaret či prázdné PET lahve.

„Nejhorší ale je, že se pletou mezi jezdci. Hrozí tu velké nebezpečí, protože kolo může třeba vypadnout z překážky a někoho zranit,“ shodovali se mluvčí sportovců Jakub Trojan a Jindřich Skalník. Skateboardisté si tady přitom sami po celou dobu udržovali pořádek, měli snahu se vzorně starat.

Hrozba Deltě

Restrikce ze strany Československé obchodní banky zbavily společnost Delta v Kardašově Řečici zabývající se zpracováním dřeva, výrobou a prodejem dřevoobráběcích strojů, sušením dřeva a podobně, jakékoliv možnosti disponovat finančními prostředky.

Firmě, která zaměstnává na 130 lidí, byly zabaveny prostředky na mzdy, elektřinu, prostředky na splácení úvěrů a závazků svým dodavatelům. „Postoj banky nechápu, proto jsme jejímu generálnímu řediteli poslali otevřený dopis, ve kterém ho žádáme o vysvětlení,“ uvedl v říjnu předseda představenstva akciové společnosti Delta Václav Müller.
Následovala dlouhá série jednání, která vedla k udržení provozu a pracovních příležitostí.

Zrušené zastávky

Plánovaná stavba kanalizace v Lutové a Žíteči, místních částech městyse Chlum u Třeboně, ztrpčila život místním obyvatelům. Do školy a do práce museli dojíždět z vedlejších vesnic Mirochova nebo Libořez. Bylo zrušeno pět autobusových zastávek.

Ne úložišti

Jednoznačný výsledek přineslo referendum v Okrouhlé Radouni, v němž se občané mohli vyjádřit jak k otázce výstavby úložiště vyhořelého jaderného paliva, tak také k chystané stavbě podzemního zásobníku plynu, jenž zde chce vybudovat Česká plynárenská.

V referendu přišlo odevzdat svůj hlas 59,5 procenta oprávněných voličů, tedy 88 ze 148, z nichž se 93 procent vyjádřilo proti úložišti a 90 procent proti zásobníku plynu.

Spor o hrobku

Dědicem Schwarzenberské hrobky u Třeboně by se měl stát Karel Schwarzenberg. Okresní soudkyně vyhověla intervenční žalobě Karla Schwarzenberga, který žaloval Alžbětu Pezoldovou, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a Národní památkový ústav. V červnu totiž soud v Českých Budějovicích rozhodl, že jediným dědicem po Adolfu Schwarzenbergovi je právě Karel Schwarzenberg.

V únoru 2009 roku zazněl z jindřichohradecké soudní síně průlomový rozsudek. Nález Ústavního soudu vrátil vleklý spor o hrobku, o kterou zhruba šestnáct let usilovala Alžběta Pezoldová, zpět k okresnímu soudu. A soudkyně tehdy rozhodl, že hrobka v katastru Domanína, která je považována za pietní místo rodiny, by měla být vrácena Schwarzenbergům.