Chtěli vědět, kdo zavinil, že se škodliviny ve škole začaly uvolňovat. Marně.

Slušně vedená debata se změnila ve slovní přestřelku a svalování viny jednoho na druhého. Ústředními hráči byly budějovická radnice, krajská hygienická stanice (KHS) a společnost OHL ŽS, která školy zateplovala.

„Sám vidíte, co se tady děje. To přehazování viny jako horké brambory. Najednou se ukazuje, že tady mnoho lidí dlouhodobě mlžilo a zakrývalo některé skutečnosti,“ zlobil se Radovan Pekárek, který podá trestní oznámení na neznámého pachatele.

Měl pravdu v tom, že až teprve ve čtvrtek se na povrch dostaly některé zásadní informace. Zástupce firmy OHL ŽS Pavel Vrba řekl, že zvýšené hodnoty azbestu ve školách na Máji se objevily ještě před začátkem zateplovacích prací. „Máme o tom záznam,“ konstatoval Vrba.

Tato slova naštvala primátora Juraje Thomu. „Máme fotodokumentaci, že už 14. června se odstraňovaly panely, navíc se zdá, že mohlo dojít k pochybení při této činnosti, takže se mohl azbest uvolnit. Měření nechala firma OHL ŽS provést až 21. června, což bylo až poté, co začaly práce,“ reagoval primátor.
Zatím nechtěl nikoho konkrétně obvinit, ale chybu mohl udělat jak dodavatel, tak i KHS a investiční odbor města. „Až budeme mít zpracovaný důkazní materiál, vyvodíme z toho důsledky a budeme postupovat tvrdě,“ dodal Thoma.

Ředitel KHS Zdeněk Velikovský ale Thomovu kritiku odmítl. Hájil se, že postupovali v souladu s předpisy. To ale na debatě tvrdili takřka všichni. Množství naměřeného azbestu pak podle Velikovského nemohlo v žádném případě ohrozit zdraví dětí. Toto tvrzení ale rozčílilo nejednoho rodiče. „Zjišťoval jsem si informace u lékařů i na internetu. Stačí vdechnout jen nepatrné množství vláken a třeba za dvacet let se to může projevit. Tady nám hlavně nikdo doposud nedokázal říci, jak dlouho se naše děti v zamořeném prostředí učily,“ upozornil Josef Hoško, jehož vnuk chodí na májskou školu.

Některé informace, ale přece jen alespoň trochu udělaly jasno. Nejpozději na konci března by se mělo zhruba 1100 dětí vrátit zpět do Základních škol Máj I a II. V tu dobu už by totiž měly být budovy naprosto čisté a po sanaci zbavené škodlivých azbestových vláken.

Jejich přítomnost, která překračovala povolené limity, byla zjištěna při listopadovém měření. Od 28. listopadu jsou pak školy zavřené. Už příští týden chce město vypsat výběrové řízení, z kterého vzejde firma, která provede sanaci. Ve čtvrtek to potvrdil náměstek českobudějovického primátora Kamil Calta. Zoja Guschlová ze společnosti Foster Bohemia, která pro město vykonává poradenskou činnost související s výskytem azbestových vláken, pak řekla, že sanační práce budou trvat maximálně 45 dní a podílet se na nich může 60 až 100 odborníků podle rozsahu prací. „My budeme dohlížet, aby tyto práce provedli skuteční odborníci a ne jen někdo, kdo by si chtěl vydělat. Zpracovali jsme proto projekt, který bude základním kamenem pro sanaci,“ uvedla.

Ta bude provedena takzvaným tlakovým způsobem, kdy bude vždy část školy hermeticky uzavřena a kompletně vyčištěna. Stát to bude řádově miliony korun.

AZBEST V DATECH:

25. listopadu
V pátek večer radnice informuje o mimořádné situaci na školách.
26. listopadu
Měření zdravotního ústavu prokázala nadlimitní přítomnost azbestových vláken v ovzduší.
28. listopadu
Děti už nesmí do školy, do konce týdne se neučí.
30. listopadu
Radnice zveřejnila protokoly zdravotního ústavu o měření.
5. prosince
Přes tisíc dětí se poprvé učí jinde. Město zajišťuje rozvoz žáků do škol.
6. prosince
Město zná výsledky inspekce. Azbest je v boletických panelech, těsnících šňůrách vzduchotechniky i v deskách pod elektroinstalací.
22. prosince
Radní nechají školy urychleně sanovat. Původně přitom chtěli pokračovat v opravě a teprve pak budovy zbavit azbestu. Reagují tak na přání rodičů, aby se děti vrátily do škol co nejdříve.