ROZHOVOR:Starostka Lužnice Miroslava Kolouchová říká:

Blíží se konec roku. Je před vámi ještě nějaká zásadní akce, která čeká na dokončení?

Máme před sebou ještě práce na rozšíření školní družiny. Nebylo to úplně dopředu plánované, ale do školy nám nastupují silné ročníky a dosavadní prostory družiny již nejsou dostatečné. Rozhodli jsme se proto přebudovat byt, který se školou sousedí, a který jsme v minulosti jako obec pronajímali. Z něho tak vznikne nová školní družina, jež bude se školou spojena chodbou a poskytne dětem mnohem více místa a lepší možnosti využití.

Co všechno přestavba bytu na družinu obnáší?

Jedná se o kompletní rekonstrukci těchto prostor. Původně to byl byt o velikosti sto metrů, do kterého se ale roky neinvestovalo. Poté, co odešel poslední nájemník, rozhodli jsme se ho kompletně opravit a otevřít jej potřebám školy. Byt po posledních nájemnících nebyl v dobrém stavu, takže se tady bude dělat v podstatě všechno. Nové podlahy, elektrika, omítky a samozřejmě výmalba.

Jak tuto rekonstrukci budete financovat?

Veškeré náklady půjdou z rozpočtu obce. Původně sice tato částka nebyla zahrnutá v letošním rozpočtu, ale dodatečně jsme ji schválili, protože prostředky navíc naštěstí jsou. Zatím je předpokládaná cena stanovená na 300 tisíc korun.

Co bude se starou družinou? Budete pro ni mít nějaké nové využití?

V místnosti, kde dosud družina funguje, tedy v přízemí školy, získají nové zázemí učitelky a zaměstnanci školy. Ti dosud takové místo pro sebe neměli.

Kdy se děti do nové družiny podívají?

Plánujeme slavnostní otevření přibližně v polovině prosince. Chtěli bychom tak vlastně nové prostory dát dětem a celé škole k Vánocům.

Je ještě něco dalšího, na co se mohou obyvatelé Lužnice nyní těšit?

V sobotu se u nás koná tradiční „Malotrh". Pořádáme ho každoročně před prvním adventem. V zasedací místnosti obecního úřadu se sejdou maminky dětí ze školy a školky a budou se tady prodávat jednak jejich vlastní výrobky, vánoční dekorace a doplňky, ale již poněkolikáté sem přijede se svou keramikou také Petr Kuthan. Výtěžek z celé akce je pak věnován právě naší škole a školce.

Kolik se daří vybírat? Má akce úspěch?

Podle toho, co říkají prodávající maminky, každý rok se daří vybrat vždy o něco víc. Škola pak může vždy něco nového koupit, ať už vybavení nebo pomůcky.

Petra Jouzová