VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rod Vítkovců: Nejvyšší český komorník Petr I.

Jindřichohradecko - Pokračujeme v historickém seriálu o rodu Vítkovců.

4.10.2015
SDÍLEJ:

KLÁŠTER Vyšší Brod, jak je vyobrazen v knize Poslední Rožmberkové. Foto: Marcela Handlová

Petr I. z Rožmberka, nejvyšší český komorník, zemský hejtman v Čechách. Jeho vláda spadá do let 1310 – 1347.
Tento první skutečný vlastník krumlovského panství z rodu Rožmberků měl dvě přízviska, která se na první pohled vzájemně vylučovala.
Pro svůj pobyt v klášteře vyšebrodském se mu říkalo Kajícník. Avšak v klášterních zdech pravděpodobně nebyl jen pro potřebu bližšího styku s Bohem, ale hlavně kvůli vzdělání, kterého se mu tu opravdu dostalo. A druhé přízvisko obdržel zřejmě z důvodu doprovázení krále na jeho válečných výpravách. Znělo – Udatný.

Umění přiklonit se na správnou stranu

Možná mu mohla historie přiřknout ještě jedno, a to – Chytrý a nebo spíše Vychytralý. Ale to by se nám asi pak příslušníci tohoto rodu tak trochu pletli, protože vychytralí byli téměř všichni.
Vždycky dobře věděli, na jakou stranu se přidat. A pokud, nedej Bože, byli právě na té špatné, dokázali mistrně přeběhnout a neutrpět při tom sebemenší úhonu. Stačí si vzpomenout na Petrova otce, Jindřicha, který téměř jako jediný vyšel z nešťastného spojení se Závišem z Falkenštejna bez nejmenšího šrámu.
I Petrovi se podařilo se zaplést, a to přímo s panem Jindřichem z Lipé, který byl samotnou královnou Eliškou Přemyslovnou obviněn ze spiknutí proti králi.
Pravdou bylo, že královna Eliška pána z Lipé upřímně a dlouhodobě nenáviděla a tak jí jistě nedalo moc práce něco na něho najít. I tak bylo pro mnohé překvapením zatčení a následné uvěznění pána z Lipé na hradě Týřově. Příbuzní a příznivci uvězněného šlechtice se všemožně snažili o jeho propuštění, ale marně. Petra z Rožmberka se začala zmocňovat obava. Co když král zanevře i na něho? A tak bylo potřeba něco podniknout.

Skutečný žal nebo další finta?

Petr tedy roku 1315 zrušil své zasnoubení s dcerou Jindřicha z Lipé a pojal příštího roku za manželku vdovu po králi Václavu III., Violu Těšínskou. Pro oba to byl s největší pravděpodobností sňatek pouze politický, který postrádal veškeré vášně. A to i přesto, že se Petr svým chováním snažil dokázat pravý opak. V zármutku nad svou „nejsladší manželkou" , která zemřela už rok po svatbě, totiž daroval Petr klášteru vyšebrodskému několik vesnic, aby za ní byly slouženy mše. Viola byla pohřbena v rodové hrobce Rožmberků, v klášteře Vyšší Brod.
Přichází rok 1318 a v Petrovi se, více než touha po moci a králově přízni, probouzí účast s neprávem napadeným příbuzným. To byla totiž druhá vlastnost Rožmberků. Jakmile se jednalo o rodinu, šlo vše stranou. Tentokrát se Petr zastal svého synovce Viléma z Landštejna, který byl napaden králem.
Nebylo divu, Vilém byl v čele povstání proti králi Janu Lucemburskému. Petra to stálo úřad nejvyššího komořího. Ale to bylo jen na krátký čas. Boj mezi šlechtou a králem Janem trval jen do 23. dubna roku 1318, kdy byl v Domažlicích uzavřen mír. Král se zde zavázal respektovat práva šlechty a správu země svěřil do jejích rukou.
I Petrův současník a vzdálenější bratranec Oldřich z Hradce se postavil nakonec na stranu krále a musím podotknout, že se mu to docela vyplatilo. Král byl uznalý a tak Oldřich mohl rozšířit své území. Dá se říci, že spokojeni byli nakonec všichni.
Ale to už se Petr chystal k dalšímu svému životnímu kroku (a nebo ho měl krátce za sebou). Jisté je, že ten samý rok uzavřel svůj druhý sňatek s Kateřinou z Vartemberka.

Druhé manželství Petrovi svědčilo

Až by se mohlo zdát, že druhý sňatek měl na Petra I. z Rožmberka nějaký pozitivní vliv. Zatímco v předchozím manželství byl samý boj a odpor proti králi, nyní činil skutky bohulibé. Krom toho, že se opravdu snažil o zachování rodu (z jeho druhého manželství se narodilo deset dětí), byl velmi dobrým hospodářem, který přikupoval statky a rozšiřoval panství.
Ani krumlovský hrad nebyl za jeho doby opomenut. Petr nechal přistavět zámeckou kapli zasvěcenou svatému Jiří. 25. října roku 1334 jí biskup Mikuláš Řezenský udělil odpustky. Společně se ženou Kateřinou založili špitál ke cti svatého Jodoka (Jošta) pro městské chudé a štědře ho obdařili tím, že mu věnovali dvůr Zahrádku (dnes vesnička asi 10 kilometrů od Krumlova) a ves Jamný (přibližně 10 kilometrů za Pískem směrem na Tábor).
V srpnu roku 1346 zasáhla Petra a jeho ženu velká rodinná tragédie, když v bitvě u Kresčaku padl, kromě krále Jana Lucemburského, i jejich nejstarší syn Jindřich. Možná to bylo důvodem, proč se Petr nezúčastnil slavné korunovace krále Karla IV. a nechal se zastoupit svým synem Joštem. Zřejmě se jeho zdravotní stav natolik zhoršil, že počítal s nejhorší variantou. Sepsal tedy svou poslední vůli a – a nyní nastává jeden problém.

Vládla po Petrovi Kateřina?

V tento okamžik se historické prameny dělí na dvě skupiny. Ta první mluví o tom, že po sepsání závěti Petr I. z Rožmberka jmenoval vladařkou krumlovskou svou ženu Kateřinu, odevzdal jí vládu a sám se uchýlil do klidu vyšebrodského kláštera. Druhá skupina to ale rezolutně vyvrací.
Shodují se jen na tom, že 13. října 1347 Petr I. z Rožmberka, svého času nejmocnější muž v zemi České, zemřel a je pochován v rodinné hrobce ve Vyšším Brodě. Jeho žena Kateřina ho přežila o osm let.
Na závěr jedna malá zajímavost. Za vlády Petra z Rožmberka byl jedním z purkrabích na hradě Český Krumlov i Ota z Veitmile. Tento rod se prý v patnáctém století tak zázračně rozrostl, že vznikla pověst o jedné člence rodu, která najednou porodila devět synů. Kdo ví, třeba bylo ve středověku možné i nemožné.


Zdroj: A. Sedláček, Hrady, zámky a tvrze království Českého; Zbraslavská kronika; B. Němec, Rožmberkové

Marcela Handlová

Autor: Redakce

4.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Tiskaři 17 500 Kč

Tiskaři polygrafický dělník - obsluha tiskařského stroje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Místo výkonu práce Střížovice - agenturní způsob zaměstnávání;, Obsluha tiskařského stroje, po zaučení i seřizování; praxe v obsluze tiskařského stroje min. 3 roky - ofsetový tisk podmínkou; práce vhodná spíše pro muže.; ochota učit se nové věci; po 3. a 9. měsíci možnost navýšení mzdy., Zaměstnanecké výhody:, - příspěvek na obědy; 25 dní dovolené; příspěvek na dojíždění do zaměstnání nebo zajištění a uhrazení ubytování v místě zaměstnání. , Způsob prvního kontaktu: e-mailem: kintana@email.cz. Pracoviště: Kintana group, s.r.o. - 001, Klášterská, č.p. 144, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Emil Petrov Aleksandrov, +420 735 757 001.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 50 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté lékař/ka v oboru kardiologie s ukončenou atestací. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou;. Pracoviště: Kardia jh s.r.o., U Nemocnice, č.p. 380, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Lubomír Berka, +420 384 326 154,602 486 247.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 14 000 Kč

Montéři suchých staveb sádrokartonář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: stavby po celé ČR; případné ubytování hradí zaměstnavatel;, vyučení v oboru zedník nebo i v jiném oboru; praxe jako sádrokartonář výhodou; ŘP skup. B; pracovní poměr na dobu určitou s možností dalšího prodloužení; pracovní doba - na turnusy odjezd v pondělí ráno, příjezd ve čtvrtek večer nebo v pátek v poledne; , NUTNO SI PŘEDEM TELEFONICKY DOMLUVIT SCHŮZKU na tel. 721 555 500 !!!, Uchazeči, kteří chtějí pouze razítko, budou bez razítka odmítnuti !!!. Pracoviště: Quickhaus, s.r.o.- 001, 378 31 Horní Pěna. Informace: Jiří Novák, +420 721 555 500.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 18 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků ještěrkář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení; průkaz VZV. Pracoviště: Alpenest s.r.o., 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Veronika Háková, +420 384 325 880.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Štěně labradorského retrívra Marley z Prachatic.

Veterinární správa finišuje s posudky, Marley půjde do náhradní péče

V nadcházejícím dílu seriálu zavítáme do dějin Veslařského klubu Vajgar.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Hradci

OBRAZEM: V zámeckém parku v Třeboni kácejí stromy

Třeboň - Odstraňování nebezpečných stromů bude pokračovat až do konce března.

Po rvačce na diskotéce skončil mladík v nemocnici

Mladá Vožice - Policisté žádají o pomoc při šetření události, která se stala v pátek mezi desátou a jedenáctou hodinou večer na místní diskotéce. Došlo zde k fyzickému incidentu mezi patnáctiletým chlapcem a mladíkem ve věku přibližně dvaceti let.

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Strakonice deklasovaly Milevsko, ve finále je čeká Český Krumlov

Strakonice - Nejvyšší soutěž na českém jihu našla druhého finalistu play off. Po Českém Krumlovu, kterému stačily v semifinále dva zápasy proti Veselí nad Lužnicí, se protlačil přes třetí bitvu s Milevskem také vítěz základní části, tým Strakonic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT