VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rod Vítkovců: Zánik rodu pánů z Krumlova

Jindřichův Hradec - Pokračujeme v seriálu o historii rodu Vítkovců.

19.9.2015
SDÍLEJ:

ZNAK rodu pánů z Krumlova.Foto: Marcela Handlová

V předešlém díle jsme skončili u vyjednávání Závišových bratrů s vratislavským vévodou Jindřichem IV., který na cestě za českou korunou doufal v pomoc uherského krále Ladislava IV.
Ale asi to nebyl od Vítkovců až tak nejlepší nápad, protože tím byl Závišův život zpečetěn. Možná mohl brát jako varování odchod na věčnost svých dvou spojenců, u kterých se rozhodně nedalo říci, že zemřeli přirozenou smrtí.

Začátek konce pánů z Krumlova

Ladislav IV. byl ve svém stanu 10. června 1290 ubit Kumány a Jindřich byl podle pisatele Zbraslavské kroniky 23. června 1290 otráven. Zajímavé je, že krátce předtím stačil ještě sepsat závěť, ve které odkázal část svého území Přemyslovcům. Za to mu Václav II. vystrojil slavný pohřeb.
Stejně neslavně to dopadlo s nešťastným Závišem, který byl pod hradem Hluboká 24. srpna téhož roku popraven. Na to reagoval Vítek II. z Krumlova, pán na Hluboké tím, že nechal popravit svého zajatce, Čeňka z Kamenice.
Myslím, že tato smrt byla už zcela zbytečnou a jednalo se jen o pomstu. Bylo jen otázkou času, kdy se Vítek i se svými bratry přeci jen bude muset vzdát.
Závišova ctižádostivost se nakonec ukázala pro rod pánů z Krumlova vražedná. Všichni jeho bratři přišli pochopitelně o své majetky a chybělo jen málo, aby obětovali i své životy. Tomu zabránil podle všeho Jindřich z Rožmberka, který se za své strýce přimlouval a dosáhl tak toho, že je král nechal jen vyhostit ze země. Zajímavé je, že právě Jindřich byl jedním z mála Vítkovců, který žádný vysoký post po Závišově vzestupu nedostal.

Ani Závišovi bratři neskončili dobře

Vítek II. se snažil po svém vyhnání dostat se k vídeňskému dvoru Rudolfa Habsburského, kde žádal o jakýsi politický azyl. Nezdařilo se. Zřejmě po předešlých událostech nebyl patřičně důvěryhodný. A tak odchází do Uher, kde umírá před rokem 1293.
Další Závišův bratr Vok I. z Krumlova zemřel kolem roku 1291. Přesnější informace jsou o posledních dvou bratrech, Budivojovi I. a Henzlínovi. Ti měli tu smůlu, že na ně opět narazil král Václav II. při svém tažení do Polska. Byli poznáni mezi ostatními zajatci v jednom z dobytých hradů a roku 1300 popraveni.
A tak jediným mužským potomkem této větve krumlovských pánů je Závišův syn Jan z Falkenštejna zvaný Ješek, který se narodil kolem roku 1282. Jako pokračovatel rodu byl však nepoužitelný, protože vstoupil do křižovnického řádu.
Možná, že by se dalo polemizovat o tom, jestli tento krok byl zcela dobrovolný. Osiřel totiž ve svých osmi letech a tak za něho rozhodl král Václav. Třeba se bál, že v malém Ješkovi doutná stejná ctižádost jako v jeho otci a mohl by mu být časem nebezpečným.
Možná, že měl pravdu. Jan neboli Ješek v Řádu německých rytířů udělal závratnou kariéru. Stal se komturem (velitelem komendy v Řepíně) a nakonec ve svých šestatřiceti letech i zemským komturem pro Čechy a Moravu. Zemřel mezi padesátým a šedesátým rokem svého života.

Novou nadějí je druhý Závišův syn

A tak nám zbývá druhá naděje na pokračování rodu, Vítek z Krumlova a Sepekova, druhý syn Záviše z Nechanic. První zmínka o něm je z roku 1220, kdy se psal „ze Sepekova". Poté, roku 1252, se z něho stal pán na Načeraci a nakonec, rok nato, se stává konečně pánem krumlovským.
Byl to člověk podle všeho velice štědrý, zvláště k církevním institucím. Roku 1258 daroval mnichům ve Schläglu (česky Drkolná) kostel ve Světlíku. Několikrát Vítek obdaroval i klášter ve Vyšším Brodě. Se svou manželkou jménem Sybila měl dva syny, Jindřicha z Krumlova a Voka II. z Krumlova.
O Jindřichovi z Krumlova toho mnoho nevíme. Snad jen to, že i on byl nazýván dobrodincem a po svém skonu byl pohřben v klášteře Vyšší Brod. Zemřel přesně 6. května někdy před rokem 1302. Jeho manželka Ofka má datum úmrtí o něco přesnější. 8. června roku 1300.
Vok II. z Krumlova nám po sobě valnou stopu také nezanechal. Čas se psal „z Frýdlantu a ze Strunkovic" a zemřel 5. ledna roku 1302. Pochován je taktéž v klášteře ve Vyšším Brodě. Jeho manželka nosila jméno Sybila.

Krumlovské střídají Rožmberkové

Podle některých pramenů byl tento poslední pán z Krumlova obdařen alespoň jedním potomkem, avšak žádný se nedožil dospělosti, proto Vokem II. tak krátce trvající rod pánů z Krumlova vymírá.
Tím končí éra všech Vítků na Krumlovském panství a my se od příštího dílu začneme pro změnu ztrácet mezi Jindřichy, jelikož nastupují Rožmberkové. Nutno tedy dodat, že rod pánů z Krumlova příliš dlouhého trvání neměl.

Pozn.: Kumáni kočovný národ, vyskytující se v Asii. Do naší historie zasáhli už jednou. A to, když na Moravském poli roku 1278 pomohli vyhrát Rudolfu Habsburskému proti našemu Přemyslu Otakaru II.
Zdroj.: August Sedláček – Hrady, zámky a tvrze království Českého; Zbraslavská kronika


Marcela Handlová

Autor: Redakce

19.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Tiskaři 17 500 Kč

Tiskaři polygrafický dělník - obsluha tiskařského stroje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Místo výkonu práce Střížovice - agenturní způsob zaměstnávání;, Obsluha tiskařského stroje, po zaučení i seřizování; praxe v obsluze tiskařského stroje min. 3 roky - ofsetový tisk podmínkou; práce vhodná spíše pro muže.; ochota učit se nové věci; po 3. a 9. měsíci možnost navýšení mzdy., Zaměstnanecké výhody:, - příspěvek na obědy; 25 dní dovolené; příspěvek na dojíždění do zaměstnání nebo zajištění a uhrazení ubytování v místě zaměstnání. , Způsob prvního kontaktu: e-mailem: kintana@email.cz. Pracoviště: Kintana group, s.r.o. - 001, Klášterská, č.p. 144, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Emil Petrov Aleksandrov, +420 735 757 001.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 50 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté lékař/ka v oboru kardiologie s ukončenou atestací. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou;. Pracoviště: Kardia jh s.r.o., U Nemocnice, č.p. 380, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Lubomír Berka, +420 384 326 154,602 486 247.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 14 000 Kč

Montéři suchých staveb sádrokartonář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: stavby po celé ČR; případné ubytování hradí zaměstnavatel;, vyučení v oboru zedník nebo i v jiném oboru; praxe jako sádrokartonář výhodou; ŘP skup. B; pracovní poměr na dobu určitou s možností dalšího prodloužení; pracovní doba - na turnusy odjezd v pondělí ráno, příjezd ve čtvrtek večer nebo v pátek v poledne; , NUTNO SI PŘEDEM TELEFONICKY DOMLUVIT SCHŮZKU na tel. 721 555 500 !!!, Uchazeči, kteří chtějí pouze razítko, budou bez razítka odmítnuti !!!. Pracoviště: Quickhaus, s.r.o.- 001, 378 31 Horní Pěna. Informace: Jiří Novák, +420 721 555 500.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 18 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků ještěrkář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení; průkaz VZV. Pracoviště: Alpenest s.r.o., 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Veronika Háková, +420 384 325 880.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Štěně labradorského retrívra Marley z Prachatic.

Veterinární správa finišuje s posudky, Marley půjde do náhradní péče

V nadcházejícím dílu seriálu zavítáme do dějin Veslařského klubu Vajgar.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Hradci

OBRAZEM: V zámeckém parku v Třeboni kácejí stromy

Třeboň - Odstraňování nebezpečných stromů bude pokračovat až do konce března.

Po rvačce na diskotéce skončil mladík v nemocnici

Mladá Vožice - Policisté žádají o pomoc při šetření události, která se stala v pátek mezi desátou a jedenáctou hodinou večer na místní diskotéce. Došlo zde k fyzickému incidentu mezi patnáctiletým chlapcem a mladíkem ve věku přibližně dvaceti let.

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Strakonice deklasovaly Milevsko, ve finále je čeká Český Krumlov

Strakonice - Nejvyšší soutěž na českém jihu našla druhého finalistu play off. Po Českém Krumlovu, kterému stačily v semifinále dva zápasy proti Veselí nad Lužnicí, se protlačil přes třetí bitvu s Milevskem také vítěz základní části, tým Strakonic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT