Se změnou zákona například dojde ke zvýšení daně z nemovitostí, a to někde až o 100 procent.

Jindřichův Hradec

Nejvýraznější novinkou roku 2010 ve městě nad Vajgarem je změna plateb za odpady. Ačkoliv se částka 500 korun na osobu a rok nemění, její splatnost nebude již možná dvakrát ročně v březnu a září jako dosud, ale pouze jednou k 31. květnu.

O dvě koruny víc za osobu, lůžko a den zaplatí letos ubytovatelé, tedy celkem šest korun. Výjimku dostaly zaměstnanecké ubytovny.

Dačice

Obyvatelé Dačic čeká v letošním roce změn hned několik. Důležitá změna se týká zákazu pití alkoholu na veřejných prostranstvích. Jedná se o lokality: Palackého náměstí, Havlíčkovo náměstí, hřiště nad Starým hřbitovem, hřiště na Sídlišti Červený vrch, odpočinková zóna Nivy a letní scéna v Kaštanech a v ulici Za Lávkami.

Od tohoto roku mohou obyvatelé na vytýčených lokalitách nechat s dozorem volně pobíhat své psy. Jedná se o lokality pod koupalištěm, pod nemocnicí a lokalita Valchy.

Další změny se týkají placení místních poplatků. Nově jsou od nich osvobozeni psi s řádnými loveckými zkouškami, protože ti jsou prospěšní k ochraně přírody. Za komunální odpad budou Dačičtí platit letošní rok 500 korun.

Nová Včelnice

Doslova pozdvižení vyvolala v Nové Včelnici zastupiteli nově schválená vyhláška, která od 1. ledna zakazuje provoz hracích automatů. „Napřed jsme dostali petice, abychom hrací automaty zakázali a pak zase petici, abychom je povolili,“ potvrdil kuriózní situaci starosta Jaroslav Hřebík.

O zrušení vyhlášky však zastupitelé ani neuvažovali, ale přesto se ještě 30. prosince sešli, aby hlasovali o případném posunutí její platnosti od dubna nebo července.

Provozovatelé nonstop podniků, ve kterých mají herní automaty, totiž argumentovali tím, že potřebují čas, aby si vyřídili existenční situaci a mohli dát svým zaměstnancům dvouměsíční výpovědi. Výsledkem však bylo potvrzení původního rozhodnutí. „Vyhláška je platná od 1. ledna. Znamená to, že provozovatelům výherních automatů končí povolení na jejich provoz, které měli na rok, a my jim už další nevydáme,“ upřesnil Jaroslav Hřebík.

Zákaz se týká dvou okruhů ve městě, a to Husovy třídy, Smetanovy ulice, Masarykova náměstí, Hradecké ulice, 1. máje, Nádražní a Čechovy ulice a potom ještě ulice Československé armády, která zahrnuje celou oblast sídliště u bývalého Partexu, dnešního podniku Tebo.

Třeboň

Třeboňské změny tak dramatické nebudou. Platba za odvoz domovního odpadu například zůstává stejná.

Změna nastává však stejně jako v Jindřichově Hradci pro třeboňské ubytovatele, kteří zaplatí za osobu a lůžko na den místo dosavadních čtyř korun šest.