VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhledna pětkrát zdražila

Jindřichův Hradec - Když zástupci vedení města otevřeli v říjnu složku s vypracovaným projektem rozhledny na Rýdově kopci u Děbolína, nevěřili vlastním očím. Plánovaný rozpočet pětkrát převýšil částku, kterou architekt Miroslav Hájek anoncoval ve vítězné studii.

29.11.2013 11
SDÍLEJ:

Studie rozhledny na Rýdově kopci.Foto: Miroslav Hájek

Suma kolem tří milionů korun, s níž město na stavbu počítalo, se vyšplhala do závratné výše téměř šestnácti a půl milionu, což architekt zdůvodnil jedinečností a statickou náročností stavby. S něčím takovým samozřejmě nikdo nepočítal a stavba se rázem ocitla v ohrožení. Na tak drahou rozhlednu městu chybí peníze i vůle je za takový projekt utratit. Zpracování projektu přitom už stálo městskou pokladnu čtyři sta tisíc korun. Projekt se tedy ocitl ve slepé uličce rozhledna nebude a statisíce utracené za zpracování dokumentace vyletí komínem.

Jako dar z nebes však přišlo nečekané řešení. Byla jím výzva z ROP Jihozápad, která se týkala dotací právě na stavby umožňující rozvoj cestovního ruchu. S tím také ve středu předstoupilo vedení města před hradecké zastupitele. Po přečtení důvodové zprávy se strhla doslova bouře.

Ostře vystoupil zastupitel Vladimír Maryška (VPM). Ten sedí i v osadním výboru Děbolína a v žádném případě si nebral servítky.

„Když jsem tuto věc probíral s občany Děbolína, tak mi dalo hodně práce je přesvědčit, že i rozhledna za tři miliony bude přínosem a přispěje k rozvoji místní části. Bylo mi mimo jiné argumentováno, že už sedmým rokem čekají místní na kanalizaci. Teď tam rozhodně nemohu přijít a říct, že budeme mít rozhlednu za sedmnáct milionů. A nezlobte se, jestli pan architekt argumentuje tím, že si nekupujeme trabant ale mercedes, tak je to hlupák," rozohnil se Vladimír Maryška.

Tím ale vystoupení Vladimíra Maryšky, který vidí v jednání architekta účelové chování, neskončilo. „Jestliže tento projektant, či jak ho nazvat, napíše v zadání částku 3,6 milionu a ono se to potom vyšplhá na sedmnáct, tak mě napadá jediná myšlenka čím dražší projekt, tím větší provize. Pak je otázkou, zda to dělá pro město, nebo jej chce vyždímat," pokračoval zastupitel Maryška a připomněl i ceny některých podobných staveb v okolí. „Volal jsem Karlovi Plucarovi, který nedávno postavil rozhlednu ve Valtínově a ptal jsem se ho, za kolik ji udělal. Řekl mi, že s dotací a bez úprav přístupových cest ho to vyšlo na pět milionů. Připomínám ale, že ta rozhledna měří pětačtyřicet metrů, kdežto ta naše jen nějakých pětadvacet," dodal zastupitel.

Jeho spekulace o vyšší provizi, vyvrátil místostarosta Bohumil Komínek (ČSSD), jenž uvedl, že částka čtyři sta tisíc byla domluvena předem.

I to však vyvolalo u některých zastupitelů spíše otazníky než spokojenost s odpovědí. Tomeš Vytiska (KSČM) zpochybňoval, zda vůbec bylo v kompetenci rady vyplatit za projekt tak vysokou částku. Navíc se mu zdála vzhledem k původní plánované ceně stavby nepřiměřená. „Na rozhlednu jsme měli v letošním roce schváleny dva miliony. Já se ptám, zda je normální utratit čtvrtinu plánované ceny za zpracování projektu," nadhodil. Jiní zastupitelé měli za to, že nebylo dodrženo zadání projektu a město za něj proto nemělo platit vůbec. Tohoto mínění byl například Pavel Körner (SZNK): „Kdyby mě jako soukromníkovi někdo předložil projekt stavby, která je pětkrát dražší než jsme se domluvili, tak mu přeci řeknu: Něco takového jsem nechtěl, to vám nezaplatím," vyslovil svůj názor.

Své rozhořčení neskrývali ani ostatní členové zastupitelstva. „Pokud by nás neosvítil shůry ten dotační titul, tak jsme zkrátka vyhodili peníze za něco, co dopadlo úplně jinak, než to bylo zadané, a žádná stavba by se nekonala," shrnul předseda klubu TOP 09 Vojtěch Duba a vyzval k vyvození konkrétní zodpovědnosti.

Zároveň dodal, že netransparentností celé věci by se neměli nechat zastupitelé ovlivnit při hlasování o tom, zda město požádá o dotaci a pokusí se zachránit, co se dá. Třebaže jen doplatek, jež půjde z kapsy Hradce, bude ve stejné výši, jako celý původní rozpočet. Ti jeho naléhání vyslyšeli a ruku nakonec pro návrh zvedli. Osud rozhledny je tak nyní v rukou úředníků, kteří rozhodnou o přidělení či nepřidělení dotace.

Vyjádření architekta Miroslava Hájka

Nejdříve mi dovolte konstatovat, že architektonický návrh a následná projektová dokumentace rozhledny byla vzhledem ke své ojedinělosti a neopakovatelnosti opravdu pro všechny zúčastněné neprošlapanou cestou a práce samotná přinášela s postupem dalšího podrobného rozpracování jednotlivých částí konstrukcí nové a především nepředpokládané skutečnosti. Všichni jsme projektovali rozhlednu poprvé.

Prvotní odhad nákladů stavby byl vytvořen v rámci vypracování objemové studie rozhledny. Pro výše zmíněnou ojedinělost návrhu nešlo použít běžně užívaný propočtový program pro stanovení orientačních nákladů. Byli jsme nuceni hledat obdobnou realizaci a porovnat možné náklady za stavbu jiné rozhledny. Z dostupných informací se náklady pohybovaly v rozmezí tří až pěti výjimečně i deseti miliónů korun. Za použití současného trendu skutečně nabízených cen stavebních prací jsem zvolil odhad na 3 480 000 korun bez DPH. Bohužel, tento odhad se ukázal jako podhodnocený a uváděné ceny ostatních stavebníků jako minimálně klamavé. Je patrné, že odhad výše propočtových či orientačních nákladů stavby byl podhodnocen. Toto podhodnocení vzniklo v důsledku nedostatku relevantních cenových podkladů obdobných druhů staveb a atypičnosti navrhované stavby a její konstrukce. Na tuto skutečnost jsme v průběhu projektových prací několikrát upozorňovali. To, že konečný rozpočtový náklad stavby vznikne až na samém konci složitého procesu předprojektové a projektové přípravy nelze změnit. Ovlivnit konečnou výši nákladů by bylo možné za použití zpětné reflexe a zapojením například změn navržených druhů materiálů či konstrukcí. Na tuto možnost se však nenašel časový prostor.

Autor: Milan Soldán

29.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 13 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař, kuchařka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe v oboru výhodou (není podmínkou); ŘP skup. B; na dobu určitou s možností prodloužení; možnost přespání mezi směnami;, NUTNO SI PŘEDEM SJEDNAT TELEFONICKY SCHŮZKU !!!. Pracoviště: Karel batelka - 001, 378 81 Slavonice. Informace: Karel Batelka, +420 777 111 767.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 15 000 Kč

Sestry pro péči v chirurgických oborech zdravontní sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PŘEDEM TELEFONICKY DOMLUVIT SCHŮZKU. Pracoviště: Chirurgická ambulance třeboň s.r.o. - 001, Klofáčova, č.p. 395, 379 01 Třeboň. Informace: Zbyšek Urban, +420 728 644 783.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT POUZE EMAILEM!!!, - pracovní poměr na dobu neurčitou;, Popis pozice:, - provádění údržby vozidel dle postupů výrobce vozidla, opravy benzinových a naftových motorů, opravy mechanických a automatických převodovek, opravy podvozkových částí vozidla, opravy komfortních výbav vozidla, příprava / aktivace nových vozidel, montáž autopříslušenství do vozidel, diagnostika mechanických závad vozidel, pracuje s novým dílenským vybavením, nahlížení do přesných dílenských manuálů a postupů, práce převážně s novými a zánovními vozy;, Požadujeme:, - vyučen v oboru, řidičský průkaz skupiny B, pozitivní přístup k práci a plnění svěřených úkolů, týmová spolupráce, cílevědomost, vysoké pracovní nasazení;. Pracoviště: Uni auta s.r.o., Jiráskovo předměstí, č.p. 935, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Klára Götzová, +420 739 401 203.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 16 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vyučení v technickém oboru; ŘP skup. B; manuální zručnost; na dobu neurčitou; možnost stravování a ubytování;, NUTNO SI PŘEDEM SJEDNAT SCHŮZKU - telefonicky nebo e-mailem !!!. Pracoviště: Karel batelka - 001, 378 81 Slavonice. Informace: Karel Batelka, +420 777 111 767.


Budova A jindřichohradecké nemocnice.

Kvůli novému parkovišti omezili stání u nemocnice

V taneční parket se v sobotu v podvečer proměnil železný most v Týně nad Vltavou. Foto: Miroslav Bžoch
33

Z mostu udělali parket.

Nepozorní strojvedoucí: počet projetí Stůj stoupl za pololetí o třetinu.

Jižní Čechy – Česká železnice zažívá letos kromě nárůstu počtu cestujících také výrazný skok v počtu chyb strojvedoucích. Počet nedovolených jízd letos míří k rekordu. A k počtu lidí zraněných při takových nehodách přispěla i nedávná srážka vlaků u Křemže.

Chci znovu kandidovat na prezidenta, oznámil Trump před jednáním s Putinem

Washington – Klíčová schůzka prezidenta USA Donalda Trumpa s lídrem Ruské federace Vladimirem Putinem přišla v okamžiku, kdy rozporuplné výroky hlavy Spojených států opět plní hlavní stránky světových médií.

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2018

Jižní Čechy /ANKETA/ - Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospůdku, kavárnu, pizzerii, vinárnu nebo cukrárnu.

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT