VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhledna pětkrát zdražila

Jindřichův Hradec - Když zástupci vedení města otevřeli v říjnu složku s vypracovaným projektem rozhledny na Rýdově kopci u Děbolína, nevěřili vlastním očím. Plánovaný rozpočet pětkrát převýšil částku, kterou architekt Miroslav Hájek anoncoval ve vítězné studii.

29.11.2013 11
SDÍLEJ:

Studie rozhledny na Rýdově kopci.Foto: Miroslav Hájek

Suma kolem tří milionů korun, s níž město na stavbu počítalo, se vyšplhala do závratné výše téměř šestnácti a půl milionu, což architekt zdůvodnil jedinečností a statickou náročností stavby. S něčím takovým samozřejmě nikdo nepočítal a stavba se rázem ocitla v ohrožení. Na tak drahou rozhlednu městu chybí peníze i vůle je za takový projekt utratit. Zpracování projektu přitom už stálo městskou pokladnu čtyři sta tisíc korun. Projekt se tedy ocitl ve slepé uličce rozhledna nebude a statisíce utracené za zpracování dokumentace vyletí komínem.

Jako dar z nebes však přišlo nečekané řešení. Byla jím výzva z ROP Jihozápad, která se týkala dotací právě na stavby umožňující rozvoj cestovního ruchu. S tím také ve středu předstoupilo vedení města před hradecké zastupitele. Po přečtení důvodové zprávy se strhla doslova bouře.

Ostře vystoupil zastupitel Vladimír Maryška (VPM). Ten sedí i v osadním výboru Děbolína a v žádném případě si nebral servítky.

„Když jsem tuto věc probíral s občany Děbolína, tak mi dalo hodně práce je přesvědčit, že i rozhledna za tři miliony bude přínosem a přispěje k rozvoji místní části. Bylo mi mimo jiné argumentováno, že už sedmým rokem čekají místní na kanalizaci. Teď tam rozhodně nemohu přijít a říct, že budeme mít rozhlednu za sedmnáct milionů. A nezlobte se, jestli pan architekt argumentuje tím, že si nekupujeme trabant ale mercedes, tak je to hlupák," rozohnil se Vladimír Maryška.

Tím ale vystoupení Vladimíra Maryšky, který vidí v jednání architekta účelové chování, neskončilo. „Jestliže tento projektant, či jak ho nazvat, napíše v zadání částku 3,6 milionu a ono se to potom vyšplhá na sedmnáct, tak mě napadá jediná myšlenka čím dražší projekt, tím větší provize. Pak je otázkou, zda to dělá pro město, nebo jej chce vyždímat," pokračoval zastupitel Maryška a připomněl i ceny některých podobných staveb v okolí. „Volal jsem Karlovi Plucarovi, který nedávno postavil rozhlednu ve Valtínově a ptal jsem se ho, za kolik ji udělal. Řekl mi, že s dotací a bez úprav přístupových cest ho to vyšlo na pět milionů. Připomínám ale, že ta rozhledna měří pětačtyřicet metrů, kdežto ta naše jen nějakých pětadvacet," dodal zastupitel.

Jeho spekulace o vyšší provizi, vyvrátil místostarosta Bohumil Komínek (ČSSD), jenž uvedl, že částka čtyři sta tisíc byla domluvena předem.

I to však vyvolalo u některých zastupitelů spíše otazníky než spokojenost s odpovědí. Tomeš Vytiska (KSČM) zpochybňoval, zda vůbec bylo v kompetenci rady vyplatit za projekt tak vysokou částku. Navíc se mu zdála vzhledem k původní plánované ceně stavby nepřiměřená. „Na rozhlednu jsme měli v letošním roce schváleny dva miliony. Já se ptám, zda je normální utratit čtvrtinu plánované ceny za zpracování projektu," nadhodil. Jiní zastupitelé měli za to, že nebylo dodrženo zadání projektu a město za něj proto nemělo platit vůbec. Tohoto mínění byl například Pavel Körner (SZNK): „Kdyby mě jako soukromníkovi někdo předložil projekt stavby, která je pětkrát dražší než jsme se domluvili, tak mu přeci řeknu: Něco takového jsem nechtěl, to vám nezaplatím," vyslovil svůj názor.

Své rozhořčení neskrývali ani ostatní členové zastupitelstva. „Pokud by nás neosvítil shůry ten dotační titul, tak jsme zkrátka vyhodili peníze za něco, co dopadlo úplně jinak, než to bylo zadané, a žádná stavba by se nekonala," shrnul předseda klubu TOP 09 Vojtěch Duba a vyzval k vyvození konkrétní zodpovědnosti.

Zároveň dodal, že netransparentností celé věci by se neměli nechat zastupitelé ovlivnit při hlasování o tom, zda město požádá o dotaci a pokusí se zachránit, co se dá. Třebaže jen doplatek, jež půjde z kapsy Hradce, bude ve stejné výši, jako celý původní rozpočet. Ti jeho naléhání vyslyšeli a ruku nakonec pro návrh zvedli. Osud rozhledny je tak nyní v rukou úředníků, kteří rozhodnou o přidělení či nepřidělení dotace.

Vyjádření architekta Miroslava Hájka

Nejdříve mi dovolte konstatovat, že architektonický návrh a následná projektová dokumentace rozhledny byla vzhledem ke své ojedinělosti a neopakovatelnosti opravdu pro všechny zúčastněné neprošlapanou cestou a práce samotná přinášela s postupem dalšího podrobného rozpracování jednotlivých částí konstrukcí nové a především nepředpokládané skutečnosti. Všichni jsme projektovali rozhlednu poprvé.

Prvotní odhad nákladů stavby byl vytvořen v rámci vypracování objemové studie rozhledny. Pro výše zmíněnou ojedinělost návrhu nešlo použít běžně užívaný propočtový program pro stanovení orientačních nákladů. Byli jsme nuceni hledat obdobnou realizaci a porovnat možné náklady za stavbu jiné rozhledny. Z dostupných informací se náklady pohybovaly v rozmezí tří až pěti výjimečně i deseti miliónů korun. Za použití současného trendu skutečně nabízených cen stavebních prací jsem zvolil odhad na 3 480 000 korun bez DPH. Bohužel, tento odhad se ukázal jako podhodnocený a uváděné ceny ostatních stavebníků jako minimálně klamavé. Je patrné, že odhad výše propočtových či orientačních nákladů stavby byl podhodnocen. Toto podhodnocení vzniklo v důsledku nedostatku relevantních cenových podkladů obdobných druhů staveb a atypičnosti navrhované stavby a její konstrukce. Na tuto skutečnost jsme v průběhu projektových prací několikrát upozorňovali. To, že konečný rozpočtový náklad stavby vznikne až na samém konci složitého procesu předprojektové a projektové přípravy nelze změnit. Ovlivnit konečnou výši nákladů by bylo možné za použití zpětné reflexe a zapojením například změn navržených druhů materiálů či konstrukcí. Na tuto možnost se však nenašel časový prostor.

Autor: Milan Soldán

29.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Při sobotní vážné dopravní nehodě na českobudějovickém sídlišti Máj se zranily čtyři děti.
AKTUALIZOVÁNO
9

Auto se odrazilo od druhého a smetlo skupinku dětí. Čtyři jsou zraněné

Klub historie letectví z Jindřichova Hradce prezentoval svou činnost v uplynulém roce.
35

Členové hradeckého Klubu historie letectví bilancovali

Kamiony stály, osobní auta projela jen těžko

Prachaticko /VIDEA/ - Páteční (19. ledna) sněhová nadílka parádně prověřila nejen silničáře, ale i zdatnost řidičů.

Základní škola dostane novou kuchyni

Jindřichův Hradec – Zbrusu novou školní kuchyni v letošním roce získá jindřichohradecká 6. základní škola.

AKTUALIZOVÁNO

V Kamenném Újezdu se střetl vlak s autem, řidič měl velké štěstí

Kamenný Újezd /VIDEO/ - Dobrzdit před přejezdem nestačil řidič osobního vozidla a vjel do cesty mezinárodnímu rychlíku.

Kam v sobotu na Hradecku za zábavou?

Jindřichohradecko - Zvolit můžete třeba karneval, kino nebo ples.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>