VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhledna pětkrát zdražila

Jindřichův Hradec - Když zástupci vedení města otevřeli v říjnu složku s vypracovaným projektem rozhledny na Rýdově kopci u Děbolína, nevěřili vlastním očím. Plánovaný rozpočet pětkrát převýšil částku, kterou architekt Miroslav Hájek anoncoval ve vítězné studii.

29.11.2013 11
SDÍLEJ:

Studie rozhledny na Rýdově kopci.Foto: Miroslav Hájek

Suma kolem tří milionů korun, s níž město na stavbu počítalo, se vyšplhala do závratné výše téměř šestnácti a půl milionu, což architekt zdůvodnil jedinečností a statickou náročností stavby. S něčím takovým samozřejmě nikdo nepočítal a stavba se rázem ocitla v ohrožení. Na tak drahou rozhlednu městu chybí peníze i vůle je za takový projekt utratit. Zpracování projektu přitom už stálo městskou pokladnu čtyři sta tisíc korun. Projekt se tedy ocitl ve slepé uličce rozhledna nebude a statisíce utracené za zpracování dokumentace vyletí komínem.

Jako dar z nebes však přišlo nečekané řešení. Byla jím výzva z ROP Jihozápad, která se týkala dotací právě na stavby umožňující rozvoj cestovního ruchu. S tím také ve středu předstoupilo vedení města před hradecké zastupitele. Po přečtení důvodové zprávy se strhla doslova bouře.

Ostře vystoupil zastupitel Vladimír Maryška (VPM). Ten sedí i v osadním výboru Děbolína a v žádném případě si nebral servítky.

„Když jsem tuto věc probíral s občany Děbolína, tak mi dalo hodně práce je přesvědčit, že i rozhledna za tři miliony bude přínosem a přispěje k rozvoji místní části. Bylo mi mimo jiné argumentováno, že už sedmým rokem čekají místní na kanalizaci. Teď tam rozhodně nemohu přijít a říct, že budeme mít rozhlednu za sedmnáct milionů. A nezlobte se, jestli pan architekt argumentuje tím, že si nekupujeme trabant ale mercedes, tak je to hlupák," rozohnil se Vladimír Maryška.

Tím ale vystoupení Vladimíra Maryšky, který vidí v jednání architekta účelové chování, neskončilo. „Jestliže tento projektant, či jak ho nazvat, napíše v zadání částku 3,6 milionu a ono se to potom vyšplhá na sedmnáct, tak mě napadá jediná myšlenka čím dražší projekt, tím větší provize. Pak je otázkou, zda to dělá pro město, nebo jej chce vyždímat," pokračoval zastupitel Maryška a připomněl i ceny některých podobných staveb v okolí. „Volal jsem Karlovi Plucarovi, který nedávno postavil rozhlednu ve Valtínově a ptal jsem se ho, za kolik ji udělal. Řekl mi, že s dotací a bez úprav přístupových cest ho to vyšlo na pět milionů. Připomínám ale, že ta rozhledna měří pětačtyřicet metrů, kdežto ta naše jen nějakých pětadvacet," dodal zastupitel.

Jeho spekulace o vyšší provizi, vyvrátil místostarosta Bohumil Komínek (ČSSD), jenž uvedl, že částka čtyři sta tisíc byla domluvena předem.

I to však vyvolalo u některých zastupitelů spíše otazníky než spokojenost s odpovědí. Tomeš Vytiska (KSČM) zpochybňoval, zda vůbec bylo v kompetenci rady vyplatit za projekt tak vysokou částku. Navíc se mu zdála vzhledem k původní plánované ceně stavby nepřiměřená. „Na rozhlednu jsme měli v letošním roce schváleny dva miliony. Já se ptám, zda je normální utratit čtvrtinu plánované ceny za zpracování projektu," nadhodil. Jiní zastupitelé měli za to, že nebylo dodrženo zadání projektu a město za něj proto nemělo platit vůbec. Tohoto mínění byl například Pavel Körner (SZNK): „Kdyby mě jako soukromníkovi někdo předložil projekt stavby, která je pětkrát dražší než jsme se domluvili, tak mu přeci řeknu: Něco takového jsem nechtěl, to vám nezaplatím," vyslovil svůj názor.

Své rozhořčení neskrývali ani ostatní členové zastupitelstva. „Pokud by nás neosvítil shůry ten dotační titul, tak jsme zkrátka vyhodili peníze za něco, co dopadlo úplně jinak, než to bylo zadané, a žádná stavba by se nekonala," shrnul předseda klubu TOP 09 Vojtěch Duba a vyzval k vyvození konkrétní zodpovědnosti.

Zároveň dodal, že netransparentností celé věci by se neměli nechat zastupitelé ovlivnit při hlasování o tom, zda město požádá o dotaci a pokusí se zachránit, co se dá. Třebaže jen doplatek, jež půjde z kapsy Hradce, bude ve stejné výši, jako celý původní rozpočet. Ti jeho naléhání vyslyšeli a ruku nakonec pro návrh zvedli. Osud rozhledny je tak nyní v rukou úředníků, kteří rozhodnou o přidělení či nepřidělení dotace.

Vyjádření architekta Miroslava Hájka

Nejdříve mi dovolte konstatovat, že architektonický návrh a následná projektová dokumentace rozhledny byla vzhledem ke své ojedinělosti a neopakovatelnosti opravdu pro všechny zúčastněné neprošlapanou cestou a práce samotná přinášela s postupem dalšího podrobného rozpracování jednotlivých částí konstrukcí nové a především nepředpokládané skutečnosti. Všichni jsme projektovali rozhlednu poprvé.

Prvotní odhad nákladů stavby byl vytvořen v rámci vypracování objemové studie rozhledny. Pro výše zmíněnou ojedinělost návrhu nešlo použít běžně užívaný propočtový program pro stanovení orientačních nákladů. Byli jsme nuceni hledat obdobnou realizaci a porovnat možné náklady za stavbu jiné rozhledny. Z dostupných informací se náklady pohybovaly v rozmezí tří až pěti výjimečně i deseti miliónů korun. Za použití současného trendu skutečně nabízených cen stavebních prací jsem zvolil odhad na 3 480 000 korun bez DPH. Bohužel, tento odhad se ukázal jako podhodnocený a uváděné ceny ostatních stavebníků jako minimálně klamavé. Je patrné, že odhad výše propočtových či orientačních nákladů stavby byl podhodnocen. Toto podhodnocení vzniklo v důsledku nedostatku relevantních cenových podkladů obdobných druhů staveb a atypičnosti navrhované stavby a její konstrukce. Na tuto skutečnost jsme v průběhu projektových prací několikrát upozorňovali. To, že konečný rozpočtový náklad stavby vznikne až na samém konci složitého procesu předprojektové a projektové přípravy nelze změnit. Ovlivnit konečnou výši nákladů by bylo možné za použití zpětné reflexe a zapojením například změn navržených druhů materiálů či konstrukcí. Na tuto možnost se však nenašel časový prostor.

Autor: Milan Soldán

29.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 17 000 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče pracovník/ce v sociálních službách. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY, - ukončené střední vzdělání s maturitní zkouškou, čistý trestní rejstřík, velmi dobré komunikační dovednosti, zodpovědnost, samostatnost, spolehlivost, pečlivost, ochota učit se novým věcem a vzdělávat se, přístup orientovaný na člověka, představa o sociální službě a jejím poslání, základní práce s MS Office a řidičský průkaz sk. B;, , VÝHODOU , - kurz pracovníka v sociálních službách nebo odpovídající vzdělání dle zákona, praxe v sociálních službách, dobré pracovní nasazení;, , NABÍZÍME, - možnost osobního rozvoje, další vzdělávání, odpovídající platové ohodnocení dané § 6 nařízení vlády č. 564/2006 Sb. /zaměstnanec bez praxe a příplatků 16 000,- Kč/*, 5 týdnů dovolené plus týden dodatkové dovolené, stravenky (zaměstnavatel hradí část nákladů);, , - rozvržení pracovní doby nerovnoměrné, nepřetržitý pracovní režim, týdenní pracovní doba 37,5 hodin, včetně sobot a nedělí (ranní/odpolední/noční) - pro pracoviště v Třeboni, nástup možný dle domluvy, ideálně od 14. května 2018, výběrové řízení je dvoukolové, v prvním kole se hodnotí zaslaný životopis a motivační dopis, v druhém kole proběhne pohovor, kterého se zúčastní pouze vybraní uchazeči, pracovní poměr na dobu určitou - 1 rok;, , -na životopisy zaslané pomocí robotů nereagujeme, , MOTIVAČNÍ DOPIS A STRUKTUROVANÝ ŽIVOTOPIS ZAŠLETE:, na e-mail info@chbnaplno.cz do 1. 5. 2018 , Do předmětu e-mailu uvádějte VŘ-pracovník v sociálních službách /Třeboň . V případě, že budete vybráni k osobnímu pohovoru, budeme Vás dále kontaktovat. , Více informací lze u vedoucího CHB Naplno, Mgr. Aleše Adamce na e-mailu vedouci@chbnaplno.cz nebo na telefonu 737 236 929.. Pracoviště: Centrum sociálních služeb jindřichův hradec - chráněné bydlení naplno - třeboň, U Světa, č.p. 1316, 379 01 Třeboň. Informace: Aleš Adamec, +420 737 236 929.

Ostatní - Obsluha ostatních kotlů a příbuzných zařízení 15 000 Kč

Obsluha ostatních kotlů a příbuzných zařízení topič a obsluha chladícího zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr na dobu neurčitou; zkoušky výhodou. Pracoviště: Bohemia regent spol. s r.o., Trocnovské nám., č.p. 124, 379 01 Třeboň. Informace: Monika Jirsová, +420 725 741 589.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT POUZE EMAILEM!!!, - pracovní poměr na dobu neurčitou;, Popis pozice: , - provádění údržby vozidel dle postupů výrobce vozidla, opravy benzinových a naftových motorů, opravy mechanických a automatických převodovek, opravy podvozkových částí vozidla, opravy komfortních výbav vozidla, příprava / aktivace nových vozidel, montáž autopříslušenství do vozidel, diagnostika mechanických závad vozidel, pracuje s novým dílenským vybavením, nahlížení do přesných dílenských manuálů a postupů, práce převážně s novými a zánovními vozy;, Požadujeme:, - vyučen v oboru, řidičský průkaz skupiny B, pozitivní přístup k práci a plnění svěřených úkolů, týmová spolupráce, cílevědomost, vysoké pracovní nasazení;. Pracoviště: Ar servis s.r.o., Jarošovská, č.p. 869, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Klára Götzová, +420 739 401 203.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 19 000 Kč

Asistenti pedagogů Asistent/ka pedagoga - noční. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení PP, Pracovní doba: směny noční cca od 22:00 do 8:00 hod, + SO, NE;, Požadujeme: výpis z rejstříku trestu; psychologické vyšetření;, Vzdělání: odpovídající vychovatel - asistent pedagoga (min. vzdělání střední s maturitou + kurz asistenta pedagoga);. Pracoviště: Výchovný ústav, středisko výchovné péče a střední škola jindřichův hradec, Gymnazijní, č.p. 118, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Pavel Vítkovský, +420 607 808 802,384 370 736.


Videosouhrn 23. dubna 2018

Sedm cizinců na jednoho číšníka a bitva o Cheb: prohlédněte si videa dne

Stanislav Blecha z Besednice daroval kostní dřeň, za což se mu dostalo oficiálního poděkování od Českého národního registru dárců dřeně.

Daroval kostní dřeň. Pocit, že někomu zachránil život, je prý skvělý

Třeboň proti Milevsku zažila poločas snů

Jižní Čechy – Fotbalový krajský přebor mužů pokračoval 22. kolem. Hradečtí fotbalisté po dvou remízách zabrali a zdolali Osek. Střelecky konečně procitla Třeboň, což odneslo Milevsko. V souboji dvou posledních celků tabulky dokázala Nová Včelnice v derby uspět na půdě Dačic a slaví první jarní výhru.

Házenkářky vyhrály v Tachově, I. liga je zase blíž

Tachov – Jindřichohradecké házenkářky zvládly v 18. kole II. ligy těžký duel v Tachově a po vítězství 29:27 se tak o další krok přiblížily postupu.

Studenti si vyzkoušeli práci manažerů

Jindřichův Hradec - Studenti Obchodní akademie z Jindřichova Hradce mají velkou šanci stát se dobrými manažery.

V Dačicích vznikne nová cyklostezka

Dačice - Radní v Dačicích se zabývali stavbou nové stezky pro chodce a cyklisty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT