Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rod Vítkovců: Zánik rodu pánů z Krumlova

Jindřichův Hradec - Pokračujeme v seriálu o historii rodu Vítkovců.

19.9.2015
SDÍLEJ:

ZNAK rodu pánů z Krumlova.Foto: Marcela Handlová

V předešlém díle jsme skončili u vyjednávání Závišových bratrů s vratislavským vévodou Jindřichem IV., který na cestě za českou korunou doufal v pomoc uherského krále Ladislava IV.
Ale asi to nebyl od Vítkovců až tak nejlepší nápad, protože tím byl Závišův život zpečetěn. Možná mohl brát jako varování odchod na věčnost svých dvou spojenců, u kterých se rozhodně nedalo říci, že zemřeli přirozenou smrtí.

Začátek konce pánů z Krumlova

Ladislav IV. byl ve svém stanu 10. června 1290 ubit Kumány a Jindřich byl podle pisatele Zbraslavské kroniky 23. června 1290 otráven. Zajímavé je, že krátce předtím stačil ještě sepsat závěť, ve které odkázal část svého území Přemyslovcům. Za to mu Václav II. vystrojil slavný pohřeb.
Stejně neslavně to dopadlo s nešťastným Závišem, který byl pod hradem Hluboká 24. srpna téhož roku popraven. Na to reagoval Vítek II. z Krumlova, pán na Hluboké tím, že nechal popravit svého zajatce, Čeňka z Kamenice.
Myslím, že tato smrt byla už zcela zbytečnou a jednalo se jen o pomstu. Bylo jen otázkou času, kdy se Vítek i se svými bratry přeci jen bude muset vzdát.
Závišova ctižádostivost se nakonec ukázala pro rod pánů z Krumlova vražedná. Všichni jeho bratři přišli pochopitelně o své majetky a chybělo jen málo, aby obětovali i své životy. Tomu zabránil podle všeho Jindřich z Rožmberka, který se za své strýce přimlouval a dosáhl tak toho, že je král nechal jen vyhostit ze země. Zajímavé je, že právě Jindřich byl jedním z mála Vítkovců, který žádný vysoký post po Závišově vzestupu nedostal.

Ani Závišovi bratři neskončili dobře

Vítek II. se snažil po svém vyhnání dostat se k vídeňskému dvoru Rudolfa Habsburského, kde žádal o jakýsi politický azyl. Nezdařilo se. Zřejmě po předešlých událostech nebyl patřičně důvěryhodný. A tak odchází do Uher, kde umírá před rokem 1293.
Další Závišův bratr Vok I. z Krumlova zemřel kolem roku 1291. Přesnější informace jsou o posledních dvou bratrech, Budivojovi I. a Henzlínovi. Ti měli tu smůlu, že na ně opět narazil král Václav II. při svém tažení do Polska. Byli poznáni mezi ostatními zajatci v jednom z dobytých hradů a roku 1300 popraveni.
A tak jediným mužským potomkem této větve krumlovských pánů je Závišův syn Jan z Falkenštejna zvaný Ješek, který se narodil kolem roku 1282. Jako pokračovatel rodu byl však nepoužitelný, protože vstoupil do křižovnického řádu.
Možná, že by se dalo polemizovat o tom, jestli tento krok byl zcela dobrovolný. Osiřel totiž ve svých osmi letech a tak za něho rozhodl král Václav. Třeba se bál, že v malém Ješkovi doutná stejná ctižádost jako v jeho otci a mohl by mu být časem nebezpečným.
Možná, že měl pravdu. Jan neboli Ješek v Řádu německých rytířů udělal závratnou kariéru. Stal se komturem (velitelem komendy v Řepíně) a nakonec ve svých šestatřiceti letech i zemským komturem pro Čechy a Moravu. Zemřel mezi padesátým a šedesátým rokem svého života.

Novou nadějí je druhý Závišův syn

A tak nám zbývá druhá naděje na pokračování rodu, Vítek z Krumlova a Sepekova, druhý syn Záviše z Nechanic. První zmínka o něm je z roku 1220, kdy se psal „ze Sepekova". Poté, roku 1252, se z něho stal pán na Načeraci a nakonec, rok nato, se stává konečně pánem krumlovským.
Byl to člověk podle všeho velice štědrý, zvláště k církevním institucím. Roku 1258 daroval mnichům ve Schläglu (česky Drkolná) kostel ve Světlíku. Několikrát Vítek obdaroval i klášter ve Vyšším Brodě. Se svou manželkou jménem Sybila měl dva syny, Jindřicha z Krumlova a Voka II. z Krumlova.
O Jindřichovi z Krumlova toho mnoho nevíme. Snad jen to, že i on byl nazýván dobrodincem a po svém skonu byl pohřben v klášteře Vyšší Brod. Zemřel přesně 6. května někdy před rokem 1302. Jeho manželka Ofka má datum úmrtí o něco přesnější. 8. června roku 1300.
Vok II. z Krumlova nám po sobě valnou stopu také nezanechal. Čas se psal „z Frýdlantu a ze Strunkovic" a zemřel 5. ledna roku 1302. Pochován je taktéž v klášteře ve Vyšším Brodě. Jeho manželka nosila jméno Sybila.

Krumlovské střídají Rožmberkové

Podle některých pramenů byl tento poslední pán z Krumlova obdařen alespoň jedním potomkem, avšak žádný se nedožil dospělosti, proto Vokem II. tak krátce trvající rod pánů z Krumlova vymírá.
Tím končí éra všech Vítků na Krumlovském panství a my se od příštího dílu začneme pro změnu ztrácet mezi Jindřichy, jelikož nastupují Rožmberkové. Nutno tedy dodat, že rod pánů z Krumlova příliš dlouhého trvání neměl.

Pozn.: Kumáni kočovný národ, vyskytující se v Asii. Do naší historie zasáhli už jednou. A to, když na Moravském poli roku 1278 pomohli vyhrát Rudolfu Habsburskému proti našemu Přemyslu Otakaru II.
Zdroj.: August Sedláček – Hrady, zámky a tvrze království Českého; Zbraslavská kronika


Marcela Handlová

Autor: Redakce

19.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Úspěšná štafeta hradeckých orientačních běžkyň. Zleva:Eliška Hojná, Kateřina Blažková a Tereza Kinštová.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Dvě nehody zavřely dvě silnice

Jindřichohradecko - V rozmezí čtvrt hodiny zablokovaly dvě dopravní nehody silnice u Nové Vsi nad Lužnicí a u Kunžaku.

Stoprocentní zůstávají už jen včelničtí hokejisté

Jindřichohradecko – Okresní přebor hokejistů pokračoval druhým kolem.

Muž zpronevěřil peníze od důchodkyně

Novobystřicko - Seniorka svěřila muži peníze. Zřejmě o ně přišla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení