Bohužel pro turisty ale rekonstrukce vychází na letní měsíce, kdy je na rozhledně největší provoz. „Oprava by měla probíhat od poloviny července do poloviny listopadu. Vzhledem ke klimatickým podmínkám je nutné provést tyto práce během hlavní sezóny, v zimních měsících totiž nelze aplikovat nátěrové hmoty," doplnil místostarosta Jindřichova Hradce Miroslav Kadeřábek. V rozpočtu města na tento rok je počítáno s nižší částkou, než bude na opravu potřeba, proto rada schválila rozpočtové opatření, které chybějící finance řeší.

Rozhledna za 14 milionů vyrostla u Děbolína v roce 2015. Už rok po jejím otevření se ale objevil problém s nezvykle rychle šednoucím nátěrem. Tehdejší vedení města proto zahájilo soudní spor se zhotovitelem stavby, který skončil teprve na začátku letošního roku uzavřeným smírem.

"Vedení města vyslyšelo apel soudu na uzavření smíru, který spočíval v uznání narovnací částky ve výši 650 000 korun pro město," upřesnila už dříve mluvčí města Eliška Čermáková s tím, že městu měla být, coby žalobci, vrácena poměrná část soudního poplatku ve výši zhruba 100 000 korun. Tento návrh odsouhlasila rada města a následně i zastupitelé. Spor by tak měl být definitivně u konce.

Takzvaný Smetanův dům v Jindřichově Hradci.
Hradec koupí Smetanův dům za víc než osm milionů. Rozhodnutí předcházela debata

Rozhledna na Rýdově kopci od doby svého zprovoznění před sedmi lety prošla jen dílčími opravami. Vyhlídková věž o výšce 33 metrů je volně přístupná každý den od 8:00 do 20:00 hodin v období od dubna do října. Návštěvníci na ni mohou vystoupat buď po točitém ocelovém schodišti čítajícím 102 schodů, nebo po dřevěném schodišti o 128 schodech.